Yunanistan Yurt dışı

Yunanistan Vatandaşlığı

on 01 Şubat 2017

“Yunanistan vatandaşı olunmaz, doğulur” düşüncesinin aksine, sonradan bir ülkenin vatandaşlığına da geçilebiliyor. Bana gelen birçok “nasıl Yunanistan vatandaşı olurum?” ve “Ailem Yunanistan’dan mübadele zamanında Türkiye’ye gelmiş, başvuru yapsam Yunanistan vatandaşı olabilir miyim?” sorusundan sonra bu konu için ayrı bir yazı yazmaya karar verdim. Sonradan Yunanistan vatandaşlığı almak mümkün. Ancak bunun için aranan bazı şartlar bulunmaktadır.

Nasıl Yunan Vatandaşı Olunur?

 • Yunanistan’da doğanlar
 • Yunanistan’da en az yedi yıl yaşıyor olanlar ve Yunanistan vatandaşlığına başvuruda bulunanlar eğer durumları uygun görülürse, Yunan vatandaşlığı kazanabiliyor.
 • Yunan vatandaşıyla evli olanlar. Sadece kağıt üzerinde evli olmanız yeterli olmuyor. Yunan vatandaşıyla evli olan yabancı ülke vatandaşlarının evliliğinin, sahte ya da anlaşmalı evlilik olup olmadığı gözlem altına alınıyor.
 • Yunanistan’da beş yıldır yaşayan ebeveynlerin çocukları, doğuştan Yunan vatandaşı oluyor.
 • Etnik kökeninin Yunan olduğunu kanıtlayanlar. En tartışmalı olan konu budur. Bunu kağıt üzerinde kanıtlayan bireylere de, Yunanistan tarafından vatandaşlık hakkı veriliyor.

250 bin Euro ve üstü gayrimenkul alanlar da mülk edinimi yoluyla Yunanistan’da oturma izni alabiliyor. Sonrasında, 7 yıl boyunca Yunanistan’da ikamet ederse, Yunanistan vatandaşlığı için başvuruda bulunabiliyor. Yunanistan’da Ev Satın Alarak Yunan Vatandaşı Olmak yazımda, bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Eski Mübadillerin Aileleri Yunanistan Vatandaşı Olabiliyor mu?

Normal şartlarda mübadele sebebiyle (zorunlu göç) Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen Türklerin ve Türkiye’den Yunanistan’a giden Rumların, Mübadele Anlaşması gereği bir hakları olmuyor.

Ancak dedenizin/ ananenizin/babaannenizin veya anenizin/ babanızın Yunan kimliği bulunuyorsa, çocuklarının da vatandaşlık yolu açılabiliyor. Ancak bunun için var olan belgelerle Yunanistan Konsolosluğu’na, Yunanistan ile olan bağlarınızı ve ailenizin/ sizin vatandaşlığınızı kanıtlayabilmeniz gerekiyor.

İkinci Nesil Göçmenlerin Vatandaşlığı Hakkında Yunanistan Yasası

2015 yılında Yunanistan’da onaylanan yasanın ardından “İkinci Nesil Göçmenleri”nin vatandaşlık başvuruları değerlendiriliyor. İstatistiksel verilere göre son bir yıl içinde 6 bin 29 göçmene Yunan vatandaşlığı verilmiş.

Toplam 27 bin 720 Yunan vatandaşlığı başvurusundan, 6 bin 29 kişinin Yunan vatandaşlığı onaylanmış.

Yunanistan Vatandaşlık Yasası

Yunanistan Vatandaşlık Yasası’na göre Yunanistan’da 6 yıllık Yunan okullarından mezun olan çocuklar Yunan vatandaşı olabilecek.

Yasa tasarısına göre;

 • Yunanistan topraklarında doğan her kişi,
 • Anne ve babası Yunanistan’da doğan ve kalıcı olarak bu ülkede ikamet eden her göçmen, Yunan vatandaşı olmaya hak kazanıyor.

Yunan Vatandaşlığı İçin Aranan Ön Şartlar

 • Yunan vatandaşı olmak isteyen yabancıların, başvuru yapılacak tarihe kadar yetişkin olması,
 • Son 10 yıl boyunca herhangi bir suça karışmamış olması,
 • Yunan vatandaşlığı başvuru tarihine kadar Yunanistan’da 7 yıl ikamet etmiş olması,
 • Ve Yunanistan’da Oturma İznine sahip olması gerekmektedir.

