Yunanistan Yurt dışı

Yunanistan Vatandaşlığı

on 01 Şubat 2017

“Yunanistan vatandaşı olunmaz, doğulur” düşüncesinin aksine, sonradan bir ülkenin vatandaşlığına da geçilebiliyor. Bana gelen birçok “nasıl Yunanistan vatandaşı olurum?” ve “Ailem Yunanistan’dan mübadele zamanında Türkiye’ye gelmiş, başvuru yapsam Yunanistan vatandaşı olabilir miyim?” sorusundan sonra bu konu için ayrı bir yazı yazmaya karar verdim. Sonradan Yunanistan vatandaşlığı almak mümkün. Ancak bunun için aranan bazı şartlar bulunmaktadır.

Nasıl Yunan Vatandaşı Olunur?

 • Yunanistan’da doğanlar
 • Yunanistan’da en az yedi yıl yaşıyor olanlar ve Yunanistan vatandaşlığına başvuruda bulunanlar eğer durumları uygun görülürse, Yunan vatandaşlığı kazanabiliyor.
 • Yunan vatandaşıyla evli olanlar. Sadece kağıt üzerinde evli olmanız yeterli olmuyor. Yunan vatandaşıyla evli olan yabancı ülke vatandaşlarının evliliğinin, sahte ya da anlaşmalı evlilik olup olmadığı gözlem altına alınıyor.
 • Yunanistan’da beş yıldır yaşayan ebeveynlerin çocukları, doğuştan Yunan vatandaşı oluyor.
 • Etnik kökeninin Yunan olduğunu kanıtlayanlar. En tartışmalı olan konu budur. Bunu kağıt üzerinde kanıtlayan bireylere de, Yunanistan tarafından vatandaşlık hakkı veriliyor.

250 bin Euro ve üstü gayrimenkul alanlar da mülk edinimi yoluyla Yunanistan’da oturma izni alabiliyor. Sonrasında, 7 yıl boyunca Yunanistan’da ikamet ederse, Yunanistan vatandaşlığı için başvuruda bulunabiliyor. Yunanistan’da Ev Satın Alarak Yunan Vatandaşı Olmak yazımda, bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Eski Mübadillerin Aileleri Yunanistan Vatandaşı Olabiliyor mu?

Normal şartlarda mübadele sebebiyle (zorunlu göç) Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen Türklerin ve Türkiye’den Yunanistan’a giden Rumların, Mübadele Anlaşması gereği bir hakları olmuyor.

Ancak dedenizin/ ananenizin/babaannenizin veya annenizin/ babanızın Yunan kimliği bulunuyorsa, çocuklarına da vatandaşlık yolu açılabiliyor. Ancak bunun için var olan belgelerle Yunanistan Konsolosluğu’na, Yunanistan ile olan bağlarınızı ve ailenizin/ sizin vatandaşlığınızı kanıtlayabilmeniz gerekiyor.

Burada 19. Madde’den de bahsetmek gerekir.

19. Madde Kanunu

Yunan kanunlarının 19. maddesine göre; Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi “terk ettikleri” gerekçesi ile 60 binin üzerinde Batı Trakya Türk’ü vatandaşlıktan çıkartılmış durumda… Vatandaşlıktan çıkartılan bu kişilerin çoğu, karar geriye dönük uygulanmadığı için vatandaşlık haklarını halen geri kazanamamış durumda ne yazık ki…

Ne yapabilirsiniz?

19. Madde hükmüyle Yunanistan vatandaşlığı hakkını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabiliyor.

Buna ilaveten, 19. maddenin uygulanmasından kaynaklanan mağduriyet ve sorunlara ilişkin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na şikayet başvurusu yapılabilmektedir.

İkinci Nesil Göçmenlerin Vatandaşlığı Hakkında Yunanistan Yasası

2015 yılında Yunanistan’da onaylanan yasanın ardından “İkinci Nesil Göçmenleri”nin vatandaşlık başvuruları değerlendiriliyor. İstatistiksel verilere göre son bir yıl içinde 6 bin 29 göçmene Yunan vatandaşlığı verilmiş.

Toplam 27 bin 720 Yunan vatandaşlığı başvurusundan, 6 bin 29 kişinin Yunan vatandaşlığı onaylanmış.

Yunanistan Vatandaşlık Yasası

Yunanistan Vatandaşlık Yasası’na göre Yunanistan’da 6 yıllık Yunan okullarından mezun olan çocuklar Yunan vatandaşı olabilecek.

Yasa tasarısına göre;

 • Yunanistan topraklarında doğan her kişi,
 • Anne ve babası Yunanistan’da doğan ve kalıcı olarak bu ülkede ikamet eden her göçmen, Yunan vatandaşı olmaya hak kazanıyor.

Yunan Vatandaşlığı İçin Aranan Ön Şartlar

 • Yunan vatandaşı olmak isteyen yabancıların, başvuru yapılacak tarihe kadar yetişkin olması,
 • Son 10 yıl boyunca herhangi bir suça karışmamış olması,
 • Yunan vatandaşlığı başvuru tarihine kadar Yunanistan’da 7 yıl ikamet etmiş olması,
 • Ve Yunanistan’da Oturma İznine sahip olması gerekmektedir.

 

Başvuru Nasıl Yapılır?

Yunan makamlarına vatandaşlık başvurusu yapabilmek için elinizde ailenizin Yunanistan vatandaşlık bağı, tapu vb gibi bazı kanıtlayıcı evrakların olması gerekiyor tabi… Sözlü olarak, ailem Yunanistan’dan gelmiş demenizin bir hükmü yok.

Yunan makamları, bu başvuruyu, elindeki belgelere, kişinin Yunanistan’daki bağlantısına, kişinin durumuna ve eldeki verilere göre inceler ve ardından, olumlu ya da olumsuz olarak karar verir.

Yunan Vatandaşlığı Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Başvuru yapanlardan gelen bilgilere göre: Öncelikle Başbakanlık Arşivler Genel Müdürlüğü’ne müracaat yapmak gerekiyor. Müracaat yaparken Nüfus’dan: Alt, üst soy listesini alıyorsunuz.

Arşivler Genel Müdürlüğü’nden istediğiniz evrakları başvuru sırasında yazmayı unutmayınız. Bunlar: İskan kayıtları, Yunanistan’dan gelirken mal beyanlarını gösteren beyanname ve gelenlerin isim listesi oluyor. Tapu Arşivler Genel Müdürlüğü’nden ise tapu kayıtlarını alınıyor.

Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Bu evraklar ile birlikte Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabilirsiniz. Tabii, son kararı evrakları ve durumunuzu inceleyip vereceklerdir.

Yunan Vatandaşlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Bana özellikle mübadil göçmenlerin Yunan vatandaşlığı konusunda çok soru geliyor.

Örneğin Dedem Yunanistan’da doğmuş ve 1923 yılında Selanik’ten göç etmiş ben de başvuruda bulunsam, Yunanistan vatandaşlığı alabilir miyim?

 • Babamın/annemin doğum yerinde İskeçe/ Gümülcine/ Selanik vb. yazıyor. Babam Yunanistan vatandaşı sayılıyor mu? Eğer sayılıyorsa, ben de Yunan vatandaşlığına geçebilir miyim?
 • Yunan vatandaşlığı konularını bilen, Yunan vatandaşlığı ile ilgilenen, vatandaşlık ve oturum izni hakkında bilgisi olan ve bu işlere bakan bir tanıdığınız veya tavsiye edebileceğiniz biri var mı diye soruyorlar.
 • Yunan vatandaşlığı için nereye başvurmam gerekir?

Tüm bu soruları şöyle cevaplandırabilirim.

Aile üyelerinden birisinin Yunanistan’da doğmuş olması sizi otomatikman vatandaş yapmıyor. Aile üyelerinin ya da üyelerinden birinin Anne/baba/dede/babaanne/ anane Yunan kimliği de bulunmalıdır. Aile üyelerinde Yunan kimliği bulunan kişilerin çocukları, vatandaşlık için başvuruda bulunabilir.

Siz de farklı bir bilgi alırsanız ya da sürece dair deneyimlerinizi yorum aracılığıyla lütfen benimle paylaşınız. Böylece herkes güncel bilgilere ulaşabilir.

Figen Karaaslan Seyyahça © Şubat 2017

107 Comments
 1. Cevapla

  Mufit Oral

  19 Nisan 2017

  Figen hanım merhaba,

  Benim babam selanik doğumlu 10 yaşında istanbula gelmiş, babam 9 yıl önce vefat etti. Yunan kimliği bildiğim kadarı ile yoktu ama Selanikte iken var mıydı onu bilmiyoruz. Selanikten babamın kimliğini araştırırsak çıkartma olanağımız var mıdır ? Yeşil pasaportum olduğu için gidip sorabilirim.. Teşekkürler, iyi günler

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   19 Nisan 2017

   Merhaba,

   öncelikle sorunuzu, ilgili yazının altına “yorum” kısmından yazarak sorduğunuz için çok teşekkür ederim. Bu yazıları, Seyyahça sayfamda zaman ve efor sarf ederek yazıyorum. Bu yüzden tüm okuyuculardan sorularını; bana özel mesaj atarak değil, ilgili konuların altında yorum olarak sormasını rica ediyorum. Böylece herkes, yorumlar aracılığıyla daha fazla bilgiye ulaşmış olur.

   Bu vesileyle, özel mailimden yazılan bu tür sorulara cevap vermeyeceğimi de belirtmek isterim. Lütfen bu konuyla ilgisi sorusu olanlar, bu yazının altına yorum olarak sorularını yazsınlar. Buradan soruları yanıtlayacağım.

