Yunanistan Yurt dışı

Yunanistan Vatandaşlığı

on 01 Şubat 2017

“Yunanistan vatandaşı olunmaz, doğulur” düşüncesinin aksine, sonradan bir ülkenin vatandaşlığına da geçilebiliyor. Bana gelen birçok “nasıl Yunanistan vatandaşı olurum?” ve “Ailem Yunanistan’dan mübadele zamanında Türkiye’ye gelmiş, başvuru yapsam Yunanistan vatandaşı olabilir miyim?” sorusundan sonra bu konu için ayrı bir yazı yazmaya karar verdim. Sonradan Yunanistan vatandaşlığı almak mümkün. Ancak bunun için aranan bazı şartlar bulunmaktadır.

Nasıl Yunan Vatandaşı Olunur?

 • Yunanistan’da doğanlar
 • Yunanistan’da en az yedi yıl yaşıyor olanlar ve Yunanistan vatandaşlığına başvuruda bulunanlar eğer durumları uygun görülürse, Yunan vatandaşlığı kazanabiliyor.
 • Yunan vatandaşıyla evli olanlar. Sadece kağıt üzerinde evli olmanız yeterli olmuyor. Yunan vatandaşıyla evli olan yabancı ülke vatandaşlarının evliliğinin, sahte ya da anlaşmalı evlilik olup olmadığı gözlem altına alınıyor.
 • Yunanistan’da beş yıldır yaşayan ebeveynlerin çocukları, doğuştan Yunan vatandaşı oluyor.
 • Etnik kökeninin Yunan olduğunu kanıtlayanlar. En tartışmalı olan konu budur. Bunu kağıt üzerinde kanıtlayan bireylere de, Yunanistan tarafından vatandaşlık hakkı veriliyor.

250 bin Euro ve üstü gayrimenkul alanlar da mülk edinimi yoluyla Yunanistan’da oturma izni alabiliyor. Sonrasında, 7 yıl boyunca Yunanistan’da ikamet ederse, Yunanistan vatandaşlığı için başvuruda bulunabiliyor. Yunanistan’da Ev Satın Alarak Yunan Vatandaşı Olmak yazımda, bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Eski Mübadillerin Aileleri Yunanistan Vatandaşı Olabiliyor mu?

Normal şartlarda mübadele sebebiyle (zorunlu göç) Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen Türklerin ve Türkiye’den Yunanistan’a giden Rumların, Mübadele Anlaşması gereği bir hakları olmuyor.

Ancak dedenizin/ ananenizin/babaannenizin veya anenizin/ babanızın Yunan kimliği bulunuyorsa, çocuklarının da vatandaşlık yolu açılabiliyor. Ancak bunun için var olan belgelerle Yunanistan Konsolosluğu’na, Yunanistan ile olan bağlarınızı ve ailenizin/ sizin vatandaşlığınızı kanıtlayabilmeniz gerekiyor.

İkinci Nesil Göçmenlerin Vatandaşlığı Hakkında Yunanistan Yasası

2015 yılında Yunanistan’da onaylanan yasanın ardından “İkinci Nesil Göçmenleri”nin vatandaşlık başvuruları değerlendiriliyor. İstatistiksel verilere göre son bir yıl içinde 6 bin 29 göçmene Yunan vatandaşlığı verilmiş.

Toplam 27 bin 720 Yunan vatandaşlığı başvurusundan, 6 bin 29 kişinin Yunan vatandaşlığı onaylanmış.

Yunanistan Vatandaşlık Yasası

Yunanistan Vatandaşlık Yasası’na göre Yunanistan’da 6 yıllık Yunan okullarından mezun olan çocuklar Yunan vatandaşı olabilecek.

Yasa tasarısına göre;

 • Yunanistan topraklarında doğan her kişi,
 • Anne ve babası Yunanistan’da doğan ve kalıcı olarak bu ülkede ikamet eden her göçmen, Yunan vatandaşı olmaya hak kazanıyor.

Yunan Vatandaşlığı İçin Aranan Ön Şartlar

 • Yunan vatandaşı olmak isteyen yabancıların, başvuru yapılacak tarihe kadar yetişkin olması,
 • Son 10 yıl boyunca herhangi bir suça karışmamış olması,
 • Yunan vatandaşlığı başvuru tarihine kadar Yunanistan’da 7 yıl ikamet etmiş olması,
 • Ve Yunanistan’da Oturma İznine sahip olması gerekmektedir.

Yunanistan Vatandaşlığı İçin Nereye Başvurulur?

Yunan vatandaşlığı başvuruları, Türkiye’de yaşayan kişiler için ikamet ettiği ildeki Yunan Konsolosluğu’na başvuru yapılması gerekir. İstanbul’da yaşayanlar İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu’na, İzmir’de yaşayanlar İzmir Konsolosluğu’na ve Ankara’da yaşayanlar Ankara Yunanistan Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmalıdır.

Türkiye’deki Yunanistan Konsoloslukları

Türkiye’de dört adet Yunan Konsolosluğu bulunmaktadır.

1)Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

2)Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

3)Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu

4) Yunanistan Edirne Konsolosluğu

İzmir- İstanbul ve Ankara Dışında Yaşayanlar Yunan Vatandaşlığı İçin Nereye Başvurmalı?

