Belgrad,  Yurt dışı

Belgrad’da Gezilecek Yerler

Daha önceki Belgrad gezi rehberi başlıklı yazımdan sonra bu yazımda, Belgrad’da gezilecek yerler hakkında bilgi vereceğim. Sofya’dan Belgrad’a, otobüsle yaklaşık 7,5 saatlik bir yolculuktan sonra Sırbistan’ın uluslararası otogarına vardım. Maceralı ve uzun süren yolculuğumdan sonra oldukça yorgundum. Cebimdeki tüm Bulgar levaları, Sırbistan’a gelmem ile artık bir kağıt parçası haline gelmişti.

Bunu düşünürken, bir taksici yanıma yaklaştı. Taksici, “taksi ister misin?” diye bana sordu. Henüz para bozduramamıştım. Ne kadar tutar, çok tutmasın vs derken beni ikna etti ve taksiye bindim. Hostelden ayrılıp tekrar uluslararası otogara giderken anladım ki, taksici beni biraz dolaştırmıştı.

Bu gezinin benim için önemi otobüsle, mini balkan turu yapmam kadar hayatımda ilk kez hostelde kalacak olmamdı. İlk hostel deneyimim için Belgrad’ı seçmiş oldum. Taksiyle, Knez Mihailova Caddesi’ne yakın olan hostele gittim. Hostel oldukça küçüktü ama çok da ucuzdu… İki gece için 16 Euro ödedim. Hostelde Kanadalı, Rus, İngiliz, İskoçyalı, bir Türk çocuk ve ben vardım. Hostele ilk girdiğimde hostel sahibi, bir Türk daha var dedi.

Hostele varmam ve yerleşmem akşamı bulmuştu. Çok yorgun hissediyordum. Aslında yatıp uyumak istedim ama bazı kalan arkadaşların bugün son günüymüş. Dışarı çıkmak hatta dans etmek istiyorlardı. Ben uyuyacağım desem de, “ Oo Figen Hanım, buraya uyumaya mı geldin?” dercesine beni de ikna ettiler ve hep birlikte dışarı çıktık. Hava serindi. Bir süre Irish Pub’da oturduk sohbet ettik ve bir şeyler içtik. Gece 12. 30 gibi mekandan, birazdan kapanacağız diyerek bizi kaldırdılar. Sonra onlar dans etmeye gitti. Ben hostele gittim ve uyudum. Sonradan öğrendim ki onlar açık bir yer bulamamışlar ve nehir manzarasında kendi müziklerini açıp dans etmişler. Amaç eğlence olunca sanırım her türlü, bir yol bulunuyor ?

5 Günüm vardı ve 2 günümü Bulgaristan’da geçirmiştim. 2 günümü de Belgrad’a ayırmıştım. Gelelim Belgrad’da Gezilecek Yerler listesine…

Belgrad’da Gezilecek Yerler

1) Republic Square

Belgrad’da Gezilecek Yerler

Cumhuriyet Meydanı olarak isimlendirilen yer, Belgrad’ın kalbi durumunda… Merkezi bir yer olunca, genelde Belgrad gezisine başlama noktalarından birisi oluyor. At üzerinde, Prens Mihailo Obrenović bulunuyor. Burada resminiz yoksa, Belgrad seyahatiniz eksik kalıyor.

2) Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın en ünlü ve popüler caddesi olan Knez Mihailova, oldukça merkezi bir konumda bulunuyor. Cadde Republic Square’ ın yanından başlayıp, Kalemegdan’a kadar uzanıyor. Oldukça renkli olan cadde boyunca dükkanlar, mağazalar ve kafeler bulunuyor.