Yunanistan Vatandaşlığı İçin Nereye Başvurulur?

Yunan vatandaşlığı başvuruları, Türkiye’de yaşayan kişiler için ikamet ettiği ildeki Yunan Konsolosluğu’na başvuru yapılması gerekir. İstanbul’da yaşayanlar İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu’na, İzmir’de yaşayanlar İzmir Konsolosluğu’na ve Ankara’da yaşayanlar Ankara Yunanistan Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmalıdır.

Türkiye’deki Yunanistan Konsoloslukları

Türkiye’de dört adet Yunan Konsolosluğu bulunmaktadır.

1)Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

2)Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

3)Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu

4) Yunanistan Edirne Konsolosluğu

İzmir- İstanbul ve Ankara Dışında Yaşayanlar Yunan Vatandaşlığı İçin Nereye Başvurmalı?

Bu illerdeki Yunanistan Konsoloslukları’nın bağlı olduğu iller bulunmaktadır. Her konsolosluğun bağlı olduğu ile göre başvuru yapılabilir.

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul Başkonsolosluğu’nun görev bölgeleri şu şekildedir.

Balıkesir, Kocaeli, Bursa, Bolu, İstanbul, Çanakkale, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon illerinde ikamet ediyorsanız, Yunanistan vize işlemleriniz ve diğer konsolosluk işlemleriniz için Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekir.

Ankara Yunanistan Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Ankara Büyükelçiliği’nin görev bölgeleri aşağıdaki gibidir.

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat illerinde ikamet ediyorsanız, Yunanistan vize işlemleriniz ve diğer konsolosluk işlemleriniz için Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmanız gerekir.

İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul Başkonsolosluğu’nun görev bölgeleri şu şekildedir.

Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak illerinde ikamet ediyorsanız, Yunanistan vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekir.

Edirne Yunanistan Konsolosluğu Görev Bölgesi

Edirne Konsolosluğu’nun görev bölgeleri aşağıdaki gibidir.

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerinde ikamet ediyorsanız, Yunanistan vize işlemleriniz ve diğer konsolosluk işlemleriniz için Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yunan Vatandaşlığı Başvuru Süreci

Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşları ikamet ettikleri ildeki ya da bağlı olduğu Yunan Konsolosluğu’na, Yunan vatandaşlığı için elindeki belgelerle başvurabilir. Konsolosluk bu başvuruyu, elindeki belgelerle ve kişinin Yunanistan’daki bağlantısını inceleyerek kişinin durumuna ve eldeki verilere göre olumlu ya da olumsuz olarak karar verir.

Yunan Vatandaşlığı Konusunda Bana Gelen Sorular

 • Bana özellikle mübadil göçmenlerin Yunan vatandaşlığı konusunda çok soru geliyor.

Örneğin Dedem Yunanistan’da doğmuş ve 1923 yılında Selanik’ten göç etmiş ben de başvuruda bulunsam, Yunanistan vatandaşlığı alabilir miyim?

 • Babamın/annemin doğum yerinde İskeçe/ Gümülcine/ Selanik vb. yazıyor. Babam Yunanistan vatandaşı sayılıyor mu? Eğer sayılıyorsa, ben de Yunan vatandaşlığına geçebilir miyim?
 • Yunan vatandaşlığı konularını bilen, Yunan vatandaşlığı ile ilgilenen, vatandaşlık ve oturum izni hakkında bilgisi olan ve bu işlere bakan bir tanıdığınız veya tavsiye edebileceğiniz biri var mı diye soruyorlar.
 • Yunan vatandaşlığı için nereye başvurmam gerekir?

Tüm bu soruları şöyle cevaplandırabilirim.

Aile üyelerinden birisinin Yunanistan’da doğmuş olması sizi otomatikman vatandaş yapmıyor. Aile üyelerinin ya da üyelerinden birinin Anne/baba/dede/babaanne/ anane Yunan kimliği de bulunmalıdır. Aile üyelerinde Yunan kimliği bulunan kişilerin çocukları, vatandaşlık için başvuruda bulunabilir.