Bu illerdeki Yunanistan Konsoloslukları’nın bağlı olduğu iller bulunmaktadır. Her konsolosluğun bağlı olduğu ile göre başvuru yapılabilir.

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul Başkonsolosluğu’nun görev bölgeleri şu şekildedir.

Balıkesir, Kocaeli, Bursa, Bolu, İstanbul, Çanakkale, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon illerinde ikamet ediyorsanız, Yunanistan vize işlemleriniz ve diğer konsolosluk işlemleriniz için Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekir.

Ankara Yunanistan Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Ankara Büyükelçiliği’nin görev bölgeleri aşağıdaki gibidir.

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat illerinde ikamet ediyorsanız, Yunanistan vize işlemleriniz ve diğer konsolosluk işlemleriniz için Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmanız gerekir.

İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul Başkonsolosluğu’nun görev bölgeleri şu şekildedir.

Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak illerinde ikamet ediyorsanız, Yunanistan vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekir.

Edirne Yunanistan Konsolosluğu Görev Bölgesi

Edirne Konsolosluğu’nun görev bölgeleri aşağıdaki gibidir.

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerinde ikamet ediyorsanız, Yunanistan vize işlemleriniz ve diğer konsolosluk işlemleriniz için Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yunan Vatandaşlığı Başvuru Süreci

Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşları ikamet ettikleri ildeki ya da bağlı olduğu Yunan Konsolosluğu’na, Yunan vatandaşlığı için elindeki belgelerle başvurabilir. Konsolosluk bu başvuruyu, elindeki belgelerle ve kişinin Yunanistan’daki bağlantısını inceleyerek kişinin durumuna ve eldeki verilere göre olumlu ya da olumsuz olarak karar verir.

Yunan Vatandaşlığı Konusunda Bana Gelen Sorular

 • Bana özellikle mübadil göçmenlerin Yunan vatandaşlığı konusunda çok soru geliyor.

Örneğin Dedem Yunanistan’da doğmuş ve 1923 yılında Selanik’ten göç etmiş ben de başvuruda bulunsam, Yunanistan vatandaşlığı alabilir miyim?

 • Babamın/annemin doğum yerinde İskeçe/ Gümülcine/ Selanik vb. yazıyor. Babam Yunanistan vatandaşı sayılıyor mu? Eğer sayılıyorsa, ben de Yunan vatandaşlığına geçebilir miyim?
 • Yunan vatandaşlığı konularını bilen, Yunan vatandaşlığı ile ilgilenen, vatandaşlık ve oturum izni hakkında bilgisi olan ve bu işlere bakan bir tanıdığınız veya tavsiye edebileceğiniz biri var mı diye soruyorlar.
 • Yunan vatandaşlığı için nereye başvurmam gerekir?

Tüm bu soruları şöyle cevaplandırabilirim.

Aile üyelerinden birisinin Yunanistan’da doğmuş olması sizi otomatikman vatandaş yapmıyor. Aile üyelerinin ya da üyelerinden birinin Anne/baba/dede/babaanne/ anane Yunan kimliği de bulunmalıdır. Aile üyelerinde Yunan kimliği bulunan kişilerin çocukları, vatandaşlık için başvuruda bulunabilir.

Bu konu hakkında bildiğim kadarını sizinle paylaştım. Sorularınız olursa; konu üzerinden yorum yazarsanız, bildiğim kadarıyla ve elimden geldiğince size cevap vermeye çalışırım.

Figen Karaaslan Seyyahça © Şubat 2017

48 Comments
 1. Cevapla

  Mufit Oral

  19 Nisan 2017

  Figen hanım merhaba,

  Benim babam selanik doğumlu 10 yaşında istanbula gelmiş, babam 9 yıl önce vefat etti. Yunan kimliği bildiğim kadarı ile yoktu ama Selanikte iken var mıydı onu bilmiyoruz. Selanikten babamın kimliğini araştırırsak çıkartma olanağımız var mıdır ? Yeşil pasaportum olduğu için gidip sorabilirim.. Teşekkürler, iyi günler

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   19 Nisan 2017

   Merhaba,

   öncelikle sorunuzu, ilgili yazının altına “yorum” kısmından yazarak sorduğunuz için çok teşekkür ederim. Bu yazıları, Seyyahça sayfamda zaman ve efor sarf ederek yazıyorum. Bu yüzden tüm okuyuculardan sorularını; bana özel mesaj atarak değil, ilgili konuların altında yorum olarak sormasını rica ediyorum. Böylece herkes, yorumlar aracılığıyla daha fazla bilgiye ulaşmış olur.

   Bu vesileyle, özel mailimden yazılan bu tür sorulara cevap vermeyeceğimi de belirtmek isterim. Lütfen bu konuyla ilgisi sorusu olanlar, bu yazının altına yorum olarak sorularını yazsınlar. Buradan soruları yanıtlayacağım.

   Gelelim sorunuzun cevabına; Yunanistan’da doğan Türk vatandaşları, ne kadar Yunanistan’da doğmuş olsalar da; mübadele döneminde yapılan anlaşma ile, zorunlu göç ile gelmişlerse Yunanistan vatandaşı sayılmıyor. Ancak aileniz mübadeleden sonra kendi isteğiyle Türkiye’ye gelmişse, işte o zaman vatandaşlık yolu açılabiliyor.
   Yine de yolunuz Yunanistan’a düşerse, sormaktan da bir zarar gelmez. Bir bilgi alırsanız, bize de yazın lütfen 🙂

   Kolay gelsin. İyi günler.

