Reial Meydanı- Barselona
Barselona,  İspanya,  Yurt dışı

Barselona’daki Son Günüm: Bugün Benim Doğum Günüm

Placa de Catalunya- Barseolona
Placa de Catalunya- Barseolona

Günlerden 18 Kasım 2014. Bugün benim doğum günüm… Evet, kendime vermiş olduğum doğum günü hediyemin sonuna gelmiş bulunuyorum. Yani Barselona gezim bugün bitiyor.

Gitmelere ve gezmelere doyamadığım, en sevdiğim meydanla gitmeden önce vedalaşmak istiyorum. Vakit kazanmak için sabah erken kalkıyorum. Sabah kahvaltısından sonra meydana gidiyorum. Meydanın sesini dinliyorum ve görüntüsünü hafızama kazımaya çalışıyorum.

Görüntü uçar video kalır diyerek, meydanın kısa bir videosunu da çekiyorum. Fazla zamanım olmadığı için acele etmem gerekiyor. Bir sonraki istikamet, Plaça de Catalunya…

Plaça de Catalunya

Meydan, 50.000 metre karelik bir alanı kaplamaktadır. Barselona’da La Rambla’ya çok yakın olan, merkezi konumda bir meydandır. Merkezi bir konumda bulunduğu için bu meydana ulaşmak oldukça kolaydır. Meydana, “Catalunya” (L1, L3, L6 ve L7) ve “Passeig de Gracia” (L2, L3, L4) metro hatlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz.
Bu meydan için bir nevi bağlantı noktası görevini de görüyor diyebiliriz zira birçok sokağın ve caddenin buluştuğu bir noktadadır. Bunlar: Passeig de Gracia,Rambla de Catalunya, La Rambla, Portal del Angel, Ronda de Sant Pere, Carrer de Vergara ve Carrer de Pelai’dir.

Ayrıca Barselona Hava Alanı’ndan şehir merkezine ulaşımı sağlayan Aerobus otobüslerinin durak yeridir. Meydanda, birçok markanın satışının olduğu mağazaları bulmanız da mümkün… Meydanın doğusunda beyaz bir binaya sahip olan El Corte Ingles isimli bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezinde, elektronik aletlerden bahçe malzemelerine kadar çeşitli ürünlerin yer aldığı geniş bir ürün yelpazesi vardır.

Alışveriş sonrasında mola olarak AVM’nin 9. katındaki çatısından şehir manzarasını izleyebilirsiniz.
Şehir merkezinde yer alan bu meydan, çeşmeleri ve heykelleriyle ünlüdür. Tüm bu özellikleriyle, gözde bir buluşma noktası olma görevini de üstlenmiştir. Üstelik sadece insanların değil güvercinlerin de popüler buluşma ve toplanma noktası durumundadır. 🙂

Placa De Catalunya- Barselona
Placa De Catalunya- Barselona

Bu heykellerden en çok bilineni Francesc Macia heykelidir. Heykel, 1991 yılında Sagrada Familia’nın inşasında görev almış olan Josep Subirachs tarafından yapılmıştır. Diğer önemli bir heykel de 1982 yılında yapılmış olan ve “La Deessa ol’ Enigma” (Enigma Tanrıçası) ismini taşıyan kadın heykelidir.

Barselona Placa de Catalunya Heykeller
Barselona Placa de Catalunya Heykeller

19. yüzyılın ortalarına kadar şehir duvarları haricinde, kentin dışında olan meydan, 1858 yılında Madrid Merkez hükümetinin bu duvarı yıkması sonucunda daha işlek ve rağbet gören bir hal almıştır. Oval bir şekle sahip olan Plaça de Catalunya ağaçlarla çevrilidir ve bu özelliği sayesinde trafikten uzaktır.
Kim bilir belki bir gün bu güzel şehre yolum yeniden düşer…

Figen Karaaslan- Temmuz 2015

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.