3) Kalemegdan

Belgrad’ın en tarihi, en güzel manzaralı ve turistik kısmı burasıdır. Belgrad Kalesi, Tuna Nehri’nin yamacında yüzyıllardır varlığını sürdürüyor. Burada nefis Tuna Nehri manzarası, yeşil parkları ve tarihi yapılara daha eşsiz bir hava katıyor. Askeri Müze, Kula Nebojsa (Cesaret Kulesi), VI. Carl Kapısı, Türk Hamamı, Aziz Petka ve Ruzia Kilisesi, İstanbul Kapısı ve Pobednik Kalemegdan’da görülecek önemli yerler arasında…

4) Nova Grad

Yeni Şehir olarak isimlendirielen bölge, Belgrad’ın en yeni kısmı. Bu kısımda Belgrad’ın tarihi kısmını geride bırakarak, yüksek katlı modern binaları görüyorsunuz.

5) Zemun

Kalemegdan’ın karşısında, Tuna Nehri boyunca uzanan bölgedir. Oldukça farklı bir atmosfere sahip olan Zemun’un, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu düşünüyorum. Burada bulunan Usce Kulesi, oldukça güzel bir manzaraya şahitlik ediyor.

6) Skadarlija

Eskiden, şehrin popüler insanlarının ve ünlülerin buluşma yeri olan Skadarlija’da eskiden ağırlıklı olarak Çingeneler yaşıyormuş. Skadarlija, bugün ise daha entel bir kitlenin gözdesi durumunda… Gündüz ve gece oldukça canlı ve renkli olan bu bölge, Belgrad gecelerinin popüler eğlence merkezleri olan Kafanaların da bulunduğu bir yer.

7) Ada Ciganlija

Nehir kenarına kurulmuş olan Ada Ciganlija, nehirden çok deniz görünümünde… Nehir sularının, yeşille buluştuğu bu kısım, şehrin Sava Nehri’ne bakan kısmından geçen yol ile karaya bağlı durumdadır. Yapay Sava Nehri olan bu kısımda, plajlar da mevcut. Yaz mevsiminde bu plajlar Sırplar ve turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Kafanalar, Sırp lezzetleri yanı sıra, canlı Sırpça müziklerin olduğu yerel restoranlar.

Tri Sesira, Šešir Moj ve Dva Jelena gidebileceğiniz kafanalardan bazıları…

8) Nikola Tesla Müzesi

1952 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan müzede, ünlü mucit Tesla’nın kişisel eşyaları ve çalışmaları sergileniyor.

Nikola Tesla’nın en önemli buluşu elektriğin kablosuz olarak aktarımını sağlamak yani tesla bobini olmuştur. Nikola Tesla Müzesi’nin adresi: Krunska 51’dir.

9) Taşmajdan (Taş Meydan)

Belgrad’da gezilecek yerler listesine Taş Meydan’ı almazsak, olmaz. Geniş bir taş alana sahip olan Taş Meydan’da birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya kadar gelmişken, hemen yakındaki Aziz Mark Kilisesi’ni de gezmeyi unutmayın.

Belgrad’da Gezilecek Diğer Yerler

Aziz Sava Ortodoks Kilisesi,  Etnografya Müzesi ve Sırbistan Ulusal Müzesi, Belgrad’da gezilecek yerler listesinde yer alan diğer yerlerden…

Belgrad’da 2. Günüm

Belgrad’da, yağmurlu bir güne uyanıyorum. Yürüyerek önce Cumhuriyet Meydanı’na gidiyorum. Burada, Prens Mihailo Obrenović heykeli önünde fotoğraf çektiriyorum.

Prens Mihailo Obrenović Heykeli

Ardından kahvaltı yapmak için küçük bir kafeye giriyorum ve orada leziz Balkan böreği yiyorum.

Karnımı doyunca, Kalemegdan’a gidiyorum. Burada İstanbul Kapısı önünde fotoğraf çektiriyorum.

Sisli ve puslu nehir manzarasını seyrediyorum. Kalemegdan içinde savaştan kalma topları görüyorum. Burada bir savaş müzesi de olduğunu biliyorum ama savaşa karşı olan ben silah, top tüfek sevmediğim için bu kısmı direkt es geçiyorum.