  • Cevapla

   ayse

   22 Nisan 2017

   güzel bir yazı olmuş. Ama şu mübadele olayı kötü oldu, haklardan feragat falan. Neyse anne ve baba tarafım orada doğmuşlar. Anneanneler/ babaanneler/dedeler falan. O zamandan kalma kimlik zor zaten. Doğum yerini belgeleme şansı olabilir mi büyüklerin? Türkiye de ya da selanikte nerden araştırma yapılabilir? Fikriniz var mı?

   • Cevapla

    Figen Karaaslan

    23 Nisan 2017

    Merhaba, teşekkür ederim.
    Selanik’teki Türk Konsolosluğu, sizi belki yönlendirebilir.
    Yunanistan’daki Türk Konsolosluğu’na danışabilirsiniz.
    Eğer danışırsanız, bizi de haberdar ederseniz seviniriz.
    İyi günler.

    • Cevapla

     ayse

     24 Nisan 2017

     bilgi için tşk ederim. Yazışma vs aşamasındayım, bilgi olması halinde yazarım burdan , ilgilenenleri de bilgilendirmek için. hoşçakalın

     • Figen Karaaslan

      29 Nisan 2017

      Teşekkür ederim.
      Güzel haberlerinizi bekliyoruz 🙂
      Kolay gelsin, iyi günler.

     • Taylan

      20 Temmuz 2017

      Ayşe hanım merakla sonucu bekliyoruz …

     • Figen Karaaslan

      20 Temmuz 2017

      Merhaba,
      araştırma ve başvuru sürecinde bile olunsa, yaşanılan deneyimleri paylaşmanızı rica ediyorum.
      Bu konuda bilgiler az olduğu için; soruların ötesinde, yaşanmış deneyim bulmak oldukça zor gözüküyor.
      İyi günler dilerim.

     • Erman

      25 Temmuz 2017

      Figen hanım merhaba
      Dedem ve babaannem mübadeleden sonra kendi istekleriyle Türkiye’ye gelmişler. İkisi de vefat ettiği için kimlikleri varmıydı yokmuydu bilmiyoruz. Onlarla beraber gelen bir akrabamız kimliklerinin olduğunu söylüyor. Burada ki nüfus müdürlüğü herhangi bir kayda ulaşamadı. Biz bu kayıtları nereden bulabiliriz. Yazınız için teşekkür ederim. Saygılarımla.

     • Figen Karaaslan

      27 Temmuz 2017

      Merhaba,
      buradan kayda ulaşamazsınız.
      Yunanistan’da doğdukları şehre ve semte gidip araştırarak, öğrenebilirsiniz.
      İyi günler.

 2. Cevapla

  gülay

  10 Mayıs 2017

  benimde dedem nasliç doğumlu bende çifte vatandaşlk istyorum ne yapmam lazım ..hangi evraklar gerekli ölüm belgessi var annemmi başvursun bana cevap yazarsanız sevinirım

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   11 Mayıs 2017

   Merhaba,
   Dedenizin vatandaşlığını kanıtlayacak türde; nüfus, tapu vb. Yunanistan vatandaşlık bağlantısı ne varsa toplamanız faydalı olur.
   Annenizin başvurması daha iyi olur. Anneniz, çocuğu olarak daha kolay yol kat edebilir.
   İyi günler.

   • Cevapla

    Nursel

    22 Ağustos 2017

    Ankara demet evlerde Başbakanlık arşıvler genel müdürlüğü var oraya posta yoluyla istediğiniz evrakları bulabilirsiniz iskan kayıtları mubadele zamanı yapılmış evraklar tapu kadastro arşivlerden yunanistan tapu kayıtları bulabilirsiniz ben evraklarımı topladım benim babam ve annem tarafı büyük dedeler hepsi yunanistan langaza doğumlu başvurum cevap gelsin sizlerle paylaşırım.

    • Cevapla

     Figen Karaaslan

     23 Ağustos 2017

     Nursel Hanım,
     Faydalı bilgi yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Birçok kişi, hangi durumda ne yapıldığını ve nasıl bir yöntem izlendiğini bilemediği için nereden başlayacağını ve nereye başvuracağını kestiremiyor.
     Bu açıdan deneyim ve bilgi paylaşımı çok önemli…

     İyi haberlerinizi bekliyorum.

     Sevgiler.

