Genel

Tatil Yapayım Derken Mağdur Olmayın!

Turizm sektörü, ne yazık ki kısa yoldan köşeyi dönmek ve günü kurtarmak isteyenlerin iştahını kabartmaya devam ediyor. Tatil yapmak ve biraz kafa dinlemek isteyen insanlar, turizmde mağduriyet yaşayabiliyor. Pandemi yasakları şimdilik bitti ve yaz sezonu başladı. Siz de tatil yapayım derken mağdur olmayın diye bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Her şeyden önce tatil yapmak bir lüks değil bir ihtiyaçtır. Bunu tartışmıyorum bile. Böyle düşündüğüm için de, okuduğum ilk üniversite seyahat işletmeciliği oldu. Turizm sektöründe İstanbul’da, Alanya’da ve farklı şehirlerde çalıştım. Zamanın turizm çalışanı olarak, turizm sektörünün iç yüzünü de iyi biliyorum. 

Her ne kadar bu sektörde bir süre çalışmış olsam da; hem çalışan hem müşteri olarak turizm sektörü mağduriyetlerinden ben de payımı birkaç kez aldım. Birçok kişinin yaşadığı sorunlar gibi ben de kendi yaşadığım sorunlara dikkati çekerek sizi uyarmak istiyorum.

  1. Masmavi Tur Dolandırıcılığı

Yaklaşık 13 yıl önce ablamla Kadıköy’de bürosu olan Masmavi Tur’dan otel turu satın alalım dedik. Otele karar verdik. Satın alma aşamasına geldik. Acenteya gittiğimizde Mail order yoluyla ödeme alacaklarını söyleyip başka bir odada güya parayı çektiler. Tatil zamanımız geldi, tur otobüsüyle Alanya’ya ulaştık ve otele gittik bir de ne görelim, parasını ödediğimiz 4 yıldızlı otel, kendilerine böyle bir rezervasyonun ulaşmadığını söyledi. Ne kadar anlatsak da, belgeleri göstersek de Alanya Blue Star oteline derdimizi anlatamadık. Yetmiyormuş gibi bir de sözde tur şirketi ben Alanya’da bu dertle uğraşırken kredi kartımdan, 2 kez fazladan ve bilgim dışında para çekmiş. Hemen bankayı aradım ve kartı kapattırdım. Ama çilemiz bitmemişti. Bizden 4 yıldızlı otel parası alıp; Alanya’ya uzak, neredeyse 2 yıldız bile etmeyecek, ipsiz sapsız erkeklerin cirit attığı bir otelde 2 kız kardeş olarak kalmamızı beklediler. Tur şirketini telefonla aradığımızda ise Masmavi Tur, adeta piyasadan yok olmuştu. Benim gibi birçok kişiye de aynısını yapıp kayıplara karışmıştı. Ben de dahil birçok kişi, acenteya dolandırıcılık davası açtık ancak 13 yıl geçmesine rağmen dava hala sonuçlanmadı. 

  1. Alanya Blue Star Oteli Rezaleti

Masmavi Tur’un bize reva gördüğü 2 yıldızlı görünümlü otelde kendimizi güvende hissetmediğimiz için ve Blue Star Otel’inin de parasını ödediğimiz için 2. kez oteli aradık ama gayet duyarsız ve sert şekilde sizi kabul edemeyiz dediler. Bir turizm mezunu olarak, ‘bu işi çözse çözse TÜRSAB çözer’ deyip Alanya TÜRSAB’a direkt gidip, yaşadığımız sorunları ve şikayetlerimizi ilettik. Üzerinden çok zaman geçti ismini hatırlamıyorum ama Alanya TÜRSAB yetkilisi beyefendi, sağ olsun bizi dinledi ve bize şikayet dilekçesi yazdırdı. Özellikle böyle şeyler yaşarken insan görülmek, duyulmak ve anlaşılmak istiyor. Bir destek bekliyor. Evden uzakta, yaşamadığın bir şehirde mağdur ve çaresiz hissetmek hiç hoş değil.

