Ukrayna,  Yurt dışı

Lviv Gezi Rehberi

https://www.youtube.com/watch?v=pzZrpApHIK0Bu yazımda, Lviv Ukrayna hakkında genel bilgiler vereceğim. İşinizi kolaylaştırması için size güzel bir Lviv Gezi Rehberi hazırladım.  Lviv gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgi ve fotoğraf isterseniz, linke tıklayınız.

george-otel-lviv
George Otel-Lviv

Halkın Lvov, bizim ise Lviv olarak adlandırdığımız güzel şehir.

Ukrayna’nın bir şehri olan Lviv, Hürrem Sultan olarak bildiğimiz Roxelena’nın da ana vatanıdır. Lviv Ukrayna dilinde, lion yani aslan demektir. Bu yüzden Lviv’e aslanlar şehri de denilmektedir. Hal böyle olunca, şehirde birçok aslan heykeli ve sembolü görmek de kaçınılmaz oluyor.

Ukraynaca’ya aşina olmak ve Lviv’i gezerken, kulağınızda Ukraynaca şarkıların ezgileri dolaşsın derseniz, buyurun videodan dinleyiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=pzZrpApHIK0

Türkiye’den Ukrayna’ya gidenlerin yüzde 70’i erkek olunca, sanki Ukrayna’ya Türk kızları gitmezmiş gibi saçma bir algı oluşmuş. Bindiğim taksinin sürücüsü bana, ‘yolculuğun nereye’ olduğunu sordu. “Lviv” dedim. “Lviv nerede?” dedi, “Ukrayna’da” dedim. “Genelde erkekler gider Ukrayna’ya, siz neden tercih ettiniz?” Dedi. Al işte! ‘Adı çıkmış 9’a, inmez 8’e’ ata sözüne uygun bir durum.

Oysa aklı sadece çapkınlığa çalışan kesim, biraz o kafanın dışına çıkabilse Lviv’in, Unesco dünya kültürü mirası listesine girmiş bir şehir olduğunun bilinciyle; kültür turu yanında, eğlence moduna girebilse daha iyi olacak ama neyse… Ben Lviv gezi rehberi yazıma devam edeyim 😉

Bu düşünce  yapısının temelinde bir şekilde; Lviv’in nüfusunun yüzde 85’inin kadınlardan oluştuğuna dair bir efsane de var. Bu hayalle buraya gelecek arkadaşların hayallerini yıkacağım ama öyle bir şey yok. Bunlar, asılsız şehir efsaneleri… 😉

Şehir, 2. dünya savaşı sırasında Polonyalılara aitken savaş sonrasında burası Ukrayna topraklarına katılmış. Lviv tarihte, uzun zaman Avusturyalıların, Rusların ve Galiçyalıların egemenliği altında kalmış. Her ülkenin kültüründen bir şeyler almış ve böylece daha da güzelleşmiş.

Lviv Hakkında Bilgi

Lviv Gezi Rehberi

Ukrayna’nın batısında bulunur. Halkın büyük kısmı Ukraynalılar’dan, Ruslardan ve küçük bir bölümü de Polonyalılardan oluşuyor.

Din: Halkın büyük çoğunluğu Ortodokstur.

Dil: Ülkenin resmi dili Ukraynaca’dır.

Vize: Ukrayna, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Ukrayna’nın Para Birimi

Ukrayna ve Lviv’in para birimi Grivna’dır.

1 Lira, 7.53 Grivna yapıyor.

Hava limanından döviz bozdurabiliyorsunuz. Hava limanı fiyatları gayet iyi… Sadece şöyle farklı bir durum var. Hava limanı döviz bürosunda Euro’yu Grivna’ya çevirirken pasaportunuzu istiyorlar ve size bir kağıt veriyorlar, kağıda imza istiyorlar bu döviz işlemi için.

Tabii bu kağıt Ukrayna dilinde olduğu için bu dili bilmiyorsanız hiçbir şey anlamıyorsunuz. Sanırım dövizi kayıt altına almak için böyle bir uygulama var. Yalnız, hava limanı dışındaki döviz bürosu için bu uygulama söz konusu değil.

Lviv Gezi Rehberi

Lviv’de Saat

Benim gittiğim zaman olan Mayıs 2016’da, Ukrayna ile aramızda saat farkı yoktu ama şimdi biz kış saatine geçmediğimiz için bir saatlik farkımız olsa gerek.

Lviv’e Ne Zaman Gidilir?

İlkbahar ve sonbahar ayları gayet güzel… Yılbaşında da bu şehrin canlı ve renkli olacağına eminim. Ben, Lviv gezimi 19 Mayıs’ta yapmıştım. Soğuk olur diye hazırlıklı gitmiştim ancak beklediğimden daha sıcak bir hava ile karşılaştım.

Lviv Kaç Günde Gezilir?