   Gelelim sorunuzun cevabına; Yunanistan’da doğan Türk vatandaşları, ne kadar Yunanistan’da doğmuş olsalar da; mübadele döneminde yapılan anlaşma ile, zorunlu göç ile gelmişlerse Yunanistan vatandaşı sayılmıyor. Ancak aileniz mübadeleden sonra kendi isteğiyle Türkiye’ye gelmişse, işte o zaman vatandaşlık yolu açılabiliyor.
   Yine de yolunuz Yunanistan’a düşerse, sormaktan da bir zarar gelmez. Bir bilgi alırsanız, bize de yazın lütfen 🙂

   Kolay gelsin. İyi günler.

  • Cevapla

   ayse

   22 Nisan 2017

   güzel bir yazı olmuş. Ama şu mübadele olayı kötü oldu, haklardan feragat falan. Neyse anne ve baba tarafım orada doğmuşlar. Anneanneler/ babaanneler/dedeler falan. O zamandan kalma kimlik zor zaten. Doğum yerini belgeleme şansı olabilir mi büyüklerin? Türkiye de ya da selanikte nerden araştırma yapılabilir? Fikriniz var mı?

   • Cevapla

    Figen Karaaslan

    23 Nisan 2017

    Merhaba, teşekkür ederim.
    Selanik’teki Türk Konsolosluğu, sizi belki yönlendirebilir.
    Yunanistan’daki Türk Konsolosluğu’na danışabilirsiniz.
    Eğer danışırsanız, bizi de haberdar ederseniz seviniriz.
    İyi günler.

    • Cevapla

     ayse

     24 Nisan 2017

     bilgi için tşk ederim. Yazışma vs aşamasındayım, bilgi olması halinde yazarım burdan , ilgilenenleri de bilgilendirmek için. hoşçakalın

     • Figen Karaaslan

      29 Nisan 2017

      Teşekkür ederim.
      Güzel haberlerinizi bekliyoruz 🙂
      Kolay gelsin, iyi günler.

     • Taylan

      20 Temmuz 2017

      Ayşe hanım merakla sonucu bekliyoruz …

     • Figen Karaaslan

      20 Temmuz 2017

      Merhaba,
      araştırma ve başvuru sürecinde bile olunsa, yaşanılan deneyimleri paylaşmanızı rica ediyorum.
      Bu konuda bilgiler az olduğu için; soruların ötesinde, yaşanmış deneyim bulmak oldukça zor gözüküyor.
      İyi günler dilerim.

     • Erman

      25 Temmuz 2017

      Figen hanım merhaba
      Dedem ve babaannem mübadeleden sonra kendi istekleriyle Türkiye’ye gelmişler. İkisi de vefat ettiği için kimlikleri varmıydı yokmuydu bilmiyoruz. Onlarla beraber gelen bir akrabamız kimliklerinin olduğunu söylüyor. Burada ki nüfus müdürlüğü herhangi bir kayda ulaşamadı. Biz bu kayıtları nereden bulabiliriz. Yazınız için teşekkür ederim. Saygılarımla.

     • Figen Karaaslan

      27 Temmuz 2017

      Merhaba,
      buradan kayda ulaşamazsınız.
      Yunanistan’da doğdukları şehre ve semte gidip araştırarak, öğrenebilirsiniz.
      İyi günler.

  • Cevapla

   Mehmet Dikenel

   10 Eylül 2017

   Merhabalar benim babam 1947 senesinde mubadele ile degil pasaport ile Turkiyeye gelmis gelirken babaannem dedem halam amcam ve babamin ninesi ile gelmisler bizim hala orada akrabalarimiz mevcut tabi babam ve diger buyuklerimiz vefat etti elimde dedemin yunanistan nufus cuzdani oldugunu bildigim hir belgede var ayrica 1947 fazla uzak bir tarih degil gumulcinadan nufustan dokumunun cikabilecegini zannetigim yakin bir tarih bu durumda ben yunan vatandasi olabilirmiyim

   • Cevapla

    Figen Karaaslan

    19 Eylül 2017

    Merhaba,
    Yazıda belirtilen şekilde, yorumlarda da yazdığım sürece göre evraklarınızı toplayıp başvuru yapabilirsiniz.
    İyi günler.

 2. Cevapla

  gülay

  10 Mayıs 2017

  benimde dedem nasliç doğumlu bende çifte vatandaşlk istyorum ne yapmam lazım ..hangi evraklar gerekli ölüm belgessi var annemmi başvursun bana cevap yazarsanız sevinirım

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   11 Mayıs 2017

   Merhaba,
   Dedenizin vatandaşlığını kanıtlayacak türde; nüfus, tapu vb. Yunanistan vatandaşlık bağlantısı ne varsa toplamanız faydalı olur.
   Annenizin başvurması daha iyi olur. Anneniz, çocuğu olarak daha kolay yol kat edebilir.
   İyi günler.

   • Cevapla

    Nursel

    22 Ağustos 2017

    Ankara demet evlerde Başbakanlık arşıvler genel müdürlüğü var oraya posta yoluyla istediğiniz evrakları bulabilirsiniz iskan kayıtları mubadele zamanı yapılmış evraklar tapu kadastro arşivlerden yunanistan tapu kayıtları bulabilirsiniz ben evraklarımı topladım benim babam ve annem tarafı büyük dedeler hepsi yunanistan langaza doğumlu başvurum cevap gelsin sizlerle paylaşırım.

    • Cevapla

     Figen Karaaslan

     23 Ağustos 2017

     Nursel Hanım,
     Faydalı bilgi yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Birçok kişi, hangi durumda ne yapıldığını ve nasıl bir yöntem izlendiğini bilemediği için nereden başlayacağını ve nereye başvuracağını kestiremiyor.
     Bu açıdan deneyim ve bilgi paylaşımı çok önemli…

     İyi haberlerinizi bekliyorum.

     Sevgiler.

     • Eyüp

      05 Ekim 2017

      Nursel Hanım, merhaba. Sizin yorumunuzu görünce birşey danışmak istedim. Aynen sizin yorumunuza belirttiğiniz şekilde ben de aile mübadele kayıtlarına devlet arşivlerinden ulaştım. Hatta kayıtların günümüz türkçesine çevirttim. Ben de vatandaşlık kazanabilmek adına araştırmalar içerisindeyim. Yaptığınız başvuru olumlu olarak sonuçlandı mı? Ya da yapılan başvurunun sonuçlanması için ne kadar süre bekliyoruz? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Saygılarımla…

    • Cevapla

     hasan şevki derbentli

     03 Eylül 2017

     iyi akşamlar nursel hanım;figen karaaslan hanım’ın sitesindeki yorumunuzdan yunanistan’a çifte vatandaşlık için müracaatınıza cevap bekliyorsunuz.inşallah isteğiniz doğrultusunda olumlu yanıt alırsınız.benim edindiğim bilgiyi önce size ileteyim sonra lütfen esas izlemem gereken yolu siz bana yazarsanız çok mutlu olurum. benim dedem,babaannem,amca,hala ve babam kavala doğumlu.onlar mübadele döneminde geldiklerinde samsun yerleştirilmişler o nedenle,önce benim DEDEM’İN VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ,BABAMIN VE BENİM DE VUKUATLI NÜFÜS KAYIT ÖRNEKLERİ İLE ,atalarıma mübadelede imzalatılan TASFİYE TALEPNAMESİ ÖRNEĞİ,
     MUHACIR KAYIT BELGESİ ÖRNEĞİ,SAMSUN MÜBADİL KAYIT LİSTESİNDE İSİMLERİNİN BULUNMASI VE BİRDE YUNAN NÜFUS KİMLİĞİ.Acaba tapu kadastrodan tapu kaydı filan gerekiyormu ?izlemem gereken yolu lütfen bana sırası ile bildirebilirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür eder.allahtan sağlık sıhhat içinde nice bayramlar dilerim

     • Figen Karaaslan

      04 Eylül 2017

      Hasan Bey,

      ilginiz, bilgi ve detay içeren paylaşımınız için öncelikle teşekkür ediyorum.
      Ben bildiğim, duyduğum ve ulaştığım bu konuyla ilgili tüm bilgileri paylaşmaya ve bilgim dahilinde soruları, elimden geldiğince cevaplamaya ve herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

      Bazen, bazı sorular karşısında zorlandığım zamanlar oluyor. Özellikle bu konuyla ilgili bilgisi olan ve adım atan kişilerin yorumlarını rica ediyorum çünkü herkes ufak da olsa bir bilgi paylaşsa bile bir bilgi ağı olur ve daha kolay adım atılır diye düşünüyorum. Bu yüzden özellikle sizleri, bu konunun altına vakit ayırıp, yorum yapmaya yönlendirmeye çalışıyorum. Sizin yorumunuz aracılığıyla, bir kez daha bu konunun altını çizmek istedim. Kolay gelsin. Güzel haberlerinizi bekliyoruz.

      Herkese iyi bayramlar.

     • Nursel

      14 Eylül 2017

      iyi geceler önce Başbakanlık Arşivler genel müdürlüğüne müracaat yapacaksınız yaparken
      Nüfus’dan Alt,üst soy listesini alın Arşivler genel müdürlüğünden istediğiniz evrakları yazarsınız iskan kayıtları Yunanistan’dan gelirlerken mal beyanlarını gösteren beyanname
      gelenlerin isim listesi Tapu arşivler genel müdürlüğünden tapu kayıtlarını isteyin ben başvuru yaptım sonuç ne çıkacak bekliyorum sizlerle paylaşacağım olumlu olumsuz
      selamlar.