TÜRSAB yetkilisinin yetkisiyle, Alanya Blue Star Otel’in yolunu tuttuk. TÜRSAB’ın isteği olmasına rağmen oradaki, (yaklaşık 13 yıl önceki) çalışan (hayatımda gördüğüm en kaba Halkla İlişkiler müdürü) kadın bizi adeta tehdit etti ve bize gözdağı verdi vazgeçirmek için ama arada TÜRSAB olunca, her şeye rağmen yine de bizi otele almak zorunda kaldı. Biz de bu tavırlara rağmen geri adım atmadık. Çünkü hakkımız olanı talep ettik ve bu hakkımız, TÜRSAB aracılığıyla da teyit edildi. Ama bu kadın, kaldığımız süre boyunca sürekli bizi göz hapsinde tutup, kötü davranmayı ihmal etmedi. Hatta giderken ‘siz bizim havluları çalmışsınızdır bavulunuzu arayacağız’ deme cüretinde bulunan rezil ötesi otel ve otel çalışanı bu kadını hala unutmuyorum. Böyle rezil insanların çalıştığı, rezil otellere gitmeyin mağdur olursunuz.

  1. Karadereli Turizm Yalova Termal Oteli

Şu son dönemin en büyük dolandırıcılık yollarından birisi de ücretsiz hediye tatil. Anketörlerden veya sosyal medyadan göreceğiniz ücretsiz hediye tatillere inanmamanızı öneririm. Gerçekten çok doğru olan ve yaşayarak gördüğüm iki sözü sizinle paylaşacağım. Bu iki sözü hiç unutmayın derim. 

  1. “Bedava peynir fare kapanında olur.”
  1. “Bir şey bedava ise ürün sizsinizdir!”

Üzücü dolandırıcılık hikayem şöyle başladı. ‘Anketimize katılın ücretsiz hediye tatil kazanın’ ilanına ben de ne yazık ki kandım. Bilgilerimi verdikten 2 gün sonra telefonla arandım ve hediye tatil kazandığım söylendi. Bizi bir servisin alacağı ve otele gideceğimiz söylendi. Daha önceden devre tatil sattığım için şüphelendim devre tatil tanıtımı ise devre tatil satın almak istemediğimi ve gelmek istemediğimi söyledim. Öyle olmadığını ısrarla söylediler. Herhalde bu kadar da yalan söylemezler dedim gittim ama tam olarak yalan söylemişler. Hediye tatil vaadiyle sizi Yalova’da dağın başına bir otele götürüyorlar. Arabanız yoksa, kuş uçmaz kervan geçmez bu otelden bir yere gitmeniz neredeyse imkansız. Yalova Termal’de anket yapan çocuk önce yemekte, duygusal baskı ve manipüleyle güya kendini sevdirmek ve sizi kafalamak için her türlü yapmacık, önceden çalışılmış tavrı sergiliyor. Yemek sonrası devre tatil sunumu yapılıyor. Ben de devre tatil satışı yaptım zamanında, çalışmayan veya param yok diyen kimseye, türlü yalanlarla devre tatil satmaya çalışmadım. Geliri, ortalamadan yüksek olan kişilere detaylı anlattım. Param yok diyene, peki deyip geçtim. Ama burada çalışanlar, gelenleri öyle bir psikolojik baskı altına alıyorlar ki; kaçmayalım ve kimseyle telefonda konuşmayalım diye 2 kere, sanki tutsaklarıymışım gibi tuvalet kapısının önünde beni beklediler! Düzgün firmalar ve düzgün çalışanlar, böyle şeyler yapmaz. Tanıtım sonunda, şu an çalışmıyorum benim için uygun bir dönem değil dememe rağmen bana baskı kurmaya devam ettiler. Manipülatif şekilde ısrarcı davrandılar. Satın al, başkasına kiralarsın diyerek gece vakti zorla bana bankanın nakit avansından 4 bin lira bile çektirdiler. Üzerine de ertesi gün kredi çekmemi istediler ve gece 12’de baskıyla bana senet imzalattılar. Tek başına, gece 12 olmuş iken,  tuvalete bile yalnız gidemediğim bir ortamda kendimi güvende hissedemedim. Servisle sonunda, kendimi gece 1.30’da eve atınca, ertesi günü param olmadığını ve yaptıklarının iyi niyetli olmadığını satıştan vazgeçmek istediğimi söyledim. İnternet yorumlarına baktığımda tabii ki bunu sadece bana yapmamışlardı. Benim gibi birçok kişiyi mağdur ve çaresiz bırakmışlar. Ben de tüketici hakem heyetine gittim ve durumu anlattım. Kadıköy’deki Tüketici Hakem Heyeti, orayla ilgili bunun gibi birçok şikayet geldiğini, bana Avrupa yakasında bir yere şikayet etmemi önerdiler. Telefonlarımda bana vazgeçemeyiz mecbur ödeyeceksiniz diyen hatta telefonlarıma çıkmayan Karadereli Turizm Yalova Termal, yetkili merciye şikayetimden sonra satışı iptal etmek ve ödediğim 4 bin lira parayı bana iade etmek zorunda kaldı. Ama ne yazık ki hala parasını alamayan birçok kişi vardı.