Bu, yapmak istediklerinize göre değişecek bir durum aslında… Gece gezmelerini çok sevmem, şehrin ana meydanlarını ve binalarını görmek bana yeter derseniz, iki gün yeterli gelebilir. Ama ben bir şehrin gecesini, gündüzünü ayrı ayrı yaşamayı sevdiğim için bana bazen iki ya da üç gün bile yeterli olmuyor bazı şehirler için. O yüzden ben Lviv için en az 3 gün gerekir diyorum.

Lviv’e Nasıl Gidilir?

Lviv’e Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Ukrayna’nın yerel hava yolu gidiyor. Ben, THY ile Atatürk Havalimanı’ndan gittim.

Lviv Yolculuğum

ataturk-havalimani-lviv-yolculugu

Bu sefer tek değilim, arkadaşlarla birlikte gidiyorum. Atatürk Havalimanı’ndan Lviv’e yolculuk 1 saat 40 dakika sürüyor. 1 saat 40 dakika sonra Lviv Danylo Halytskyi Havaalanı’na varıyorsunuz.

liviv-icin-ucaga-binerken

Ukrayna-Lviv'e Giderken Uçak İçinde Fotoğraf Çekimlerine Devam... :)
Ukrayna-Lviv’e Giderken, Uçak İçinde Fotoğraf Çekimlerine Devam… 🙂

Havalimanına vardığımızda, havalimanı polisinin yüzde 95’inin asık suratlı kadın polislerden oluştuğunu görüyorum. Bazı ülkelerin üniformalı polisleri, soğuk ve asabi gözükmek için özel bir çaba harcıyor sanki…

Gözüm hemen erkek polis arıyor, heh bir tane numune var. Hemen oraya sıraya giriyorum. Asık suratlı ve asabi kadın polislerle uğraşmak istemiyorum. Bu ülkeyi ve polisini iyi hatırlamak istiyorum. Tek derdim bu!

Bir ülkeye ilk girişte; havalimanındaki ilk izlenim, önemli ve kalıcı oluyor çünkü… Diğer arkadaşlar, polis kadınların ilginç sorularına maruz kalırken, ben güler yüzle karşılanıyorum. 🙂 Polis bana: “Turist olarak mı geldiniz?” diyor. “Evet” diyorum. “Diğerleri arkadaşlarınız mı?” diyor, “evet” diyorum. “İlk kez mi geldiniz?” diyor. Bu sorunun cevabı da “evet!” 🙂

Ukrayna ile ilgili diğer ilginç bir detay da, giriş mührünü,  TC damgası gibi pasaportun en arka sayfalarına basıyorlar. Havalimanı polisi: “İyi tatiller” dileyip, pasaportumu geri veriyor. İyi tatiller dileyen bir sınır polisi! Daha şehri görmedim ama Lviv’i seveceğim galiba!

Lviv Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Kalacağımız yer, Franko Park’ın orada… Oraya gitmek için 48 numaralı otobüse biniyoruz. Zaten park da, yürüyerek merkeze 10 dakika uzaklıkta… Hostele eşyalarımızı bıraktıktan sonra şehirde biraz keşif turu yapıyoruz.

Lviv Şehri Hakkında Gözlemlerim

lviv-opera-binasi
Lviv Gezi

Açık konuşacağım! Başta Ukrayna’nın bir şehri olduğu için çapkın geçinen Türk erkeklerinin akın ettiği bir yer midir diye biraz çekincelerim vardı. Ama şehre ayak basıp da, meydanlarında dolaşınca Lviv’i çok sevdim. Şehirde öyle güzel,  öyle estetik binalar var ki tarihten günümüze ulaşan…

Tarihi tramvayları, Arnavut kaldırımlı sokakları ve farklı özellikteki kafeleriyle Lviv tam bir konseptler diyarı! Çok severim farklı, kendine has bir dokusu, özellikleri olan şehirleri ve mekanları… Bu anlamda Lviv, gözüme ve ruhuma hitap etti diyebilirim.

Gitmeden önce insanlardan Lviv hakkında öyle güzel şeyler duymuştum ki; ben de bu kadar övülen ve konuşulan şehri merak etmiştim haliyle! Gidince anladım ki, duyduklarım kesinlikle doğruymuş. Lviv şehri, tarihi eserlerin günümüz mimarisiyle harmanlandığı, güzel ve estetik bir Avrupa şehri görünümünde…

Lviv’de Yapılması Gerekenler

  • Otobüsle Türkçe şehir turu
  • Birbirinden renkli kostümleriyle sokak sanatçılarıyla fotoğraf çektirmek
  • Konsept kafelerine gidip bir fincan kahve içmek
  • Ukrayna çikolatası almak
  • Bir cluba gitmek
  • Krivka’ya uğramak
  • Drunken Cherry’de vişne likörü içmek

Figen Karaaslan Seyyahça © Aralık 2016 

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.