Bu konu hakkında bildiğim kadarını sizinle paylaştım. Sorularınız olursa; konu üzerinden yorum yazarsanız, bildiğim kadarıyla ve elimden geldiğince size cevap vermeye çalışırım.

Figen Karaaslan Seyyahça © Şubat 2017

18 Comments
 1. Cevapla

  Mufit Oral

  19 Nisan 2017

  Figen hanım merhaba,

  Benim babam selanik doğumlu 10 yaşında istanbula gelmiş, babam 9 yıl önce vefat etti. Yunan kimliği bildiğim kadarı ile yoktu ama Selanikte iken var mıydı onu bilmiyoruz. Selanikten babamın kimliğini araştırırsak çıkartma olanağımız var mıdır ? Yeşil pasaportum olduğu için gidip sorabilirim.. Teşekkürler, iyi günler

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   19 Nisan 2017

   Merhaba,

   öncelikle sorunuzu, ilgili yazının altına “yorum” kısmından yazarak sorduğunuz için çok teşekkür ederim. Bu yazıları, Seyyahça sayfamda zaman ve efor sarf ederek yazıyorum. Bu yüzden tüm okuyuculardan sorularını; bana özel mesaj atarak değil, ilgili konuların altında yorum olarak sormasını rica ediyorum. Böylece herkes, yorumlar aracılığıyla daha fazla bilgiye ulaşmış olur.

   Bu vesileyle, özel mailimden yazılan bu tür sorulara cevap vermeyeceğimi de belirtmek isterim. Lütfen bu konuyla ilgisi sorusu olanlar, bu yazının altına yorum olarak sorularını yazsınlar. Buradan soruları yanıtlayacağım.

   Gelelim sorunuzun cevabına; Yunanistan’da doğan Türk vatandaşları, ne kadar Yunanistan’da doğmuş olsalar da; mübadele döneminde yapılan anlaşma ile, zorunlu göç ile gelmişlerse Yunanistan vatandaşı sayılmıyor. Ancak aileniz mübadeleden sonra kendi isteğiyle Türkiye’ye gelmişse, işte o zaman vatandaşlık yolu açılabiliyor.
   Yine de yolunuz Yunanistan’a düşerse, sormaktan da bir zarar gelmez. Bir bilgi alırsanız, bize de yazın lütfen 🙂

   Kolay gelsin. İyi günler.

  • Cevapla

   ayse

   22 Nisan 2017

   güzel bir yazı olmuş. Ama şu mübadele olayı kötü oldu, haklardan feragat falan. Neyse anne ve baba tarafım orada doğmuşlar. Anneanneler/ babaanneler/dedeler falan. O zamandan kalma kimlik zor zaten. Doğum yerini belgeleme şansı olabilir mi büyüklerin? Türkiye de ya da selanikte nerden araştırma yapılabilir? Fikriniz var mı?

   • Cevapla

    Figen Karaaslan

    23 Nisan 2017

    Merhaba, teşekkür ederim.
    Selanik’teki Türk Konsolosluğu, sizi belki yönlendirebilir.
    Yunanistan’daki Türk Konsolosluğu’na danışabilirsiniz.
    Eğer danışırsanız, bizi de haberdar ederseniz seviniriz.
    İyi günler.

    • Cevapla

     ayse

     24 Nisan 2017

     bilgi için tşk ederim. Yazışma vs aşamasındayım, bilgi olması halinde yazarım burdan , ilgilenenleri de bilgilendirmek için. hoşçakalın

     • Figen Karaaslan

      29 Nisan 2017

      Teşekkür ederim.
      Güzel haberlerinizi bekliyoruz 🙂
      Kolay gelsin, iyi günler.

 2. Cevapla

  gülay

  10 Mayıs 2017

  benimde dedem nasliç doğumlu bende çifte vatandaşlk istyorum ne yapmam lazım ..hangi evraklar gerekli ölüm belgessi var annemmi başvursun bana cevap yazarsanız sevinirım

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   11 Mayıs 2017

   Merhaba,
   Dedenizin vatandaşlığını kanıtlayacak türde; nüfus, tapu vb. Yunanistan vatandaşlık bağlantısı ne varsa toplamanız faydalı olur.
   Annenizin başvurması daha iyi olur. Anneniz, çocuğu olarak daha kolay yol kat edebilir.
   İyi günler.