 3. Cevapla

  Salih Tülmen

  12 Mayıs 2017

  Merhaba Figen Hanım benim sorum mübadele değil. Babam 1960 Gümülcine doğumlu 1974 yılında normal yollarla Türkiye ye gelmiş.Ancak Yunanistan anayasasının 19. maddesine istinaden Yunan vatandaşlığından çıkarılmış ve haymatlos(vatansız) konumuna düşmüş. Türk vatandaşlığını da ancak 1985 yılında alabilmiş.Babamın babaannesi yunan vatandaşıydı ve vefat etti. Acaba vatandaşlık alabilmek için bir bilginiz var mıdır? Ya da bu konuda Yunan bir avukat tanıdığınız var mıdır? Teşekkür ederim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   14 Mayıs 2017

   Merhaba Salih Bey,
   Internette yaptığım araştırmaya göre:
   Yunan Vatandaşlık Yasasının eski 19. Maddesi hükmüyle; Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi terk ettikleri gerekçesi ile 60 binin üzerinde Batı Trakya Türk vatandaşlıktan çıkartılmış. Vatandaşlıktan çıkartılan bu kişilerin çoğu, karar geriye dönük uygulanmadığı için vatandaşlık haklarını halen geri kazanamamış durumda imiş.
   Bu sebeple Yunan vatandaşlığını kaybedenler normalde kanuna göre; vatandaşlıktan çıkarıldıkları tarihten itibaren 60 gün içerisinde Yunanistan Vatandaşlık Konseyi’ne idari dava açma hakları bulunmasına rağmen vatandaşlıktan çıkarıldıklarının Yunanistan yetkilileri tarafından kendilerine bildirilmemesi nedeniyle, çok az kişi vatandaşlığını yeniden kazanabilmiş. Bununla ilgili şu an Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AHM) şu an başvuru paılması yolu kapalı durumda imiş.

   Peki ne yapılabilir?

   19. Madde hükmüyle vatandaşlığını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabilir. Buna ilaveten, 19. maddenin uygulanmasından kaynaklanan mağduriyet ve sorunlara ilişkin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na şikayet başvurusu yapılabilmektedir. Başvuru yaparsanız; süreci ve sonucu, Seyyahça üzerinden bizimle de paylaşabilirseniz, benzer durumdaki kişilere de yol gösterici ve yardımcı olabilir.
   Kolay gelsin. İyi günler.

 4. Cevapla

  İbrahim Erbab

  31 Mayıs 2017

  Merhaba Figen Hanım , Ben ailemle birlikte tahsil için 1966 yılında (9 yaşındayken ) Yunanistan dan Türkiye ye geldik. Ben ve ablam Türkiyede okula başladık rahmetli babam da Turkiyede çalışma izni alarak Lokanta işletmeye başladı ve böylece 1976 yılına kadar Yunan vatandaşı olarak Türkiyede tahsilimize devam ediyorken Pasaportlarımızı tazelemeye gittiğimizde Yunan Konsolusluğu ,Yunanistan içişleri bakanlığının xxxx sayılı kararaı ile ( ki bu belge tarafımdan saklanmatadır) bizi ailece vatandaşlıktan çıkardı ve bizler tam 11 yıl boyunca Haymatlos olarak turkiyede yasadık . Sonradan Tc vatandaşı olduk . Şimdi sormak istediğim şu, Yunanistan’ın bana Vatandaşlığımı iade etmesi için ne gibi yasal yollar vardır , bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   09 Haziran 2017

   Merhaba İbrahim Bey,
   Bahsettiğiniz Yasa, Yunan Vatandaşlık Yasasının eski 19. Maddesi hükmü olsa gerek. Bu yasaya göre: “Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi terk ettikleri” gerekçesi ile 60 binin üzerinde Batı Trakya Türk vatandaşlıktan çıkartılmış. Vatandaşlıktan çıkartılan bu kişilerin çoğu, karar geriye dönük uygulanmadığı için vatandaşlık haklarını halen geri kazanamamış durumda ne yazık ki…

   Ne yapabilirsiniz?

   19. Madde hükmüyle Yunan vatandaşlığını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabiliyor. Buna ilaveten, 19. maddenin uygulanmasından kaynaklanan mağduriyet ve sorunlara ilişkin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na şikayet başvurusu yapılabilmektedir.

   Eğer bu konuda başvuru yaparsanız; bu süreci ve sonucu, Seyyahça üzerinden bizimle de paylaşabilirseniz, benzer durumdaki kişilere de yol gösterici ve yardımcı olabilir. Lütfen beni haberdar ediniz. 🙂
   Kolay gelsin. İyi günler.

 5. Cevapla

  Sevda Gürsu

  06 Haziran 2017

  Merhaba ;
  Bu konuda çok soru aldığınızı biliyorum ama umarım cevaplayabilirsiniz. :
  Babannem ve dedem Gümülcine doğumlu ve orda 20 sene kadar yaşamışlar. Kimliklerinde Selanik doğumlu oldukları yazıyor.
  Amcamlar babannemi bu sene Yunanistana götürüp giriş yaptırdılar. Konsoloslukla görüştüler Ancak bize bu konuda nedense bilgi vermek istemiyolar. 🙂 Bizim vatandışlıkla ilgili bilgi almamız için ne yapmamız gerekiyor. Yani babannemin giriş çıkışının bi işe yarayıp yaramadığını nasıl anlarız 🙂

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   09 Haziran 2017

   Merhaba, en sağlıklısı Babaannenizden veya amcalarınızdan öğrenmenizdir. Onlardan yana şansınızı denemenizi tavsiye ederim. Vatandaşlık için vatandaşlık bağını kanıtlayabileceğiniz belgelere ihtiyacınız olacaktır. Elinizde belge olmadan, vatandaşlık konusunda adım atmanız pek olası olmayacaktır. İyi günler dilerim.

