Belgrad,  Bulgaristan,  Yurt dışı

Bulgaristan’dan Belgrad’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Serdika Otogar- Sofya
Serdika Otogar- Sofya

Geldik Balkanlar’da ikinci durağım olan Belgrad’a… Bu yazıda size, Bulgaristan’dan Belgrad’a otobüsle nasıl gidilir? konusunu anlatacağım. Benim hikayemde, Bulgaristan’dan Belgrad’a otobüsle gitmek pek de kolay olmadı.

Bulgaristan Filibe otogarından Belgrad’a otobüsle direkt gidemiyorsunuz. Bulgaristan’dan Belgrad’a otobüsle gitmek için önce Sofya’ya gitmek zorundasınız. Plovdiv (Filibe) – Sofya arası ise iki saat sürüyor. Bu yolculuk için yaklaşık 16 leva ödedim. (Ekim 2013)

Bulgaristan Sofya Otogarı

Sofya’da iki otogar var. Biri şehirler arası çalışıyor. Diğeri de, uluslararası seferler yapıyor. Bu otogarlardan Serdika, uluslararası olan ve sizi Belgrad’a götürecek olan otogar.

Öğlen saat 13.00 gibi Fillibe otogardan ayrıldım ve Sofya’ya doğru yola çıktım. Yaklaşık 15.30 gibi otogarda oldum. Tam olarak hangi otobüs firması ile yolculuk yapacağımı öğrenemediğim için otogarda, Belgrad’a hangi otobüsün gideceğini sormaya başladım. Bulgaristan’dan Belgrad’a otobüsle nasıl gidilir sorusuna otogarda cevap aramaya başladım.

Ben çektim siz çekmeyin diye de buraya yazıyorum. Bulgaristan Serdika otogarında, otobüs firmalarındaki insanlara sormama rağmen kimse bana yardımcı olmadı. Otobüsümün hareket etmesine 30 dakika kalmasına rağmen artık umutsuzca, bir ona bir buna sormaya devam ediyordum. Hayatımda, bu kadar umarsız ve soğuk insanlar görmedim. Gurbet duygusu, o yarım saatte Sofya’da tavan yaptı bende adeta…

Benim ülkemde olsa, İngilizce bilmese dahi yardım isteyen insanı can kulağıyla dinleyip, yardım etmek için çırpınırdı yurdum insanı. En kötü ihtimalle, Belgrad’ı duyduklarında, anlayıp niyetimi beni, Belgrad otobüsünün olduğu yazıhaneye götürüp: “Bu kişi Belgrad’a gitmek istiyor anlaşılan, yabancı… Bir yardımcı olsana…” derlerdi.

Beş -altı firmayı dolaşıp; artık ne yapacağımı ve Bulgaristan’dan Belgrad’a otobüsle nasıl gideceğimi kara kara düşünürken ansızın bir otobüs perona yaklaştı. Üzerinde, Niş yazan bu otobüsü gördüm. Sanırım biraz da, önceden okuduğum bazı bilgilerin aklımda kalmasıyla hemen, otobüsten inen şoföre sordum; “Belgrad?” Şoför bana yazıhaneyi gösterip; “ticket ticket” dedi İngilizce… O an sevindim, galiba doğru iz üzerindeyim dedim kendi kendime 🙂 Bir de İngilizce bilen bir sorumlu bulup da, derdimi anlatabilirsem ne güzel olurdu diye düşündüm.

İçeri girdim ve kenarda, derdimi anlatmak için bekledim. Tam o sırada, bir çift kapıdan içeriye girdi. Özellikle erkekte, belirgin bir Türk siması vardı. Emin olmak için konuşmalarını bekledim. Baktım, gerçekten de Türkler. O an sevindim. Hemen merhaba, dedim. Onlardaki kısa bir şaşkınlıktan sonra konuşmaya başladık. Onlar da Sofya’da çok sıkılmışlar, insanların soğukluklarına şaşırmışlar. Onlar da, benimle aynı dertten mustaripti. Soru sorduklarında, kimse cevap vermiyormuş ve yardımcı olmuyormuş. Ben de yarım saattir Belgrad’a gidecek firmayı aradım durdum, demek ki bana özel değilmiş dedim. Biz kadına bilet sormaya çalışırken, başka genç bir çocuk yardımcı oldu bize sağ olsun. İçimden dedim ki bu çocuk kesin Bulgar değil. 🙂 En son, o da bize sordu nerelisiniz diye. Biz de Türk’üz dedik. O da gerçekten Bulgar değil Sırp imiş. 🙂

“Koca” otogarda bize yardımcı olacak bir Bulgar bulamamıştık anlaşılan. 🙂 Onların gitmek istedikleri, Üsküp otobüsü ertesi güneydi. Benim otobüsüm ise, 10 dakika sonra kalkacaktı. Belgrad’a gidecek otobüsü bulduğum ve Bulgaristan’da kalmayacağım için çok mutlu oldum. Türk çifte, “iyi bayramlar” diledikten sonra otobüse doğru yola koyuldum.