     • Figen Karaaslan

      14 Eylül 2017

      Merhaba Nursel Hanım,
      verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.
      Bu başbakanlık arşivleri Yunanistan’dan alınacak sanırım?
      Netleşmesi açısından soruyorum.
      İyi akşamlar.

 3. Cevapla

  Salih Tülmen

  12 Mayıs 2017

  Merhaba Figen Hanım benim sorum mübadele değil. Babam 1960 Gümülcine doğumlu 1974 yılında normal yollarla Türkiye ye gelmiş.Ancak Yunanistan anayasasının 19. maddesine istinaden Yunan vatandaşlığından çıkarılmış ve haymatlos(vatansız) konumuna düşmüş. Türk vatandaşlığını da ancak 1985 yılında alabilmiş.Babamın babaannesi yunan vatandaşıydı ve vefat etti. Acaba vatandaşlık alabilmek için bir bilginiz var mıdır? Ya da bu konuda Yunan bir avukat tanıdığınız var mıdır? Teşekkür ederim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   14 Mayıs 2017

   Merhaba Salih Bey,
   Internette yaptığım araştırmaya göre:
   Yunan Vatandaşlık Yasasının eski 19. Maddesi hükmüyle; Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi terk ettikleri gerekçesi ile 60 binin üzerinde Batı Trakya Türk vatandaşlıktan çıkartılmış. Vatandaşlıktan çıkartılan bu kişilerin çoğu, karar geriye dönük uygulanmadığı için vatandaşlık haklarını halen geri kazanamamış durumda imiş.
   Bu sebeple Yunan vatandaşlığını kaybedenler normalde kanuna göre; vatandaşlıktan çıkarıldıkları tarihten itibaren 60 gün içerisinde Yunanistan Vatandaşlık Konseyi’ne idari dava açma hakları bulunmasına rağmen vatandaşlıktan çıkarıldıklarının Yunanistan yetkilileri tarafından kendilerine bildirilmemesi nedeniyle, çok az kişi vatandaşlığını yeniden kazanabilmiş. Bununla ilgili şu an Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AHM) şu an başvuru paılması yolu kapalı durumda imiş.

   Peki ne yapılabilir?

   19. Madde hükmüyle vatandaşlığını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabilir. Buna ilaveten, 19. maddenin uygulanmasından kaynaklanan mağduriyet ve sorunlara ilişkin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na şikayet başvurusu yapılabilmektedir. Başvuru yaparsanız; süreci ve sonucu, Seyyahça üzerinden bizimle de paylaşabilirseniz, benzer durumdaki kişilere de yol gösterici ve yardımcı olabilir.
   Kolay gelsin. İyi günler.

 4. Cevapla

  İbrahim Erbab

  31 Mayıs 2017

  Merhaba Figen Hanım , Ben ailemle birlikte tahsil için 1966 yılında (9 yaşındayken ) Yunanistan dan Türkiye ye geldik. Ben ve ablam Türkiyede okula başladık rahmetli babam da Turkiyede çalışma izni alarak Lokanta işletmeye başladı ve böylece 1976 yılına kadar Yunan vatandaşı olarak Türkiyede tahsilimize devam ediyorken Pasaportlarımızı tazelemeye gittiğimizde Yunan Konsolusluğu ,Yunanistan içişleri bakanlığının xxxx sayılı kararaı ile ( ki bu belge tarafımdan saklanmatadır) bizi ailece vatandaşlıktan çıkardı ve bizler tam 11 yıl boyunca Haymatlos olarak turkiyede yasadık . Sonradan Tc vatandaşı olduk . Şimdi sormak istediğim şu, Yunanistan’ın bana Vatandaşlığımı iade etmesi için ne gibi yasal yollar vardır , bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   09 Haziran 2017

   Merhaba İbrahim Bey,
   Bahsettiğiniz Yasa, Yunan Vatandaşlık Yasasının eski 19. Maddesi hükmü olsa gerek. Bu yasaya göre: “Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi terk ettikleri” gerekçesi ile 60 binin üzerinde Batı Trakya Türk vatandaşlıktan çıkartılmış. Vatandaşlıktan çıkartılan bu kişilerin çoğu, karar geriye dönük uygulanmadığı için vatandaşlık haklarını halen geri kazanamamış durumda ne yazık ki…

   Ne yapabilirsiniz?

   19. Madde hükmüyle Yunan vatandaşlığını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabiliyor. Buna ilaveten, 19. maddenin uygulanmasından kaynaklanan mağduriyet ve sorunlara ilişkin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na şikayet başvurusu yapılabilmektedir.

   Eğer bu konuda başvuru yaparsanız; bu süreci ve sonucu, Seyyahça üzerinden bizimle de paylaşabilirseniz, benzer durumdaki kişilere de yol gösterici ve yardımcı olabilir. Lütfen beni haberdar ediniz. 🙂
   Kolay gelsin. İyi günler.

 5. Cevapla

  Sevda Gürsu

  06 Haziran 2017

  Merhaba ;
  Bu konuda çok soru aldığınızı biliyorum ama umarım cevaplayabilirsiniz. :
  Babannem ve dedem Gümülcine doğumlu ve orda 20 sene kadar yaşamışlar. Kimliklerinde Selanik doğumlu oldukları yazıyor.
  Amcamlar babannemi bu sene Yunanistana götürüp giriş yaptırdılar. Konsoloslukla görüştüler Ancak bize bu konuda nedense bilgi vermek istemiyolar. 🙂 Bizim vatandışlıkla ilgili bilgi almamız için ne yapmamız gerekiyor. Yani babannemin giriş çıkışının bi işe yarayıp yaramadığını nasıl anlarız 🙂

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   09 Haziran 2017

   Merhaba, en sağlıklısı Babaannenizden veya amcalarınızdan öğrenmenizdir. Onlardan yana şansınızı denemenizi tavsiye ederim. Vatandaşlık için vatandaşlık bağını kanıtlayabileceğiniz belgelere ihtiyacınız olacaktır. Elinizde belge olmadan, vatandaşlık konusunda adım atmanız pek olası olmayacaktır. İyi günler dilerim.

 6. Cevapla

  Can

  12 Haziran 2017

  Merhabalar Figen hanım,

  Websiteniz birçok faydalı bilgiyle dolu, paylaşımlarınız icin çok teşekkür ederim.

  Benim büyükannem ikinci dünya savaşı sırasında Türkiye’ye kaçmak zorunda kalmış. Kendisinin o zaman Yunan vatandaşlığı varmış.

  Yazınızda bahsettiğiniz o 60 bin kişiden kişiden olup olmadığını nasıl bilebiliriz? Yani vatandaşlıktan çıkarılıp çıkarılmadığını merak ediyoruz.

  Yazın doğduğu yere gidip doğum belgesini arama niyetim var. Atmam gereken başka bir adim var mi vatandaşlıktan çıkarılıp çıkarılmadığını öğrenmem icin?

  Çok teşekkürler.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   16 Haziran 2017

   Merhaba,
   güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Duyduklarımdan ve okuduklarımdan edindiğim deneyimlere göre;
   19. Madde hükmüne göre: “Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi terk ettikleri” gerekçesi ile çıkarılmış olma ihtimali yüksek. Çünkü sonradan, Yunanistan’a giriş yapmadı ve hiç orada yaşamadı anladığım kadarıyla büyükanneniz…

   Siz yine de emin olmak için doğduğu yerde bir araştırın derim tabii. Durum nedir ve şu an için yapılabilecek bir şey var mı?

   Rica ederim.
   Kolay gelsin.

   • Cevapla

    Can

    27 Haziran 2017

    Çok teşekkürler yanıtınız icin. Agustos ayında doğduğu yere gidip bir araştırma yapmak istiyorum. Gelişmelerden sizi haberdar edebilirim. Teşekkürler tekrar…

    • Cevapla

     Figen Karaaslan

     28 Haziran 2017

     Rica ederim, haberlerinizi bekliyor olacağım.
     Umarım her şey istediğiniz gibi olur.
     İyi günler.

 7. Cevapla

  BERKAY

  25 Haziran 2017

  Merhabalar,
  Babam Ocak 1996 yılında Yunanistan vatandaşlığından çıkıyor benim doğum tarihim ise Haziran 1993. Acaba ben dünyaya geldiğimde babam Yunanistan vatandaşı olduğu için ben Yunanistan vatandaşlığına hak iddia edebilir miyim? Benim anlattığım gibi bir durumla daha önce karşılaştınız mı ? Bilgilendirmeleriniz içinde şimdiden çok teşekkür ediyorum

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   26 Haziran 2017

   Merhaba,
   babanız kendi isteğiyle mi çıkmış vatandaşlıktan yoksa Yunanistan kanunlarıyla geri dönmesi düşünülmeyen kişiler kapsamında vb mi çıkartılmış?
   İyi bayramlar.

   • Cevapla

    BERKAY

    26 Haziran 2017

    Kendi isteğiyle silinge vermiş İstanbul Konsolosluğundan. Yunanistan İçişleri Bakanlığının 48824/883/11-1-96 sayılı kararı ile de Yunan Vatandaşlığından silinmiş

    • Cevapla

     Figen Karaaslan

     27 Haziran 2017

     Babanız kendi isteğiyle çıkmışsa biraz zor olabilir. Siz bir araştırın isterseniz, sizin durumunuzda olan birileri var mı diye… Kendi isteğiyle vatandaşlıktan çıkanlar hakkında pek bir bilgim ve duyumum yok.
     İyi günler.

