Gastronomi,  Genel

Yemeklerin Keşfedilmemiş Minimal Kahramanı: Barbekü Sos

Soslar, şüphesiz yemeklerimizin lezzetini zirveye taşıyacak en önemli yardımcı yemeklerdir. Daha çok aşçıları, restoran çalışanlarını ya da gastronomi alanındakileri yakından ilgilendirdiği düşünülen çeşitli soslar, artık yemek tutkunu olan herkesi yakından ilgilendiriyor. Yemeğinizi daha da lezzetlendirecek soslardan biri de barbekü sos.

Barbekü Sosun Tarihçesi

Barbekü sos, yüzyıllar önce keşfedilmiş ve tüm ızgara ve mangal keyfinin adeta geleneksel lezzeti olarak kullanılmaya devam ediyor. 17. yüzyılda Amerika’ya ilk gelen kolonilerde kullanılmaya başlanan ve başta tüm et ürünlerinde sıkça kullanılan barbekü sos, günümüzde damak zevkine göre çoğu yemeğin yanına uyum sağlıyor. Dolayısıyla sosu kullanırken hayal gücünüzün ve damak zevkinizin hiçbir sınırı yok. Sosu özel kılan en temel özelliği ağızlarda kendine has olan isli bir tat bırakması. Türk damak tadına da uyum gösteren sos, bol baharatlı olmasıyla; tatlı, acı ve ekşisiyle hemen hemen herkese hitap ediyor.

Evde Barbekü Sos Nasıl Yapılır?

Kuru ve tohum yapıdaki baharatlar olan kimyon, kişniş ve karabiberi yüksek ısıda kavurmak ve et suyu eklemek orijinal bir barbekü sos yapımında püf noktadır. Sarımsak ve soğan blenderdan geçirilir ve karışıma ketçap, pekmez, kırmızıbiber, sirke, et suyu, karabiber, limon suyu ve tuz eklenir. Elde edilen karışım kıvam alana kadar pişirilir. Son olarak sos süzgeçten geçirilir. Sıcak olarak servis edilmesi gereken sosunuzu, yemeğinizin türüne göre oda sıcaklığında olarak da servis edebilirsiniz.

Her ne kadar evde yapmaya çalışılsa da o geleneksel tadı yakalamak zor olabiliyor. Yine de barbekü sosunu evde yapmanızın mümkün olduğu gibi hazır barbekü sos temin edebilmek de mümkün. Ancak lezzet kadar sağlığınıza da dikkat etmelisiniz. Dolayısıyla alacağınız ürünün anne eli değmiş gibi masum içerikleri barındıran; organik ve yerli malzemelerden üretilmiş olmasına muhakkak özen göstermelisiniz.

Monotonlaşmış Sofralara S.O.S!

Sos kullanmaya alışmış olanlar için sossuz bir yemek, en az tuz kadar önemli. Barbekü sos dendiğinde akıllara mangal ve et ürünü gelebilir ancak bu sosu sadece et ve fast-food tabaklarında değil; makarnalarda, sebzelerde hatta çorbalarda da kullanmak mümkün. Damak tadınıza uyum gösterdiği sürece yaratıcılık tamamen size aittir.

Barbekü sos, bir dip sostan fazlasıdır; sadece bandırmak için değil, yemek hazırlama ve sunma sürecinde birçok amaca hizmet edebilir. İster tavuk fajita yemeğiniz için barbekü sosu soteleme sürecinde kullanın, isterseniz de kuşkonmaz sunumunuz için tabağınızda harika bir yardımcı olarak bulundurun. Ayrıca pişmekte olan etinizi çeşnilendirmede bu sosu sürebilir ya da pizzanızın tadına sıra dışı bir lezzet katmak için süreceğiniz domatesli sosun yerine kullanabilirsiniz. Domatesli makarnanıza farklı lezzet kazandırmak için de haşladığınız makarnayı domates, tavuk suyu ve sosu bir arada harmanladığınız ayrı bir tencerede karıştırabilirsiniz. Bunun yanında çorbalarınıza hiç bu sosu katmayı denediniz mi? Denemediyseniz geç kalmış sayılmazsınız.

Hazır Barbekü Sosun Organik Olmasına Dikkat Edin

Organik Barbekü Sos

Seçeceğiniz sosun lezzeti kadar içeriği de oldukça önemli. Evde yapacağınız sosun malzemelerinin organik olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer evde yapmıyorsanız da güvenilir bir marka seçmelisiniz. Jr. Sous Chef’in barbekü sosları diğer ürünleri gibi organik. Domates çorbalarında, tavuk suyu ve sebze çorbalarınızda, kavurma aşamasında içine bir miktar dahil edeceğiniz yüzde 100 doğal sertifikalı malzemeli Jr. Sous Chef organik barbekü sos, çorbalarınızın lezzetine farklılık katacak, sizi ve sofranızı paylaştıklarınızı da şaşırtacaktır. Aynı zamanda is kokusuz olarak Türkiye’de bir ilk olarak satılan barbekü sos fiyatları da oldukça uygun. Sadece baharat ve acının dengeli lezzetiyle, Türk damak zevkine uygun bu eşsiz ürünlere sahip olmak için Jr. Sous Chef’i ziyaret edebilir ve sofranızı zenginleştirebilirsiniz.

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.