 6. Cevapla

  Can

  12 Haziran 2017

  Merhabalar Figen hanım,

  Websiteniz birçok faydalı bilgiyle dolu, paylaşımlarınız icin çok teşekkür ederim.

  Benim büyükannem ikinci dünya savaşı sırasında Türkiye’ye kaçmak zorunda kalmış. Kendisinin o zaman Yunan vatandaşlığı varmış.

  Yazınızda bahsettiğiniz o 60 bin kişiden kişiden olup olmadığını nasıl bilebiliriz? Yani vatandaşlıktan çıkarılıp çıkarılmadığını merak ediyoruz.

  Yazın doğduğu yere gidip doğum belgesini arama niyetim var. Atmam gereken başka bir adim var mi vatandaşlıktan çıkarılıp çıkarılmadığını öğrenmem icin?

  Çok teşekkürler.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   16 Haziran 2017

   Merhaba,
   güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Duyduklarımdan ve okuduklarımdan edindiğim deneyimlere göre;
   19. Madde hükmüne göre: “Yunan soyundan gelmedikleri ve geri dönüş niyeti olmadan ülkeyi terk ettikleri” gerekçesi ile çıkarılmış olma ihtimali yüksek. Çünkü sonradan, Yunanistan’a giriş yapmadı ve hiç orada yaşamadı anladığım kadarıyla büyükanneniz…

   Siz yine de emin olmak için doğduğu yerde bir araştırın derim tabii. Durum nedir ve şu an için yapılabilecek bir şey var mı?

   Rica ederim.
   Kolay gelsin.

   • Cevapla

    Can

    27 Haziran 2017

    Çok teşekkürler yanıtınız icin. Agustos ayında doğduğu yere gidip bir araştırma yapmak istiyorum. Gelişmelerden sizi haberdar edebilirim. Teşekkürler tekrar…

    • Cevapla

     Figen Karaaslan

     28 Haziran 2017

     Rica ederim, haberlerinizi bekliyor olacağım.
     Umarım her şey istediğiniz gibi olur.
     İyi günler.

 7. Cevapla

  BERKAY

  25 Haziran 2017

  Merhabalar,
  Babam Ocak 1996 yılında Yunanistan vatandaşlığından çıkıyor benim doğum tarihim ise Haziran 1993. Acaba ben dünyaya geldiğimde babam Yunanistan vatandaşı olduğu için ben Yunanistan vatandaşlığına hak iddia edebilir miyim? Benim anlattığım gibi bir durumla daha önce karşılaştınız mı ? Bilgilendirmeleriniz içinde şimdiden çok teşekkür ediyorum

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   26 Haziran 2017

   Merhaba,
   babanız kendi isteğiyle mi çıkmış vatandaşlıktan yoksa Yunanistan kanunlarıyla geri dönmesi düşünülmeyen kişiler kapsamında vb mi çıkartılmış?
   İyi bayramlar.

   • Cevapla

    BERKAY

    26 Haziran 2017

    Kendi isteğiyle silinge vermiş İstanbul Konsolosluğundan. Yunanistan İçişleri Bakanlığının 48824/883/11-1-96 sayılı kararı ile de Yunan Vatandaşlığından silinmiş

    • Cevapla

     Figen Karaaslan

     27 Haziran 2017

     Babanız kendi isteğiyle çıkmışsa biraz zor olabilir. Siz bir araştırın isterseniz, sizin durumunuzda olan birileri var mı diye… Kendi isteğiyle vatandaşlıktan çıkanlar hakkında pek bir bilgim ve duyumum yok.
     İyi günler.

 8. Cevapla

  emre

  27 Haziran 2017

  iyi günler. babamın babası yani dedem mübadelen sonra 1927 yılında girit hanya da doğmuş. 1930-1933 yıllarında önce selanik sonra türkiye ye gelmişler. Girit hanya ile elimizde pek bir belge yok kendi nüfus kayıtlarında doğum yeri olarak girit / hanya yazmaktadır. Dedemin girit hanyadaki kimlik bilgilerine nasıl ulaşabiliriz. Yunanistan kimliği verilmiş mi verilmemiş mi bunu nerden öğrenebiliriz ? Teşekkürler.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   27 Haziran 2017

   Merhaba Emre Bey,

   Girit Hanya’ya giderek; nüfus, mal-mülk kayıtlarını araştırabilirsiniz. İlgili birimde kayıtlar varsa, ilgili belgelerin fotokopilerini vb alabilirsiniz.

   19. madde kapsamında babanız Yunan vatandaşlığından çıkartılmış ise: 19. madde hükmüyle Yunan vatandaşlığını kaybedenler, bir avukat aracılığıyla kendi durumu ile ilgili Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar vatandaşlığa alınmak için kişisel başvuru yapabiliyor.

   Eğer giderseniz, bu süreci benim ile de paylaşabilirseniz sevinirim. İyi bayramlar.