 8. Cevapla

  emre

  27 Haziran 2017

  iyi günler. babamın babası yani dedem mübadelen sonra 1927 yılında girit hanya da doğmuş. 1930-1933 yıllarında önce selanik sonra türkiye ye gelmişler. Girit hanya ile elimizde pek bir belge yok kendi nüfus kayıtlarında doğum yeri olarak girit / hanya yazmaktadır. Dedemin girit hanyadaki kimlik bilgilerine nasıl ulaşabiliriz. Yunanistan kimliği verilmiş mi verilmemiş mi bunu nerden öğrenebiliriz ? Teşekkürler.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   27 Haziran 2017

   Merhaba Emre Bey,

   Girit Hanya’ya giderek; nüfus, mal-mülk kayıtlarını araştırabilirsiniz. İlgili birimde kayıtlar varsa, ilgili belgelerin fotokopilerini vb alabilirsiniz.

   19. madde kapsamında babanız Yunan vatandaşlığından çıkartılmış ise: 19. madde hükmüyle Yunan vatandaşlığını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabiliyor.

   Eğer giderseniz, bu süreci benim ile de paylaşabilirseniz sevinirim. İyi bayramlar.

 9. Cevapla

  benyamin

  28 Haziran 2017

  Iyi aksamlar Figen hanim,benim size sormak istedigim ben turkiyede yasayan turk vatandasi bir rumum,benimde yunan vatandasligina sahip olma hakki varmi.elimde rum patrikhanesinden sahsima ait vaftiz kagidi bulunmakta.bu konuyla ilgili bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.Teşekkürler.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   01 Temmuz 2017

   Merhaba Benyamin Bey,

   Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşı bir Rum olarak Yunan vatandaşlığını direkt olarak alamasanız da, önü açık…

   Rum olduğunuzu gösteren bu belgeler ile Yunanistan’dan önce oturum izni başvurusunda bulunursanız, 3-5 yıl Yunanistan’da oturduktan sonra Yunan vatandaşlığı için başvurduğunuzda sizi önce bir eğitime alıyorlar. Bu eğitimde size; Yunanistan kültürü, dili, değerleri vb. eğitimler verildikten sonra bu eğitimi geçtiğiniz takdirde vatandaşlık alabiliyorsunuz. Rumlar, Türklerden daha kolay oturum izni alıyormuş. Bu bilgileri, Ruhban Okulunda çalışan Rum bir arkadaştan aldım.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   İyi günler.

 10. Cevapla

  İBRAHİM GÜNAY

  14 Temmuz 2017

  figen hanım mükkemmel bir site hazırlamışsınız..

  benim sorumun cevabı kısmi olarak sitenizde bulunuyor lakin bende karışık ve karanlık kalan taraflar oldukça fazla

  babam türkiye doğumlu 2014 yılında da kaybettik:(

  ancak dedem babanem ve babama kadar olan çocukların tamamı iskeçe doğumlu. 1957 yılında türkiyeye giriş yapılıyor ve bir daha da dönülmüyor. orada halam kalıyor evli olduğu için kuzenlerim falan hala ılıca köyünde ikamet ediyorlar. toprağımız ve yerlerimizi de satıyorlar ama bildiğim kadarı ile hala tapu durumları muallakta yani; dedemin üzerine mi kayıtlıydı da dedem halama bıraktı yada vatandaşlıktan çıkarıldığı için mi halamlar sattı bilemiyorum 19. madde dolayısı ile çıkarılmış olması muhtemel.

  benim sorum şu dur;
  atalarımın balkan türkü asıllı yunan vatandaşı olduğunu ispatlayabilirim vatandaşlık alabilmem mümkün mü?

  satılan ve üstüne geçirilen mal varlığı ile ilgili bir talebim olabilir mi?

  iyi akşamlar diliyorum saygılar

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   16 Temmuz 2017

   Merhaba İbrahim Bey,
   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Gerçekten sizin durumunuz, biraz karışık gibi gözüküyor.
   İşin içinde miras vb konular da var. En sağlıklısı, sizin bir avukata danışmanız ya da avukat tutmanız olacaktır. İskeçe ve Gümülcine’de yaşayan birçok Türk var. Belki oralarda yaşayan ve bu konulara hakim bir avukat bulabilirsiniz. Elinizde olan ve ulaşabildiğiniz tüm Yunan vatandaşlığı ve oradaki tapu gibi bilgileri toplayarak, bir avukata danışmanızı öneririm.
   Kolaylıklar diliyorum.
   İyi günler.

 11. Cevapla

  Şükran Aksoy

  16 Temmuz 2017

  İyi akşamlar,babam ve ailesi 1923 mübadelesinde Girit Hanya’dan Mersin’e gelmişler.Orada çok varlıklı olduklarını duymuştum,Mersin’de bir iki parça mülk verilmiş.Babam Türkiye’ye geldiklerinde yaklaşık olarak 20 yaşındaymış. Ne yazık ki şu anda hiçbir büyüğüm hayatta değil ve elimde babamın Hanya’ da doğduğuna dair hiçbir belge yok.Sizce ikinci vatandaşlık alabilmem için yapılacak olası birsey var mı? Yol gösterirseniz çok memnun olurum.Vakit ayırdığınız için teşekkür eder ,iyi çalışmalar dilerim.Bu arada bu hakkı elde ettim diyelim,çocuklarım da yararlanabilir mi:) ?

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   17 Temmuz 2017

   Merhaba Şükran Hanım,
   elinizde kayıtlı vatandaşlık, kimlik ve mal varlığına dair belgeler olmadan bir sonuç elde etmeniz zor gibi gözüküyor. Babanızın doğduğu yer olan Hanya’daki kayıtları araştırabilirsiniz. Orada yaşayan eskilerden birileri varsa, doğduğu ev duruyorsa oralara gidip belki bir iz bulabilirsiniz.Yunanistan’da yaşayan bir tanıdık varsa bu konuda size belki yardımcı olabilir. Biraz uğraşmak ve araştırmak gerekecek.
   Umarım her şey istediğiniz gibi olur. İyi günler.

 12. Cevapla

  ayşe

  17 Temmuz 2017

  Merhaba Figen hanım

  Benim babaannemin babası Selanik göçmeni orada asker olduğu için kaçarak gelmiş anlaşma ile gelen göçmenler arasında değil babam 2. nesil göçmen oluyor 2. nesil göçmenlere çıkarılan yasadan faydalanabilir mi vatandaşlık alabilir miyiz. Eğer vatandaşlık alabilme gibi bir şansımız varsa bu konuda ne yapmamız gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim çok güzel bir site.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   20 Temmuz 2017

   Merhaba,
   Daha önceki yorumlarımda da yazdığım gibi elinizde kanıtlayıcı belgelerin bulunması şart. Yunanistan’da doğan ailedeki kişilerin (Anne-Baba ve Anane-babaanne gibi…) doğum veya nüfus belgeleri varsa mal mülk gibi aidiyeti gösteren diğer belgeler gibi…
   Tabii herkesin tek tek özel durumunu bilemiyorum. Bilgilerim, genel ve ana hatlar çerçevesinde kalıyor.
   Hak iddia etmek için belgeler ve kayıtlar gerekiyor. Bu hakkı alabilmek için biraz araştırmak ve uğraşmak gerekiyor. Elimden geldiğince ve bilgim dahilinde yardımcı olmaya gayret ediyorum. Soru soran ve yazan herkese, diğer kişilere de yardımcı olabilmesi açısından yaşadıkları başvuru- araştırma sürecini ve deneyimlerini paylaşmasını rica ediyorum. Ama henüz yazan biri yok ne yazık ki…
   Bu noktada, 1. ya da 2. nesil Yunanistan göçmeni olan kişilerin birlikte hareket etmesi durumunda daha faydalı geri dönüşler olabileceğini düşünmekteyim.
   İyi günler ve kolaylıklar dilerim.

 13. Cevapla

  Deniz Sezer

  19 Temmuz 2017

  Figen Hanım,

  Önce özveri ile verdiğiniz cevaplar için herkes adına teşekkür ediyorum.

  Benim dedem 1938’de Yunanistan’dan Türkiye’ye resmi çıkış yapmadan kaçarak gelmiş, mübadele haklarından da faydalanmamış. Öğrendiğim kadarı ile Batı Trakya’da 10 yılda bir yapılan yoklamalarda bulamadıkları Türkleri vatandaşlıktan çıkartmışlar. Dedemin nüfus kağıdında doğum yeri Yunanistan olarak görünüyor. Dedemin Yunanistan’daki doğum kaydını bulabilirsem vatandaşlık başvurusunda bulunabilir miyim. Sizin bildiğiniz, Türk olup da bu şekilde vatandaşlık alabilen örnek var mı bildiğiniz? Ve başvuru sırasında Yunanca bilmek şartı aranıyor mudur? Sanırım biraz zor oldu sorularım kusura bakmayın. Çok teşekkürler.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   20 Temmuz 2017

   Merhaba,
   evet başvuru yapabilmeniz için elinizde vatandaşlık, mal-mülk kaydı gibi Yunanistan bağını kanıtlayan belgelerin olması gerekiyor.
   Sizin de bahsettiğiniz gibi 19. madde kapsamında, kaçak olarak Türkiye’ye gelen ya da gidip de geri dönmeyi düşünmeyen kişiler bu madde kapsamında vatandaşlıktan çıkarıldı.

   19. Madde hükmü ile Yunan vatandaşlığını kaybeden kişiler; bir avukat aracılığıyla, kendi vakası hakkında Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar Yunanistan vatandaşlığına alınmak için kişisel başvuru yapabilmektedir.

   Buna ek olarak kişilerin, 19. Madde’nin uygulanmasından kaynaklanan mağduriyet ve sorunlara dair Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na şikayet başvurusu da yapılabilmektedir.

   Şimdiden kolay gelsin. Siz de, bu konuyla ilgili araştırma ve başvuru sürecinizi bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.

