İpsala Yunanistan Sınırı
Yunanistan,  Yurt dışı

Özel Araçlar İçin Yunanistan Sınırında İstenen Evraklar

İpsala Yunanistan Sınırı
İpsala Yunanistan Sınırı

Yunanistan, Türkiye’ye yakın olduğu için  kendi arabasıyla ailece Yunanistan’a geçmek isteyen kişilerin sayısı arttı. Araba yolculuğu, hem yakın, hem uygun hem de konforluğu olduğu için özellikle çocuklu aileler tarafından daha çok tercih edilmeye başlandı.

Daha önce de Seyyahça takipçilerine kolaylık sağlamak ve akıllarındaki soru işaretlerini giderebilmek için arabayla Yunanistan’a gitmek isimli bir yazı yazmıştım. Bana gelen sorulardan anladığım kadarıyla, bu konuda hala kafalar biraz karışık gibi… Bunda, zaman zaman medyada çıkan haberlerin de payı var elbette…

Bayram öncesinde siz kafanızı buna hiç yormayın diyerek, Ağustos 2015 ‘de araçla Halkidiki yolculuğu deneyimlerimden yola çıkarak, özel araçlardan Yunanistan sınırında istenen evrakların son halini sizin için tekrar yazıyorum. 🙂

Yunan Sınırında Özel Araçlar İçin İstenen Belgeler

  • Uluslararası geçerli sigorta (Yeşil evrak): 15 günlük 63 Euro civarında…
  • Uluslararası ehliyet gerekiyor. (Türk ehliyetlerinin, yapılacak uyumlama çalışmaları sonucunda ilerleyen zamanlarda Yunanistan’da da geçmesi planlanıyor. O zamana kadar uluslar arası ehliyet olan beynelminel ehliyetlerle, sınırdan geçiş yapılabiliyor.)

Beynelminel ehliyetinizin yenilemesi gerekiyorsa, yanınızda iki adet fotoğraf götürmeyi unutmayın. Bu ehliyeti ilk çıkartırken 460 TL civarında bir miktar isteniyor, yenileme ücreti ise 150 TL civarında…

Güncel fiyat bilgileri için Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ile iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu 

  • Aracın ruhsatı arabayı kullanacak kişiye ait değilse, vekâletname gerekiyor.
  • Kullanacağınız araç bir şirket aracı ise, imza yetkisi olan birinin vekâletnamesi ile araç yurt dışına çıkış yapabiliyor. Eğer imza yetkisi olan bu kişi, araçta sizinle birlikte yolculuk yapacaksa, vekâletnameye gerek yok. Sadece imza sirkülerinin yanınızda bulundurulması yeterli olacaktır.

İstanbul’da oturan ve yakın olanlar bu belgeleri almayı sınıra bırakmayıp, Seyrantepe Turing’e de gidebilir. Tüm bu işler yaklaşık 20 dakika civarında sürüyor. Gerekli evrakları temin ettikten sonra sınırda çok beklenmiyor. Kısa süre içinde sınırda araç ve pasaport kontrolleri yapılıyor ve yola devam edebiliyorsunuz. Tabii  tatil dönemlerinde ve yazın tatil günlerinde bu yoğunluk biraz artabiliyor.

Herkese şimdiden iyi bayramlar ve iyi yolculuklar dilerim.

Figen Karaaslan-Eylül 2015

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.