 9. Cevapla

  benyamin

  28 Haziran 2017

  Iyi aksamlar Figen hanim,benim size sormak istedigim ben turkiyede yasayan turk vatandasi bir rumum,benimde yunan vatandasligina sahip olma hakki varmi.elimde rum patrikhanesinden sahsima ait vaftiz kagidi bulunmakta.bu konuyla ilgili bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.Teşekkürler.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   01 Temmuz 2017

   Merhaba Benyamin Bey,

   Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşı bir Rum olarak Yunan vatandaşlığını direkt olarak alamasanız da, önü açık…

   Rum olduğunuzu gösteren bu belgeler ile Yunanistan’dan önce oturum izni başvurusunda bulunursanız, 3-5 yıl Yunanistan’da oturduktan sonra Yunan vatandaşlığı için başvurduğunuzda sizi önce bir eğitime alıyorlar. Bu eğitimde size; Yunanistan kültürü, dili, değerleri vb. eğitimler verildikten sonra bu eğitimi geçtiğiniz takdirde vatandaşlık alabiliyorsunuz. Rumlar, Türklerden daha kolay oturum izni alıyormuş. Bu bilgileri, Ruhban Okulunda çalışan Rum bir arkadaştan aldım.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   İyi günler.

 10. Cevapla

  İBRAHİM GÜNAY

  14 Temmuz 2017

  figen hanım mükkemmel bir site hazırlamışsınız..

  benim sorumun cevabı kısmi olarak sitenizde bulunuyor lakin bende karışık ve karanlık kalan taraflar oldukça fazla

  babam türkiye doğumlu 2014 yılında da kaybettik:(

  ancak dedem babanem ve babama kadar olan çocukların tamamı iskeçe doğumlu. 1957 yılında türkiyeye giriş yapılıyor ve bir daha da dönülmüyor. orada halam kalıyor evli olduğu için kuzenlerim falan hala ılıca köyünde ikamet ediyorlar. toprağımız ve yerlerimizi de satıyorlar ama bildiğim kadarı ile hala tapu durumları muallakta yani; dedemin üzerine mi kayıtlıydı da dedem halama bıraktı yada vatandaşlıktan çıkarıldığı için mi halamlar sattı bilemiyorum 19. madde dolayısı ile çıkarılmış olması muhtemel.

  benim sorum şu dur;
  atalarımın balkan türkü asıllı yunan vatandaşı olduğunu ispatlayabilirim vatandaşlık alabilmem mümkün mü?

  satılan ve üstüne geçirilen mal varlığı ile ilgili bir talebim olabilir mi?

  iyi akşamlar diliyorum saygılar

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   16 Temmuz 2017

   Merhaba İbrahim Bey,
   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Gerçekten sizin durumunuz, biraz karışık gibi gözüküyor.
   İşin içinde miras vb konular da var. En sağlıklısı, sizin bir avukata danışmanız ya da avukat tutmanız olacaktır. İskeçe ve Gümülcine’de yaşayan birçok Türk var. Belki oralarda yaşayan ve bu konulara hakim bir avukat bulabilirsiniz. Elinizde olan ve ulaşabildiğiniz tüm Yunan vatandaşlığı ve oradaki tapu gibi bilgileri toplayarak, bir avukata danışmanızı öneririm.
   Kolaylıklar diliyorum.
   İyi günler.

 11. Cevapla

  Şükran Aksoy

  16 Temmuz 2017

  İyi akşamlar,babam ve ailesi 1923 mübadelesinde Girit Hanya’dan Mersin’e gelmişler.Orada çok varlıklı olduklarını duymuştum,Mersin’de bir iki parça mülk verilmiş.Babam Türkiye’ye geldiklerinde yaklaşık olarak 20 yaşındaymış. Ne yazık ki şu anda hiçbir büyüğüm hayatta değil ve elimde babamın Hanya’ da doğduğuna dair hiçbir belge yok.Sizce ikinci vatandaşlık alabilmem için yapılacak olası birsey var mı? Yol gösterirseniz çok memnun olurum.Vakit ayırdığınız için teşekkür eder ,iyi çalışmalar dilerim.Bu arada bu hakkı elde ettim diyelim,çocuklarım da yararlanabilir mi:) ?

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   17 Temmuz 2017

   Merhaba Şükran Hanım,
   elinizde kayıtlı vatandaşlık, kimlik ve mal varlığına dair belgeler olmadan bir sonuç elde etmeniz zor gibi gözüküyor. Babanızın doğduğu yer olan Hanya’daki kayıtları araştırabilirsiniz. Orada yaşayan eskilerden birileri varsa, doğduğu ev duruyorsa oralara gidip belki bir iz bulabilirsiniz.Yunanistan’da yaşayan bir tanıdık varsa bu konuda size belki yardımcı olabilir. Biraz uğraşmak ve araştırmak gerekecek.
   Umarım her şey istediğiniz gibi olur. İyi günler.