  • Cevapla

   Beyza Altay

   14 Eylül 2017

   Merhaba Figen hnm, 19. Maddeden Yunanistan a dava açıp kazanmış herhangi bir emsal olacak dava var mı bildiğiniz?

   • Cevapla

    Figen Karaaslan

    14 Eylül 2017

    Merhaba Beyza Altay,
    Dava sürecinde olanları duydum ama sonuçlanan bilgisi henüz gelmedi.
    Sonuçlanıp da yazmamış olanlar olabilir tabii…
    İyi günler.

 14. Cevapla

  karali

  31 Temmuz 2017

  Merhabalar figen hanım. Ben 27 yasindayim. Pontus rum kokenliyim hatta soyadimiz hala eski soyadimizi tasiyorum (karali-karalis). Mubadele doneminde hristiyan olan akrabalarimiz gittiler musluman olanlar dedemin babasi v.s burada kaldilar. Ama oradaki akrabalarimizla pek bir diyalogumuz yok ama onlarda ayni soyismi tasiyorlar. Ben nasil bir yol izlemeliyim vatandaslik icin bilgilendirmenizi bekliyorum tesekkur ederim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   02 Ağustos 2017

   Merhaba,
   Rum kökenli olduğunuzu kanıtlayıcı belgeleriniz varsa (eğer hristiyansanız ve vaftiz belgeniz varsa) işiniz daha kolaylaşır.
   Eğer bu belgeleriniz mevcutsa, Yunanistan’da yaşayan akrabalarınız vasıtasıyla; Yunanistan’da oturum izni alarak bir süre sonra Yunan vatandaşlığı alabilirsiniz.
   İyi günler.

 15. Cevapla

  Koray

  06 Ağustos 2017

  Figen hanım, merhaba benim 2 tane sorum olacak:

  1. Yunanistan’da 250.000 Euro değerinde bir gayrimenkul edindikten ve oturum izni aldıktan sonra bu şekilde 7 yıl oturumu da tamamladıktan sonra yaptığımız başvuruda yunanca bilme şartı var mı? Bu aslında yukarıda sorulmuş ancak cevaplamamışsınız sanırım.

  2. Bu 7 yıllık oturumu ispatlamak için ne gibi evraklar gerekiyor. Örneğin Türkiye’deki gibi muhtara kayıtlı olmak gibi mi yoksa adımıza kayıtlı elektrik, su faturası gibi belgeler mi?

  Şimdiden çok teşekkürler…

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   12 Ağustos 2017

   Merhaba Koray Bey,
   1) 7 yıllık oturum izninden sonra Yunan vatandaşlığı başvurusunda, vatandaşlık alabilmeniz için Yunanistan’da bulunduğunuz süre içinde günlük hayatınızı idame ettirecek kadar Yunanca bilmeniz gerekiyor. Sadece Yunanca ile de bitmiyor. Yunan tarihi, dini yaşantısı ve milli marşı gibi bir vatandaşlığı oluşturan temelleri de bilmeniz gerekiyor.
   2) Pasaportunuza işlenen oturum izniniz sayesinde, zaten ülkeye giriş çıkışlarınız ve ülkede kalış süreniz en büyük ispat olacak. Ev aldıktan sonra size zaten bir banka hesabı vb açtırılıyor. Aldığınız tapu, oturum izni belgesi ve banka hesabı… sizin ispatlarınız oluyor.

   İyi günler.

 16. Cevapla

  Onur Çakır

  08 Ağustos 2017

  Merhabalar Figen hanım, benim anneannem İstanköy(Kos) doğumlu. Kos bildiğiniz gibi 12 adalardan biri. 1912 senesinde bu adaları İtalya işgal etti. 2. dünya savaşına kadar İtalya egemenliğinde kalan bu adalar 2. dünya savaşında Alman işgaline uğradı ve sonrasında Almanya savaşı kaybedince adaya İngilizler çıktı ve finalde adalar Lozan antlaşmasıyla Yunanistana verildi. Bu karardan sonra 1945 civarları anneannemler Türkiye’ye kaçtılar. Sülalenin bir kısmı orada kaldı savaş sonrası Yunan vatandaşı oldular ve hâlâ Yunan vatandaşı olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Anneannemler kaçmadan önce Yunan vatandaşlıkları yoktu. Çünkü ada İtalyanların elindeydi. Fakat günümüzde Yunanistan’a ait. Şimdi bu durumda anneannem veya annem Yunan vatandaşlığı alabilir mi? Nasıl bir yol izlemesi gerekiyor. Teşekkürler.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   12 Ağustos 2017

   Merhaba Onur Bey,

   Verdiğiniz bilgilere göre, sanıyorum ki o zamanlar İtalya işgali altında olan Adalıların İtalyan kimliği vardı. Tüm bu belgeleri elinizde bulundurarak, bu belgelerle başvuruda bulunabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla İtalyan kimliği olanlara, ada Yunan hakimiyeti altına girince Yunan kimliği verildi.

   İyi günler dilerim.

 17. Cevapla

  Tayfun

  10 Ağustos 2017

  Figen hanım çalışmalarızın yarattığı farkındalık ve insanlara faydalı oldğundan sizi tebrik ediyorum öncelikle.
  Soruma gelirsek Annanem ve Dedem Halen Yunanistan vatandaşılar ve doğduklarından beri Gümülcinenin Büyük müsellim köyünde yaşıyorlar. kendilerine ait tapulu Ev Tarla vs. Var ve 2 side emekliler.T.C. vatandaşlıkları hiç olmamış. Annem de büyük müsellim doğumlu bütün eğitimini orada almış 1977 de babamla evlenip T.C. Vatandaşlığına geçmiş Rum pasaportunu teslim almışlar sınırı geçerken ve o günden beri Annem türk vatandaşı. Annemde bende Çifte vatandaş olmak istiyoruz. Ben evliyim ve 10 yaşında bir oğlum var. Ssklı olarak bir Fabrikada çalışıyorum 13 Yıldır, daimi olarak Yunanistana yerleşmek gibi bir niyetim yok sadece çok yaşlı olan 83-85 yaşlarında ananem ve dedemle ilgilenmek bakımlarına yardımcı olmak için gidip gelmek istiyoruz diğer torunları yunan vatandaşı ve almanyada yaşıyorlar rahatça gidip gelebiliyorlar biz vize pasaport durumundan gidemiyoruz nasıl bir yol izlememiz gerekir bunun için Ortalama maliyeti hakkında bilginiz varmı? Nerden başlamalıyız?
  Bu süreç inşallah olumlu sonuçlanırsa sonuçlanması ne kadar zaman alır? Cevap verirseniz sevinirim Hayırlı çalışmalar dilerim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   12 Ağustos 2017

   Merhaba Tayfun Bey, yorumunuz için teşekkür ederim.
   Anneniz, Ananeniz ve dedeniz zaten Yunan vatandaşlığına sahipmiş. Tüm bu belgeler eşliğinde Yunanistan makamlarına başvuruda bulunmanız gerekir. Öncelikle anneniz başvuru yaparsa, onun üzerinden sizin de başvuru yapmanız kolaylaşır.
   Bol şans diliyorum.
   İyi günler.

 18. Cevapla

  ibrahim

  22 Ağustos 2017

  İyi günler Figen hanım;
  Öncelikle bu güzel araştırmanız için size teşekkür ederim.
  Babam 1950 Yunanistan Rodos adası doğumlu kendisinin Yunanistan’da alınmış bir ehliyeti var fakat nüfus cüzdanı yok. Annem ise 1958 Yunanistan Rodos adası doğumlu kendisinin (çok eski) nüfus cüzdanı var.Fakat şu an geçerli midir bilemiyoruz. Her ikisinin de anne ve babaları yine Rodos doğumlu .Bu iki aile 1974 yılındaki Kıbrıs barış harekatının da vesile olması ile kendi rızalarıyla Türkiye’ye göç ediyorlar.Şimdi her birinin Türk nüfus cüzdanları var .Ama yunan hükümeti tarafından vatandaşlıktan çıkarılıp çıkarılmadıklarını tam bilemiyorum.Bu şartlar altında babam ve annem yeniden yunan vatandaşlığı için başvuru yapabilirler mi?
  İlgini için şimdiden teşekkür ederim .
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   26 Ağustos 2017

   Merhaba İbrahim Bey,
   Yunan kanunlarının 19. maddesine göre; Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi terk ettikleri” gerekçesi ile 60 binin üzerinde Batı Trakya Türk vatandaşlıktan çıkartılmış. Vatandaşlıktan çıkartılan bu kişilerin çoğu, karar geriye dönük uygulanmadığı için vatandaşlık haklarını halen geri kazanamamış durumda ne yazık ki…

   Ne yapabilirsiniz?

   19. Madde hükmüyle Yunan vatandaşlığını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabiliyor. Buna ilaveten, 19. maddenin uygulanmasından kaynaklanan mağduriyet ve sorunlara ilişkin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na şikayet başvurusu yapılabilmektedir.

   Eğer bu konuda başvuru yaparsanız; bu süreci bizimle de paylaşabilirseniz, benzer durumdaki kişilere de yol gösterici ve yardımcı olması açısından seviniriz.

   Kolay gelsin. İyi günler.

 19. Cevapla

  Aylin mutlu

  27 Ağustos 2017

  Merhabalar, ben ve babam hem Türkiye hem Bulgaristan vatandaşıyız. Annemin Bulgaristan’da oturum izni var ve Yunanistan’dan aldığımız ev de anneme ait. Aynı zamanda annemin babasi annesi ve önceki nesiller de Yunanistan’da doğmuş olmalarına rağmen sizin de belirttiğiniz gibi mübadele sebebi ile vatandaşlıkları bulunmamakta ancak elimizde dogum yerlerini gosteren belgeler mevcut. Bu durumda annemin Yunanistan’da oturum izni veya vatandaşlığı alması için ne yapması gerekmektedir ve bu anlattıklarıma istinaden bu oturum izni kolayca verilir mi kendisine?