 3. Cevapla

  Salih Tülmen

  12 Mayıs 2017

  Merhaba Figen Hanım benim sorum mübadele değil. Babam 1960 Gümülcine doğumlu 1974 yılında normal yollarla Türkiye ye gelmiş.Ancak Yunanistan anayasasının 19. maddesine istinaden Yunan vatandaşlığından çıkarılmış ve haymatlos(vatansız) konumuna düşmüş. Türk vatandaşlığını da ancak 1985 yılında alabilmiş.Babamın babaannesi yunan vatandaşıydı ve vefat etti. Acaba vatandaşlık alabilmek için bir bilginiz var mıdır? Ya da bu konuda Yunan bir avukat tanıdığınız var mıdır? Teşekkür ederim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   14 Mayıs 2017

   Merhaba Salih Bey,
   Internette yaptığım araştırmaya göre:
   Yunan Vatandaşlık Yasasının eski 19. Maddesi hükmüyle; Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi terk ettikleri gerekçesi ile 60 binin üzerinde Batı Trakya Türk vatandaşlıktan çıkartılmış. Vatandaşlıktan çıkartılan bu kişilerin çoğu, karar geriye dönük uygulanmadığı için vatandaşlık haklarını halen geri kazanamamış durumda imiş.
   Bu sebeple Yunan vatandaşlığını kaybedenler normalde kanuna göre; vatandaşlıktan çıkarıldıkları tarihten itibaren 60 gün içerisinde Yunanistan Vatandaşlık Konseyi’ne idari dava açma hakları bulunmasına rağmen vatandaşlıktan çıkarıldıklarının Yunanistan yetkilileri tarafından kendilerine bildirilmemesi nedeniyle, çok az kişi vatandaşlığını yeniden kazanabilmiş. Bununla ilgili şu an Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AHM) şu an başvuru paılması yolu kapalı durumda imiş.

   Peki ne yapılabilir?

   19. Madde hükmüyle vatandaşlığını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabilir. Buna ilaveten, 19. maddenin uygulanmasından kaynaklanan mağduriyet ve sorunlara ilişkin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na şikayet başvurusu yapılabilmektedir. Başvuru yaparsanız; süreci ve sonucu, Seyyahça üzerinden bizimle de paylaşabilirseniz, benzer durumdaki kişilere de yol gösterici ve yardımcı olabilir.
   Kolay gelsin. İyi günler.

 4. Cevapla

  İbrahim Erbab

  31 Mayıs 2017

  Merhaba Figen Hanım , Ben ailemle birlikte tahsil için 1966 yılında (9 yaşındayken ) Yunanistan dan Türkiye ye geldik. Ben ve ablam Türkiyede okula başladık rahmetli babam da Turkiyede çalışma izni alarak Lokanta işletmeye başladı ve böylece 1976 yılına kadar Yunan vatandaşı olarak Türkiyede tahsilimize devam ediyorken Pasaportlarımızı tazelemeye gittiğimizde Yunan Konsolusluğu ,Yunanistan içişleri bakanlığının xxxx sayılı kararaı ile ( ki bu belge tarafımdan saklanmatadır) bizi ailece vatandaşlıktan çıkardı ve bizler tam 11 yıl boyunca Haymatlos olarak turkiyede yasadık . Sonradan Tc vatandaşı olduk . Şimdi sormak istediğim şu, Yunanistan’ın bana Vatandaşlığımı iade etmesi için ne gibi yasal yollar vardır , bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   09 Haziran 2017

   Merhaba İbrahim Bey,
   Bahsettiğiniz Yasa, Yunan Vatandaşlık Yasasının eski 19. Maddesi hükmü olsa gerek. Bu yasaya göre: “Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi terk ettikleri” gerekçesi ile 60 binin üzerinde Batı Trakya Türk vatandaşlıktan çıkartılmış. Vatandaşlıktan çıkartılan bu kişilerin çoğu, karar geriye dönük uygulanmadığı için vatandaşlık haklarını halen geri kazanamamış durumda ne yazık ki…

   Ne yapabilirsiniz?

   19. Madde hükmüyle Yunan vatandaşlığını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabiliyor. Buna ilaveten, 19. maddenin uygulanmasından kaynaklanan mağduriyet ve sorunlara ilişkin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na şikayet başvurusu yapılabilmektedir.