 12. Cevapla

  ayşe

  17 Temmuz 2017

  Merhaba Figen hanım

  Benim babaannemin babası Selanik göçmeni orada asker olduğu için kaçarak gelmiş anlaşma ile gelen göçmenler arasında değil babam 2. nesil göçmen oluyor 2. nesil göçmenlere çıkarılan yasadan faydalanabilir mi vatandaşlık alabilir miyiz. Eğer vatandaşlık alabilme gibi bir şansımız varsa bu konuda ne yapmamız gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim çok güzel bir site.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   20 Temmuz 2017

   Merhaba,
   Daha önceki yorumlarımda da yazdığım gibi elinizde kanıtlayıcı belgelerin bulunması şart. Yunanistan’da doğan ailedeki kişilerin (Anne-Baba ve Anane-babaanne gibi…) doğum veya nüfus belgeleri varsa mal mülk gibi aidiyeti gösteren diğer belgeler gibi…
   Tabii herkesin tek tek özel durumunu bilemiyorum. Bilgilerim, genel ve ana hatlar çerçevesinde kalıyor.
   Hak iddia etmek için belgeler ve kayıtlar gerekiyor. Bu hakkı alabilmek için biraz araştırmak ve uğraşmak gerekiyor. Elimden geldiğince ve bilgim dahilinde yardımcı olmaya gayret ediyorum. Soru soran ve yazan herkese, diğer kişilere de yardımcı olabilmesi açısından yaşadıkları başvuru- araştırma sürecini ve deneyimlerini paylaşmasını rica ediyorum. Ama henüz yazan biri yok ne yazık ki…
   Bu noktada, 1. ya da 2. nesil Yunanistan göçmeni olan kişilerin birlikte hareket etmesi durumunda daha faydalı geri dönüşler olabileceğini düşünmekteyim.
   İyi günler ve kolaylıklar dilerim.

 13. Cevapla

  Deniz Sezer

  19 Temmuz 2017

  Figen Hanım,

  Önce özveri ile verdiğiniz cevaplar için herkes adına teşekkür ediyorum.

  Benim dedem 1938’de Yunanistan’dan Türkiye’ye resmi çıkış yapmadan kaçarak gelmiş, mübadele haklarından da faydalanmamış. Öğrendiğim kadarı ile Batı Trakya’da 10 yılda bir yapılan yoklamalarda bulamadıkları Türkleri vatandaşlıktan çıkartmışlar. Dedemin nüfus kağıdında doğum yeri Yunanistan olarak görünüyor. Dedemin Yunanistan’daki doğum kaydını bulabilirsem vatandaşlık başvurusunda bulunabilir miyim. Sizin bildiğiniz, Türk olup da bu şekilde vatandaşlık alabilen örnek var mı bildiğiniz? Ve başvuru sırasında Yunanca bilmek şartı aranıyor mudur? Sanırım biraz zor oldu sorularım kusura bakmayın. Çok teşekkürler.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   20 Temmuz 2017

   Merhaba,
   evet başvuru yapabilmeniz için elinizde vatandaşlık, mal-mülk kaydı gibi Yunanistan bağını kanıtlayan belgelerin olması gerekiyor.
   Sizin de bahsettiğiniz gibi 19. madde kapsamında, kaçak olarak Türkiye’ye gelen ya da gidip de geri dönmeyi düşünmeyen kişiler bu madde kapsamında vatandaşlıktan çıkarıldı.

   19. Madde hükmü ile Yunan vatandaşlığını kaybeden kişiler; bir avukat aracılığıyla, kendi vakası hakkında Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bir dilekçe ile tekrar Yunanistan vatandaşlığına alınmak için kişisel başvuru yapabilmektedir.

   Buna ek olarak kişilerin, 19. Madde’nin uygulanmasından kaynaklanan mağduriyet ve sorunlara dair Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na şikayet başvurusu da yapılabilmektedir.

   Şimdiden kolay gelsin. Siz de, bu konuyla ilgili araştırma ve başvuru sürecinizi bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.

 14. Cevapla

  karali

  31 Temmuz 2017

  Merhabalar figen hanım. Ben 27 yasindayim. Pontus rum kokenliyim hatta soyadimiz hala eski soyadimizi tasiyorum (karali-karalis). Mubadele doneminde hristiyan olan akrabalarimiz gittiler musluman olanlar dedemin babasi v.s burada kaldilar. Ama oradaki akrabalarimizla pek bir diyalogumuz yok ama onlarda ayni soyismi tasiyorlar. Ben nasil bir yol izlemeliyim vatandaslik icin bilgilendirmenizi bekliyorum tesekkur ederim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   02 Ağustos 2017

   Merhaba,
   Rum kökenli olduğunuzu kanıtlayıcı belgeleriniz varsa (eğer hristiyansanız ve vaftiz belgeniz varsa) işiniz daha kolaylaşır.
   Eğer bu belgeleriniz mevcutsa, Yunanistan’da yaşayan akrabalarınız vasıtasıyla; Yunanistan’da oturum izni alarak bir süre sonra Yunan vatandaşlığı alabilirsiniz.
   İyi günler.

 15. Cevapla

  Koray

  06 Ağustos 2017

  Figen hanım, merhaba benim 2 tane sorum olacak:

  1. Yunanistan’da 250.000 Euro değerinde bir gayrimenkul edindikten ve oturum izni aldıktan sonra bu şekilde 7 yıl oturumu da tamamladıktan sonra yaptığımız başvuruda yunanca bilme şartı var mı? Bu aslında yukarıda sorulmuş ancak cevaplamamışsınız sanırım.

  2. Bu 7 yıllık oturumu ispatlamak için ne gibi evraklar gerekiyor. Örneğin Türkiye’deki gibi muhtara kayıtlı olmak gibi mi yoksa adımıza kayıtlı elektrik, su faturası gibi belgeler mi?