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   30 Ağustos 2017

   Merhaba,
   Yunanistan’da satın aldığınız ev 250 Bin Euro ve üstü ise oturum izni alabiliyorsunuz. Şu anki ev o değerde değilse de; Yunanistan’daki evlerinizin değeri toplamda 250 bin Euro olursa; birinci dereceden kan bağı olanlar Yunanistan’da oturum izni alıyor. Bunu deneyebilirsiniz.

   Diğer bir şeçenek de Yunanistan’daki tüm belgelerinizi toplayarak: Yunanistan doğumunu mal-mülk vesaire belgeleyerek, vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu biraz daha zor bir yol elbette…
   Kolay gelsin.

 20. Cevapla

  Sena

  29 Ağustos 2017

  iyi günler, cevaplarsanız çok sevinirim, benim annemin de babamın da anneanneleri Selanik’ten Türkiye’ye göçmüşler. Yunan Vatandaşı olduklarını belgeleyebiliriz. Fakat benim anneannemin/babaannemin annesi konumundalar. Bundan yararlanabilir miyim? Veyahut annem ya da babam yunan vatandaşlığı için başvursalar, oldukları takdirde ben de yunan vatandaşına başvuruda bulunabilir miyim?

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   30 Ağustos 2017

   Merhaba,
   Öncelikle anneniz ve babanızın, annesi ve babasının vatandaşlığı aracılığıyla başvurması daha iyi olur. Onlar vatandaşlık alabilirse, siz de anneniz ve babanız üzerinden kendi başvurunuzu yapabilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

 21. Cevapla

  Batuhan Üstün

  03 Eylül 2017

  Merhaba, babaannemin babası Selanik Kolorca köyünde doğmuş. Elimizde Türkiye’ye geldiğinde verilen nüfus cüzdanı var orada da doğum yeri Kolorca diye yazıyor. Annesinin de doğum yeri Selanik aynı köy. Yeterli sayılır mı? Edirne’deki konsolosluktan daha fazla belgeye ulaşabilir miyiz? Yunanistan’daki konsolosluğa mı ulaşmamız gerekir yoksa? Hangi adımları izlememiz gerekiyor tüm yorumları okudum ama tavsiyeniz varsa çok iyi olur 🙂

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   04 Eylül 2017

   Merhaba Batuhan Bey,

   Edirne Konsolosluğu’na ulaşma imkanınız varsa bence oraya da bir sorun belki detay ama önemli bir bilgi çıkabilir. Eldeki her türlü bilgiyi değerlendirmek iyi olabilir diye düşünüyorum.
   Eğer görüşürseniz, görüştükten sonra bizi de yorum aracılığıyla bilgilendirirseniz seviniriz.

   İyi bayramlar.

 22. Cevapla

  fikret

  05 Eylül 2017

  merhaba. cok detayli ve faydali bir paylasim olmus konu hakkinda tesekkur ederiz. ben ozellikle su son kisimda belirttiginiz bolumle ilgili bisey sormak istiyorum..

  Babamın/annemin doğum yerinde İskeçe/ Gümülcine/ Selanik vb. yazıyor. Babam Yunanistan vatandaşı sayılıyor mu? Eğer sayılıyorsa, ben de Yunan vatandaşlığına geçebilir miyim?

  bu durum annem icin gecerli. kendisi gumulcine dogumlu ve nufus cuzdaninda halen gumilcine yaziyor ancak bildigim kadariyla yunan kimligi yok yada o zamanlar olduysa da kayip heralde. bu yunan kimligi mutlak suretle sartmi yoksa tc kimliginde gumulcine yaziyor olusuyla basvuru da yapilabilir mi ?

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   06 Eylül 2017

   Merhaba Fikret Bey,
   Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Yunan kanunlarının 19. maddesine göre; Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi “terk ettikleri” gerekçesi ile 60 binin üzerinde Batı Trakya Türk’ü vatandaşlıktan çıkartılmış. Vatandaşlıktan çıkartılan bu kişilerin çoğu, karar geriye dönük uygulanmadığı için vatandaşlık haklarını halen geri kazanamamış durumda ne yazık ki…

   Ne yapabilirsiniz?

   19. Madde hükmüyle Yunan vatandaşlığını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabiliyor. Buna ilaveten, 19. maddenin uygulanmasından kaynaklanan mağduriyet ve sorunlara ilişkin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na şikayet başvurusu yapılabilmektedir.
   Bu arada bu konunun altında, bu durumdaki kişiler bilgilerini ve başvurularıyla ilgili bilgi paylaşımında bulunuyorlar. Konu ile ilgili takipte kalmanızı tavsiye ederim. Güncel bilgilere ulaşmak için…

   İyi günler.

   • Cevapla

    fikret

    26 Eylül 2017

    konsolosluğu aradım figen hanım. çıkan çalışan bana anne yada babamın yunan vatandaşlığı olup olmadığını sordu. bende hayır yok ama annem gümülcine doğumlu ve kimliğinde halen gümülcine yazıyor dedim. kendisi de vatandaşlık gerekli eğer yoksa yunanistana gidip avukat yoluyla mahkemeye başvurmanız lazım 3-5 sene sonunda kazanırsanız hakedebiliyorsunuz gibi durumlar var şeklinde geçiştirdi açıkçası. hani sadece anne babası yunanaistan doğumlu olanlar için pek içaçıcı bir durum yok gibi. oralara gidip avukatla başvuru yapmak dava açmak filanda kolay işler değil hani.

    Bu gibi durumlarla ilgilenen aracılar vb oluyor bildiğim kadarıyla. O bölgedeki mevkilere başvuruyor araştırma yapıyor vb acaba o tarz kişilerle olabilir mi bu başvurular yada araştırmalar ? sizin bildiğiniz bu işi yapan kimseler varmı ?

    • Cevapla

     Figen Karaaslan

     14 Ekim 2017

     Merhaba Fikret Bey,
     Anne baba vatandaşlığı yoksa süreç zor ve uzun elbette… Biraz araştırmak, uğraşmak ve sabretmek gerekiyor.
     Benim henüz bildiğim bir aracı yok.
     İyi günler dilerim.

 23. Cevapla

  selda

  06 Eylül 2017

  1932 doğumlu babam Yunanistan Dimetoka doğumlu. Savaş zamanında Türkiye’ye gelmişler. ilk geldiklerinde geri iade edilmişler, ikinci gelişlerinde 1949 da Mülga 2510 Sayılı İskan Kanununun 6/B maddesi uyarınca Bakanlar Kurulunun 29.12.1950 tarih ve 3/12270 sayılı kararı ile Yunanistan uyruğunda iken Türk vatandaşlığına alınmış. İçişleri Bakanlığınca vatandaşlık dosyasında Türk Vatandaşlığına alınmadan önceki ad ve soyadını gösterir belge olmadığından istenilen denklik belgesi verilemedi. Doğum belgesinin aslını Yunanistan makamlarından “Apostille” ettirerek Noter onaylı Türkçe çevrisini göndermemiz durumunda Yunanistandan vatandaşlık alabilmek için gerekli denklik belgesininin verileceği bildirildi. Bununla ilgili bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Babam yaşıyor. onu doğduğu yerlere götürüp gezdireceğim bu arada bu belgeyi Yunanistan da nereden nasıl alabilirim.

 24. Cevapla

  şenol sönmez

  06 Eylül 2017

  mrb;
  1969 yılında yunanistan dan kaçak olarak türkiyeye gelmişiz. uzun yıllar ikamet senedi ile burada kaldıktan sonra t.c. kimliklerine kavuştuk. fakat şimdi yunanistan doğumlu olmam ve annem, babam, ve onların anneleri ve babalarıda yunanistan doğumlu olduğundan tüm akrabalarımın halen yunanistanda ikamet etmelerinden dolayı yunanistan vatandaşlığı almak istiyorum. nasıl bir yol izlemem gerekiyor. ilginize şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   08 Eylül 2017

   Merhaba,
   Sizin durumunuzu bilemedim çünkü ülkeden kaçak olarak çıkış yapmışsınız.
   Bu durumda prosedür nasıl oluyor bilemiyorum. Bununla ilgili bir avukata danışabilirsiniz.
   İyi günler.

 25. Cevapla

  KAMİL KASAP

  08 Eylül 2017

  Selamlar Figen hanım
  annemin babasının kimliğinde Alasonya doğumlu olduğu yazıyor. sizce annem yunan vatandaşlığına geçebilir mi?

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   09 Eylül 2017

   Merhaba Kamil Bey,
   Alasonya (Elassona), Yunanistan’ın Teselya Bölgesi’ne bulunan bir şehir.
   Dedenizin Yunan kimliği var mı? Orada mal mülk vb var mı?
   Eğer bunlar varsa işiniz daha kolay.
   Yoksa, öncelikle bu belgeleri edinmek için araştırma yapmanızı öneririm.
   İyi günler.

 26. Cevapla

  mehmet

  10 Eylül 2017

  Merhabalar, benim rahmetli babam mübadeleyle yunanistandan türkiye ye göç etmiş ailece.gümülcine doğumlu.benim sorum vatandaşlıktan ziyade,acaba babasi yunanistan doğumlu bir kişi avrupa da vizesiz dolaşim hakki elde edebilir mi?bu tür haklara sahip olabilirler mi köklerinden dolayı.sonucta avrupa birligi uyesi yunanistan.herhangi bir kolaylik saglanmiyor mu böyle kisilere vize konusunda

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   14 Eylül 2017

   Merhaba,
   Hayır, babanızın Yunanistan doğumlu olması sizin Avrupa’da serbestçe dolaşmanızı sağlamaz.
   Avrupa’da serbest bir şekilde dolaşabilmeniz için ya Yunanistan (Avrupa) vatandaşlığınızın olması ya da Avrupa Birliği’ne üye olan bir ülkeden oturma izninizin olması gerekiyor.
   İyi akşamlar.