   Eğer bu konuda başvuru yaparsanız; bu süreci ve sonucu, Seyyahça üzerinden bizimle de paylaşabilirseniz, benzer durumdaki kişilere de yol gösterici ve yardımcı olabilir. Lütfen beni haberdar ediniz. 🙂
   Kolay gelsin. İyi günler.

 5. Cevapla

  Sevda Gürsu

  06 Haziran 2017

  Merhaba ;
  Bu konuda çok soru aldığınızı biliyorum ama umarım cevaplayabilirsiniz. :
  Babannem ve dedem Gümülcine doğumlu ve orda 20 sene kadar yaşamışlar. Kimliklerinde Selanik doğumlu oldukları yazıyor.
  Amcamlar babannemi bu sene Yunanistana götürüp giriş yaptırdılar. Konsoloslukla görüştüler Ancak bize bu konuda nedense bilgi vermek istemiyolar. 🙂 Bizim vatandışlıkla ilgili bilgi almamız için ne yapmamız gerekiyor. Yani babannemin giriş çıkışının bi işe yarayıp yaramadığını nasıl anlarız 🙂

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   09 Haziran 2017

   Merhaba, en sağlıklısı Babaannenizden veya amcalarınızdan öğrenmenizdir. Onlardan yana şansınızı denemenizi tavsiye ederim. Vatandaşlık için vatandaşlık bağını kanıtlayabileceğiniz belgelere ihtiyacınız olacaktır. Elinizde belge olmadan, vatandaşlık konusunda adım atmanız pek olası olmayacaktır. İyi günler dilerim.

 6. Cevapla

  Can

  12 Haziran 2017

  Merhabalar Figen hanım,

  Websiteniz birçok faydalı bilgiyle dolu, paylaşımlarınız icin çok teşekkür ederim.

  Benim büyükannem ikinci dünya savaşı sırasında Türkiye’ye kaçmak zorunda kalmış. Kendisinin o zaman Yunan vatandaşlığı varmış.

  Yazınızda bahsettiğiniz o 60 bin kişiden kişiden olup olmadığını nasıl bilebiliriz? Yani vatandaşlıktan çıkarılıp çıkarılmadığını merak ediyoruz.

  Yazın doğduğu yere gidip doğum belgesini arama niyetim var. Atmam gereken başka bir adim var mi vatandaşlıktan çıkarılıp çıkarılmadığını öğrenmem icin?

  Çok teşekkürler.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   16 Haziran 2017

   Merhaba,
   güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Duyduklarımdan ve okuduklarımdan edindiğim deneyimlere göre;
   19. Madde hükmüne göre: “Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi terk ettikleri” gerekçesi ile çıkarılmış olma ihtimali yüksek. Çünkü sonradan, Yunanistan’a giriş yapmadı ve hiç orada yaşamadı anladığım kadarıyla büyükanneniz…

   Siz yine de emin olmak için doğduğu yerde bir araştırın derim tabii. Durum nedir ve şu an için yapılabilecek bir şey var mı?

   Rica ederim.
   Kolay gelsin.

 7. Cevapla

  BERKAY

  25 Haziran 2017

  Merhabalar,
  Babam Ocak 1996 yılında Yunanistan vatandaşlığından çıkıyor benim doğum tarihim ise Haziran 1993. Acaba ben dünyaya geldiğimde babam Yunanistan vatandaşı olduğu için ben Yunanistan vatandaşlığına hak iddia edebilir miyim? Benim anlattığım gibi bir durumla daha önce karşılaştınız mı ? Bilgilendirmeleriniz içinde şimdiden çok teşekkür ediyorum

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   26 Haziran 2017

   Merhaba,
   babanız kendi isteğiyle mi çıkmış vatandaşlıktan yoksa Yunanistan kanunlarıyla geri dönmesi düşünülmeyen kişiler kapsamında vb mi çıkartılmış?
   İyi bayramlar.

YORUM BIRAK

İlgili Yazılar
Figen Karaaslan
Türkiye

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli kitabı yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. Yaşamın, paylaşıldıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de, gördüklerimi ve yaşadıklarımı; Modern Seyyahın Seyahatnamesi, Seyyahça’da yazarak paylaşıyorum.