  Şimdiden çok teşekkürler…

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   12 Ağustos 2017

   Merhaba Koray Bey,
   1) 7 yıllık oturum izninden sonra Yunan vatandaşlığı başvurusunda, vatandaşlık alabilmeniz için Yunanistan’da bulunduğunuz süre içinde günlük hayatınızı idame ettirecek kadar Yunanca bilmeniz gerekiyor. Sadece Yunanca ile de bitmiyor. Yunan tarihi, dini yaşantısı ve milli marşı gibi bir vatandaşlığı oluşturan temelleri de bilmeniz gerekiyor.
   2) Pasaportunuza işlenen oturum izniniz sayesinde, zaten ülkeye giriş çıkışlarınız ve ülkede kalış süreniz en büyük ispat olacak. Ev aldıktan sonra size zaten bir banka hesabı vb açtırılıyor. Aldığınız tapu, oturum izni belgesi ve banka hesabı… sizin ispatlarınız oluyor.

   İyi günler.

 16. Cevapla

  Onur Çakır

  08 Ağustos 2017

  Merhabalar Figen hanım, benim anneannem İstanköy(Kos) doğumlu. Kos bildiğiniz gibi 12 adalardan biri. 1912 senesinde bu adaları İtalya işgal etti. 2. dünya savaşına kadar İtalya egemenliğinde kalan bu adalar 2. dünya savaşında Alman işgaline uğradı ve sonrasında Almanya savaşı kaybedince adaya İngilizler çıktı ve finalde adalar Lozan antlaşmasıyla Yunanistana verildi. Bu karardan sonra 1945 civarları anneannemler Türkiye’ye kaçtılar. Sülalenin bir kısmı orada kaldı savaş sonrası Yunan vatandaşı oldular ve hâlâ Yunan vatandaşı olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Anneannemler kaçmadan önce Yunan vatandaşlıkları yoktu. Çünkü ada İtalyanların elindeydi. Fakat günümüzde Yunanistan’a ait. Şimdi bu durumda anneannem veya annem Yunan vatandaşlığı alabilir mi? Nasıl bir yol izlemesi gerekiyor. Teşekkürler.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   12 Ağustos 2017

   Merhaba Onur Bey,

   Verdiğiniz bilgilere göre, sanıyorum ki o zamanlar İtalya işgali altında olan Adalıların İtalyan kimliği vardı. Tüm bu belgeleri elinizde bulundurarak, bu belgelerle başvuruda bulunabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla İtalyan kimliği olanlara, ada Yunan hakimiyeti altına girince Yunan kimliği verildi.

   İyi günler dilerim.

 17. Cevapla

  Tayfun

  10 Ağustos 2017

  Figen hanım çalışmalarızın yarattığı farkındalık ve insanlara faydalı oldğundan sizi tebrik ediyorum öncelikle.
  Soruma gelirsek Annanem ve Dedem Halen Yunanistan vatandaşılar ve doğduklarından beri Gümülcinenin Büyük müsellim köyünde yaşıyorlar. kendilerine ait tapulu Ev Tarla vs. Var ve 2 side emekliler.T.C. vatandaşlıkları hiç olmamış. Annem de büyük müsellim doğumlu bütün eğitimini orada almış 1977 de babamla evlenip T.C. Vatandaşlığına geçmiş Rum pasaportunu teslim almışlar sınırı geçerken ve o günden beri Annem türk vatandaşı. Annemde bende Çifte vatandaş olmak istiyoruz. Ben evliyim ve 10 yaşında bir oğlum var. Ssklı olarak bir Fabrikada çalışıyorum 13 Yıldır, daimi olarak Yunanistana yerleşmek gibi bir niyetim yok sadece çok yaşlı olan 83-85 yaşlarında ananem ve dedemle ilgilenmek bakımlarına yardımcı olmak için gidip gelmek istiyoruz diğer torunları yunan vatandaşı ve almanyada yaşıyorlar rahatça gidip gelebiliyorlar biz vize pasaport durumundan gidemiyoruz nasıl bir yol izlememiz gerekir bunun için Ortalama maliyeti hakkında bilginiz varmı? Nerden başlamalıyız?
  Bu süreç inşallah olumlu sonuçlanırsa sonuçlanması ne kadar zaman alır? Cevap verirseniz sevinirim Hayırlı çalışmalar dilerim.

  • Cevapla

   Figen Karaaslan

   12 Ağustos 2017

   Merhaba Tayfun Bey, yorumunuz için teşekkür ederim.
   Anneniz, Ananeniz ve dedeniz zaten Yunan vatandaşlığına sahipmiş. Tüm bu belgeler eşliğinde Yunanistan makamlarına başvuruda bulunmanız gerekir. Öncelikle anneniz başvuru yaparsa, onun üzerinden sizin de başvuru yapmanız kolaylaşır.
   Bol şans diliyorum.
   İyi günler.

YORUM BIRAK

İlgili Yazılar
Figen Karaaslan
Türkiye

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaşıldıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de, gördüklerimi ve yaşadıklarımı; Modern Seyyahın Seyahatnamesi, Seyyahça’da yazarak paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli kitabı yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla zamandır reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük ve yazarlık ile devam ediyorum.

Yurt İçi