 27. Cevapla

  Anonim

  12 Eylül 2017

  Merhabalar dedem ırki kan bakımından çok kuvvetle muhtemel yunan asıllı fakat türkiye doğumlu ve hiç bir belge yok elimizde bu şartlar altında nasıl vatandaşlık alabilirim dedemin yunan kanından olması olumlu etki yapar mı?

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   16 Eylül 2017

   Merhaba,
   elinizde belge olmadan, ne yazık ki bunu kanıtlama imkanınız yok.
   Sizin biliyor olmanız, yeterli değil. Belgeler ile kanıtlamak gerekiyor.
   İyi günler.

 28. Cevapla

  pelin

  12 Eylül 2017

  Merhaba,
  Size iki sorum olacak;
  1) Babamın dedesi Kavala doğumlu. T.C. Kimliğinde de doğum yeri Kavakla yazıyormuş. Ancak mübadele döneminde mi kaçarak mı İzmir’e gelmiş bilmiyoruz. Bir dönem Yunan vatandaşı olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz? İzmir’deki Yunanistan Konsolosluğu doğru bir adres midir bizim için?

  2) Dedem vefat etti. Bu nedenle babam dedesinden yararlanarak çifte vatandaşlık alsa ben de bundan faydalanabiliyor muyum?

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   14 Eylül 2017

   Merhaba,
   Yunan kanunlarının 19. maddesine göre; Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi “terk ettikleri” gerekçesi ile 60 binin üzerinde Batı Trakya Türk’ü vatandaşlıktan çıkartılmış durumda…
   Büyük bir ihtimalle, babanızın dedesi de bu kanun sonucunda vatandaşlıktan çıkartılmıştır. Baba, anne ve dede biraz daha kolay alabilir. Ama sizin durumunuzu bilemiyorum.
   İyi günler.

 29. Cevapla

  Özlem

  12 Eylül 2017

  Figen Hanım Merhaba,
  Öncelikle bu yararlı yazı için çok teşekkürler.
  Dedem 1938 yılında Rodos’ta İtalyan vatandaşı olarak doğmuş. 1947 yılında ada Yunanistan’a verilince Yunan vatandaşlığına geçmişler. Yaklaşık 8 ay sonra savaştan bir kayıkla kaçarak Türkiye’ye gelmişler. İçişleri bakanlığından istediğim belge ile dedemin bir Yunan vatandaşı olarak Türkiye’ye geldiğini kanıtlayabilir durumdayım. Ancak bundan sonraki adımlarda ne gibi belgeler toplayıp konsolosluğa başvurmam gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda benimle paylaşabileceğiniz bir bilginiz var mıdır? Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   16 Eylül 2017

   Merhaba,
   Yunan kanunlarının 19. maddesine göre; Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi “terk ettikleri” gerekçesi ile 60 binin üzerinde Batı Trakya Türk’ü vatandaşlıktan çıkartılmış durumda… Vatandaşlıktan çıkartılan bu kişilerin çoğu, karar geriye dönük uygulanmadığı için vatandaşlık haklarını halen geri kazanamamış durumda ne yazık ki…

   Ne yapabilirsiniz?

   19. Madde hükmüyle Yunan vatandaşlığını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabiliyor.

   Başvuru Nasıl Yapılır?
   Başvuru yapanlardan gelen bilgilere göre: Öncelikle Başbakanlık Arşivler Genel Müdürlüğü’ne müracaat yapmak gerekiyor. Müracaat yaparken Nüfus’dan: Alt, üst soy listesini alın. Arşivler Genel Müdürlüğü’nden istediğiniz evrakları başvuru sırasında yazınız; Bunlar, iskan kayıtları, Yunanistan’dan gelirken mal beyanlarını gösteren beyanname,
   gelenlerin isim listesini Tapu Arşivler Genel Müdürlüğü’nden tapu kayıtlarını isteyiniz.

   İyi günler.

 30. Cevapla

  HASAN

  15 Eylül 2017

  Figen Hanım Merhaba ,
  Babam ve Annem 1957 yılında Yunanistan dan Türkiye ye göç ettiler. Kendileri Yunanistan doğumludur. 10 sene önce vefat ettiler.Ben 1961 yılında Türkiye de doğdum . Yunan vatandaşlığından yararlanmam için nereye dilekçe yazmam gerekir ve nasıl bir yol izlemem gerekiyor .
  Teşekkür ederim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   19 Eylül 2017

   Merhaba Hasan Bey,
   Başvuru Nasıl Yapılır?
   Yunan makamlarına başvuru yapabilmek için elinizde bazı kanıtlayıcı bilgiler olması gerekiyor tabi…
   Başvuru Yapmak İçin Gereken Belgeler
   Başvuru yapanlardan gelen bilgilere göre: Öncelikle Başbakanlık Arşivler Genel Müdürlüğü’ne müracaat yapmak gerekiyor. Müracaat yaparken Nüfus’dan: Alt, Üst soy listesini alınız. Arşivler Genel Müdürlüğü’nden istediğiniz evrakları başvuru sırasında yazınız; Bunlar: iskan kayıtları, Yunanistan’dan gelirken mal beyanlarını gösteren beyanname ve gelenlerin isim listesini isteyiniz. Tapu Arşivler Genel Müdürlüğü’nden ise tapu kayıtlarını isteyiniz.

   Bu evraklar ile birlikte Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabilirsiniz. Tabii, son kararı evrakları ve durumunuzu inceleyip vereceklerdir.
   Kolay gelsin. İyi günler

 31. Cevapla

  Emre Akyol

  18 Eylül 2017

  Merhabalar, ben emre. Yunanistan göçmeniyim ve vatandaşlık için elde etmem gereken belgeleri Istanbul devlet arşivinden bulabilir miyim? Vatandaş hakkı almama imkan tanıyacak belgeleri. Daha detaylandırırsak dedem be babası ndan itibaren selanik doğumlu bir soydan geliyorum. Babam türkiye doğumlu. Sizce nasıl bir sonuç alırım ve ilk paragrafta sorduğum belge edinmek için gitmek istediğim yer doğru mudur?

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   19 Eylül 2017

   Merhaba Emre Bey,
   Öncelikle Başbakanlık Arşivler Genel Müdürlüğü’ne müracaat yapmak gerekiyor. Müracaat yaparken Nüfus’dan: Alt, Üst soy listesini alınız. Arşivler Genel Müdürlüğü’nden istediğiniz evrakları başvuru sırasında yazınız; Bunlar: iskan kayıtları, Yunanistan’dan gelirken mal beyanlarını gösteren beyanname ve gelenlerin isim listesini isteyiniz. Tapu Arşivler Genel Müdürlüğü’nden ise tapu kayıtlarını isteyiniz.
   Bu belgeler ile Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabilirsiniz. Alacağınız sonuç, sizin durumunuza ve elinizdeki evraklara bağlı…
   Lütfen süreci ve sonucu bize yazınız.
   Kolay gelsin. İyi günler.

 32. Cevapla

  selim

  20 Eylül 2017

  sonradan anne babası gelenler için söyle bir yardım etmek isterim.eger dedesi veya babası yunanistanda askerlik görevini yapmışsa vatandaslık alıyorlar diye biliyorum bir arkadasımın dedesinin babası yunanıstanda askerlik yapmış belgelediler,ve vatandaşlık aldı.milliyetide turk.

 33. Cevapla

  Kaan

  25 Eylül 2017

  Figen Hanım Merhaba,
  Yazınızı, atılan yorumları ve cevaplarını tek tek okudum. Sitenizden haberdar olmadan önce mübadeleyle göçmüş bir ailenin mensubu olan arkadaşımdan Alt Üst Soy listesi ve avukat aracılığı ile vatandaşlık başvurusunda bulunabileceğimi haber alıp, nüfus müdürlüğünden bu belgeyi temin ettim. Belgeye göre Babaannemin Anne ve Babası Serez doğumlu. Babaannem de aslen orada doğmuş fakat doğumu tam mübadele dönemine denk geldiği için sanırım doğum yerini İstanbul olarak girmişler.
  Kuzenim(halamın kızı) Atina’da ikamet etmekte(henüz Yunanistan vatandaşı değil) evrak ve başvuru kısmını idare edecek kişi o, yalnız babaannemin anne ve babasından doğan bir vatandaşlık hakkımız olur mu bunu merak ediyorum? Yazınız için teşekkürler.

 34. Cevapla

  CANDAN YARAŞ

  18 Ekim 2017

  Merhaba, benim anneannem ile dedem 1911 yılında (balkan harbi sıraları) Türkiye ye gelmişler. Alt üst soy dökümünde doğum yerleri Selanik olarak geçiyor. Vatandaşlık için başvuru şansım var mı ve nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler,

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   18 Ekim 2017

   Merhaba,
   ‘Yunanistan Vatandaşlığı’ yazısının içinde ve yorumların içinde cevapları mevcut. İyi günler dilerim.