Burayı gezip, yeterince fotoğraf çektirince tekrar merkeze dönüyorum. Yağmur iyice şiddetini artırıyor. Bende de otobüs yolculuklarının yorgunluğu var hala… Yanımda şemsiye de yok. Kendi çapında şehir turu sağlayan 2 numaralı tramvaya biletsiz binerek, beleş şehir turu yapıyorum. 🙂  Tabii ki biletsiz olarak yakalanırsanız, bilet almaktan çok daha pahalıya mal oluyor. Şehir turunu yaptıktan sonra tramvaydan iniyorum. Son kalan yerleri de hızlıca dolaşıyorum.

Yağmurda ıslanmış ve ıslak kıyafetlerden dolayı üşümüş şekilde bir kafeye gidiyorum. Bir şeyler atıştırıyorum.  Üstüne de Türk kahvesi içmek istiyorum. Yunan alfabesi ile Briki (cezve) yazan bir kafeye giriyorum. Garsonlara, “Yunanca biliyor musunuz?” diyorum. “Yok, biz Sırp vatandaşıyız. Patronumuz Yunan…” diyorlar. Peki, siz Belgrad’da Yunan kahvesi mi, Türk Kahvesi mi diyorsunuz diye soruyorum. Türk kahvesi diyorlar. Aldığım cevap hoşuma gidiyor. Muzipçe gülerek, “patronunuz duymasın” diyorum. 🙂 Kahveyi içtikten sonra sıra geliyor meşhur Knez Mihailova Caddesi’ni arşınlamaya…

Cadde boyunca dükkânlar, kafeler bulunuyor. Hediyelik eşya satan bir yerden Belgrad magnetleri alıyorum. Bir de çok sevdiğim bir şarkı olan ‘Lane Moje’ (canım benim)’yi söyleyen Zeljko Joksimovic’in CD’sini alıyorum.

Bu kısmı da hallettikten sonra Makedonya (Fyrom) otobüs bileti alıyorum. Ertesi sabah, yine otobüsle istikamet Üsküp olacak. Böylece otobüsle Bulgaristan’ın ve Sırbistan’ın ardından son ülkem olan Makedonya’ya gideceğim ve mini Balkan turumu noktalayacağım.

Gitmeden önce taksi için para bozduruyorum ve hostele dönüyorum. Hostelde parayı hesaplarken anlıyorum ki döviz bürosunda çalışan adam bana bayağı eksik para vermiş. Balkanlarda taksi, döviz vb konularda dikkatli olunması gerektiğini yaşadığım deneyimlerden sonra iyice anlıyorum.

Halka Dair İzlenimlerim

Belgrad’da da birçok yerde olduğu gibi aşırı milliyetçi insanlar var. Zaman zaman denk gelene ve ufak problemler yaşayanları duydum ancak ben hiçbir olumsuzluk yaşamadım. Hatta Bulgaristan’da otogarda bana yardım eden çocuk, yanındaki arkadaşına benim için Türk’müş diyerek, bundan olağanüstü bir şeymiş gibi bahsetti. Bunda, Balkanlarda da gösterilen Türk dizilerinin payının büyük olduğunu biliyorum. Hatta otobüs akşam Belgrad’da olacak istersen, Novisad’da bizde kalabilirsin dedi. Teşekkür ettim kendisine….

Sırp halkı genel olarak güzel bir halk. Kadınları da, erkekleri de uzun boylu ve hoş… Nasıl Rusların ve Ukraynalıların sadece kadınları güzel, erkekleri genelde vasat ise, Allah Slav halkı için her iki cinse de bonkör davranmış. 🙂

Güvenlik

Hırsızlık ve küçük çaplı esnaf dolandırma durumuna karşı uyanık ve dikkatli davranırsanız, şehir güvenli… Bana şehir ucuz geldi. Yeme içme çok pahalı değil.

Özetle; Sırbistan için vize yokken, en az bir kez gidip görülmeli derim.

Figen Karaaslan Seyyahça © Kasım 2017

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

2 Yorum

  • idris korkmaz

    işte budur!!! tam da aradığım kısa ve öz gezi rehberi. çoook teşekkür ederim.
    ben de üsküpten belgrad’a git-gel yapacağım trenle. hem de ilk yurtdışı seyahatim olacak ;)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.