Bu deneyimi de bedava tatil, size çok daha pahalıya mal olabilir dikkat edin diyerek bitiriyorum.

4) Tatil Sepeti Tur Otobüsünde Hırsızlık

Arkadaşım ile birlikte Yunanistan seyahati yapmaya karar verdik. Ulaşım ve otel ile ayrı ayrı uğraşmayalım diye arkadaşım bana tur ile gidelim dedi. Daha önceden olumsuz bir deneyimim olduğu için (Masmavi Tur) turlara mesafeli olmama rağmen neyse dedim ve kabul ettim. Tur ile Selanik ve Kavala’ya gittik.

29 Mayıs 2022’de dönüş yolunda, Yunanistan İpsala sınır kapısına gelmeden Yunan tarafından 14.00 Euro’ya Mastika (sakız likörü) satın aldık. Türk Free Shop’tan da geçtikten sonra Tekirdağ’da 45 dakikalık yemek molası verdik. Moladan döndükten sonra otobüsün koltuk filesinin içinde duran likör yerinde yoktu. Otobüste anons ettirdik ve likörü otobüste aradık ancak kim aldıysa, likörü bulamadık. Tur dönüşü bunu Tatil Sepeti’ne bildirdiğimizde; ‘şahsi eşyamız olduğunu ve tur otobüsü içindeki hırsızlığın, onların sorumluluğu olmadığını’ söylediler. Kendi tur otobüsü içinde bir kamera yok, kendi düzenlediği turda ve otobüsün içinde hırsızlık yapılıyor ama Tatil Sepeti’nin hiçbir sorumluluğu yok! Neden insanlar turla tatile gitsin ki o zaman? Turda ve otobüsün içinde can ve mal güvenliğini sağlayamıyor olduktan sonra turla gitmenin ne anlamı var ki? ‘Şikayet Var’a, firmanın zararımı gidermeleri için şikayette bulundum. Firmanın bulduğu harika çözüm ise şikayetimi, ‘Şikayet Var’dan kaldırmam yönünde oldu! Hiçbir çözüm bulmadan ve hiç çekinmeden şikayetimi kaldırmam gerektiğini söylediler. Bir de ben, likörü bir yerde unutmuşumdur, ne yaptığımı hatırlamıyorumdur gibi dalga geçer gibi beni suçlayıcı ithamlarda bulundular.

Bazen ismine bakıp, yaptığı reklamlara aldanıp iyi bir firma zannedersiniz ama işin aslı hiç öyle değildir. Tatil Sepeti de bu firmalardan biri. Bir de şikayet var sitesinde ‘Tatil Sepeti’nde Tur Otobüsünde Hırsızlık’ başlığımı zorla ‘Tatil Sepeti Tur Otobüsünde Mağduriyet’ olarak değiştirtmişler. ‘Şikayet Var’da değiştirmiş! Suçlunun yanında olduğu için ‘Şikayet Var’ın bu tavrından da şikayetçiyim. Buraya kocaman harflerle yazıyorum, bunu silemezsiniz TATİL SEPETİ TUR OTOBÜSÜNDE HIRSIZLIK yaşadım. Şikayet Var sitesi, Tatil Sepeti ile ilgili şikayetlerle dolmuş taşmış durumda. 

Size tavsiyem bir tur şirketiyle tatile gitmeden önce o şirketin internet yorumlarına mutlaka bakın yoksa siz de mağdur olabilirsiniz. Kimsenin ismine vb aldanmayın, yorumlara bakın. Tatil Sepeti’nin şikayetlerini buradaki linkten okuyabilirsiniz.

Herkese iyi tatiller ve keyifli bir yaz dilerim.

Figen Karaaslan-Seyyahça 2022

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.