 35. Cevapla

  akça üren

  25 Ekim 2017

  İYİ GÜNLER FİGEN HANIM ,
  BABAANNEMİN BABASI SELANİK KAREFERİYE DOĞUMLU 1923 LOZAN ANTLAŞMASI İLE
  TÜRKİYEYE GÖÇ ETMİŞLER.DEVLET ARŞİVLERİNDEN ORDAKİ NÜFUS KAĞIDINA
  MALLARININ DÖKÜMLERİNE ULAŞTIM.BU EVRAKLARI YUNANİSTAN KONSOLOSLUĞUNA MI GÖNDERMEK GEREKİR , YOKSA YUNANİSTAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA MI GÖNDERMELİYİM.BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   26 Ekim 2017

   Merhaba,
   19. Madde hükmüyle Yunanistan vatandaşlığı hakkını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabiliyor.
   İyi günler dilerim.

 36. Cevapla

  Ayse

  10 Kasım 2017

  Figen Hanim merhaba. Balkan harbi sirasinda Turkiye’ye gelenlerin torunlari da bu haktan faydalanabiliyor mu? alt ust soy dokumunu nasil alabiliyoruz.? Tesekkurler

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   12 Kasım 2017

   Merhaba Ayşe Hanım, Balkan göçmenlerinin durumunu bilemiyorum.
   Bilen varsa, yoruma yazar belki…
   İyi günler dilerim.

 37. Cevapla

  nazli

  13 Kasım 2017

  Figen hn merhaba,
  Benim dedem KIRCAALi dogumlu kendisi müfettişmiş .. zamaninda tayinle ( mubadele ile degil ozellkle belirtmek isterim) istanbula gelmis. Alt ust soy listesinde Kircaaali dogumlu oldugunu gorebiliyorum. Basvuru hakkim varmidir?cunku Konsoloslugun sayfasinda (1950 sonrasi mubadele ile gelenler basvurabilir ) diye bir ibare var..
  Goruslerinizi rica ederim
  tesekkurler

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   14 Kasım 2017

   Merhaba, Kırcaali bildiğim kadarıyla Bulgaristan’da…
   Bulgaristan vatandaşlığı hakkında ne yazık ki bir bilgim yok.
   İyi günler.

 38. Cevapla

  Nilgun

  15 Kasım 2017

  Figen Hanım merhaba,
  Öncelikle bu faydalı site için çok teşekkür ederim.
  Benim sorum su sekilde; Anne- Baba Turk ancak Yunanistanda yaşıyor. Yunanistan’da dogum yapma halinde çocugun ne gibi avantajları olur yardımcı olabilir misiniz?
  Herhangi bir avantajı yok ise dogumu Turkiye de yapacağız.
  Görüşünüzü rica ederim.
  Şimdiden teşekkürler,
  Sevgiler,
  Nilgun

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   20 Kasım 2017

   Merhaba Nilgün Hanım, yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yunanistan’da doğan çocuk, anne ve babası da Yunanistan’da yaşıyorsa Yunan vatandaşı olur diye biliyorum.
   Çocuğun Yunanistan’da doğması avantajlı bir durum.
   İyi günler.

 39. Cevapla

  Sinan Aytekin

  24 Kasım 2017

  Merhaba Figen hn.
  Dedem rahmetli 1914 yılında yunanistandan sivasa göç gerçekleştirmişlerdir. Ben torunu olarak yunanistan vatandaşlığı alabilir miyim?

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   26 Kasım 2017

   Merhaba, elinizde alt ve üst soy, mal vb belgeleri olmadan vatandaşlık almanız mümkün değil.
   Yazının ve yorumların içinde detaylı bilgiler var.
   İyi günler.

 40. Cevapla

  Halil

  02 Aralık 2017

  Merhaba Figen Hanım,

  Dedem 1.Dünya Savaşı sırasında Samsun’da doğmuş. Ayrıca, dedemin anne ve babasının isimleri Yunanca. Şu anda babamın Yunanistan’da Yunan vatandaşı bazı akrabaları da bulunuyor.

  Bu durumda, benim Yunan çifte vatandaşlığı almam mümkün mü? Tam olarak ne yapmam gerekiyor? Avukat mı tutmalıyım, hangi belgeleri nerelerden edinmeliyim?

  Saygılarımla

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   05 Aralık 2017

   Merhaba Halil Bey,
   Başvuru Nasıl Yapılır?
   Yunan makamlarına başvuru yapabilmek için elinizde bazı kanıtlayıcı bilgiler olması gerekiyor tabi…

   Başvuru Yapmak İçin Gereken Belgeler
   Başvuru yapanlardan gelen bilgilere göre: Öncelikle Başbakanlık Arşivler Genel Müdürlüğü’ne müracaat yapmak gerekiyor. Müracaat yaparken Nüfus’dan: Alt, Üst soy listesini alınız. Arşivler Genel Müdürlüğü’nden istediğiniz evrakları başvuru sırasında yazınız; Bunlar: iskan kayıtları, Yunanistan’dan gelirken mal beyanlarını gösteren beyanname ve gelenlerin isim listesini isteyiniz. Tapu Arşivler Genel Müdürlüğü’nden ise tapu kayıtlarını isteyiniz.

   Bu evraklar ile birlikte Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabilirsiniz. Tabii, son kararı evrakları ve durumunuzu inceleyip vereceklerdir.
   Kolay gelsin. İyi günler

   • Cevapla

    Halil

    05 Aralık 2017

    Çok teşekkür ederim cevabınız için.

    Evraklarla Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na nasıl başvuracağım? Türkiye’deki Yunanistan konsolosluklarından mı?

    Bunun yanında, çifte vatandaşlığı kazanmak ne kadar sürüyor?

    • Cevapla

     Halil

     05 Aralık 2017

     Bu arada bir yanlış anlaşılma olmuş. “Yunanistan’dan gelirken mal beyanlarını gösteren beyanname ve gelenlerin isim listesi” gibi belgeleri alamam. Çünkü babam da, dedem de, dedemin babası da Türkiye topraklarında doğan insanlar. Yunanistan’a da hiç gitmemişler.

     Ancak, dedemin anne ve babasının isimleri Yunanca. Şu anda babamın Yunanistan’da Yunan vatandaşı olan kuzenleri de yaşıyor. Yani ben etnik köken olarak Yunanım, göçmen değil. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor? Hangi evrakları nereden temin etmem gerekiyor?

 41. Cevapla

  Burak

  09 Aralık 2017

  Figen hanım merhabalar. Öncelikle bu konuda yazı yazdığınız için size minnettarım. Herkese teker teker cevap verdiğiniz için de teşekkürler. Eğer yazıma cevap verirseniz şimdiden teşekkür ederim. Bizde ailem ile Yunanistan vatandaşlığı almak istiyoruz. Dedemin anlattığına göre Dedemin babası Dedemin dedesi ile beraber 1930-1940 yılları arasında Selanik’in köylerinden Türkiye’ye gelmişler ilk başta Tekirdağ-Malkaraya daha sonra Edirne/Uzunköprüye yerleşmişler Selanik de akrabamız var mı onu bilmiyorum çünkü Dedemin babası dedem 2 yaşında iken vefat etmiş Dedem hala hayatta. Edirne’de Yunanistan konsolosluğu var sizce konsolosluğa gidip Çifte vatandaşlık için başvuru şartları nelerdir diye sorsak nasıl karşılarlar ? Bu arada Yukarıda ki Yunanistan vatandaşlığı maddelerin de şu madde çok ilgimi çekti ” Etnik kökeninin Yunan olduğunu kanıtlayanlar. En tartışmalı olan konu budur. Bunu kağıt üzerinde kanıtlayan bireylere de, Yunanistan tarafından vatandaşlık hakkı veriliyor. ” Bunu nasıl kanıtlayabiliriz DNA testi falan mı yaptırmamız gerekiyor ? Anlamadım bu konu hakkında da biraz bilgi verirseniz sevinirim. Mübadele ile gelmediklerini biliyorum kendi istekleriyle gelmişler sizce vatandaşlık alabilirmiyiz ne yapalım ? Şimdiden teşekkürler

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   12 Aralık 2017

   Merhaba Burak Bey, yorumunuz için teşekkür ederim.
   İşten güçten fırsat buldukça tek tek herkese cevap vermeye gayret ediyorum.
   Öncelikle başvuru hakkında bilgi vereyim.

   Başvuru Nasıl Yapılır?
   Yunan makamlarına başvuru yapabilmek için elinizde bazı kanıtlayıcı bilgiler olması gerekiyor. Belgeler, bağınızı kanıtlayabilmeniz için önemli… Elbette ki sözle olmuyor.

   Başvuru Yapmak İçin Gereken Belgeler

   Başvuru yapanlardan gelen bilgilere göre: Öncelikle Başbakanlık Arşivler Genel Müdürlüğü’ne müracaat yapmak gerekiyor. Müracaat yaparken Nüfus’dan: Alt, Üst soy listesini alınız. Arşivler Genel Müdürlüğü’nden istediğiniz evrakları başvuru sırasında yazınız; Bunlar: iskan kayıtları, Yunanistan’dan gelirken mal beyanlarını gösteren beyanname ve gelenlerin isim listesini isteyiniz. Tapu Arşivler Genel Müdürlüğü’nden ise tapu kayıtlarını isteyiniz.

   Bu evraklar ile birlikte Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabilirsiniz. Tabii, son kararı evrakları ve durumunuzu inceleyip vereceklerdir.

   Kolay gelsin. İyi günler.

   • Cevapla

    Burak

    12 Aralık 2017

    Teşekkür ederim iyi günler

YORUM BIRAK

İlgili Yazılar
Figen Karaaslan
Türkiye

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaşıldıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de, gördüklerimi ve yaşadıklarımı; Modern Seyyahın Seyahatnamesi, Seyyahça’da yazarak paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli kitabı yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla zamandır reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük ve yazarlık ile devam ediyorum.

Yurt İçi