Bulgaristan’dan Belgrad’a Otobüs İle Nasıl Gidilir?

Sofya’dan Belgrad’a giden firma, Alpar Turizm içinde yer alan Niş Turizm. Saat 16.00’da hareket eden otobüse bindim. Ekim 2013’te bilet parası 56 Leva idi. Ancak Bulgaristan’dan Belgrad’a direkt giden bir otobüs yok. Önce otobüs ile Sırbistan’ın Niş şehrine gidiyorsunuz. Sonra Niş’teki otogardan, Belgrad’a aktarma yapıyorsunuz.

Bulgaristan-Belgrad Tabela
Bulgaristan’dan Belgrad’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Bulgaristan’dan Belgrad’a Gitmek

Sofya’dan yola çıktıktan yaklaşık bir saat sonra sınıra geliyorsunuz. Unutmadan, belirtmekte fayda var: Sırbistan, Türkiye’den vize istemeyen ülkelerden birisi. Çıkarken, Bulgar polisi bana bir şey sormadı. Sırbistan’a girerken de kimse bir şey sormadı ya da söylemedi. Belki kadın olmamdan belki de bir yıllık Schengen vizem olmasından ya da her ikisinden dolayı, bilemiyorum…

İlginç olan; yurt dışındaki otobüslerde, her bir bagaj içim 1 Euro civarında ücret ödüyorsunuz. Bu arada otobüslerin, boşuna bizdeki şehirler arası otobüsler gibi olduklarını hiç hayal etmeyin. Nerede, bizim Neoplanlar, Mercedesler! Bizim, şehir içi otobüsleri bile bunların yanında lüks kalır.

Gözünü sevdiğim ülkemde, otobüste en azından bir bardak su verirler. Öyle bir ikram sistemi de yok. Kuru kuru yolculuk yapıyorsunuz! Yola çıktıktan yaklaşık üç saat sonra Niş Otogar’da oluyorsunuz.

Otogarda, 8 numaralı ofise gidip, biletinizi Belgrad olarak güncelliyorsunuz. Burada sizden ekstra bir ücret talep etmiyorlar. Bu da, Sofya’da ödediğiniz 56 Levaya dâhil. 🙂

Otobüsün kalkışına ne kadar zaman var diye saatime baktığımda, küçük çaplı bir şok yaşadım. Saatim 19.30’u gösterirken, bilette gözüken kalkış saati 19.00’du. Yani benim otobüsüm biz varmadan kalkmış mıydı? Benim biletime mi yanlış yazıldı acaba derken yanımda duran benim gibi turist gözüken kıza sordum bu durumu… O da bana; “acaba yarına mı kalkacak otobüs?” derken, yanımızda duran Bulgar ya da Sırp bir adam, konuşmalarımızı duymuş olacak ki, hemen sorumu yanıtladı. Sırbistan’da saat, Türkiye ve Bulgaristan’dan bir saat geriymiş. Bu da aklınızda bulunsun ki, siz de otogarda benim gibi şaşırıp kalmayın. 🙂

Otogara geldikten on beş, yirmi dakika sonra Niş’ten Belgrad’a giden otobüs, 11 numaralı perondan kalktı. Burada da bagaj parası, 1 Euro ödüyorsunuz. Benden Dinar ve 1 Euro bozuk para çıkmayınca, şoförün insafına geldim ve 50 sent ödedim.

Sonraki yazılarımda, Belgrad’da buluşmak üzere şimdilik hoşçakalın 😉

Figen Karaaslan Seyyahça ©  Mayıs 2014

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

2 Yorum

  • serkan

    merhaba ben bulgaristanda ögrenciyim buranın insanı vurdum duymaz duyarsız bir millet, kimseye yardımcı olmak istemezler çok soguklar ve tembel insanlar çalışmaya üşeniyorlar zor geliyor onlara bişey yapmak.

    • Figen Karaaslan

      Evet ne yazık ki bunu, ben de yaşayarak görmüş oldum. Bana göre Bulgaristan’ın, Yunanistan’a göre pek bir cazibesi yok. Mutfak kültürü yok, Sıcakkanlı ve yardımsever değiller. Konuşmuyorlar. Denizi cazip değil. Sadece euro kullanmadıkları için Yunanistan’a göre birazcık ucuz. Yunanistan tatilini öneririm Bulgaristan’ı, yemek yemeyi, insanlarla iletişim kurmayı ve deniz tatilini sevenler için öneremem. Bulgarca-Rusça bilen gitsin. Bilmeyen, İngilizce ile bile zorluk yaşar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.