Colesseum-Roma
İtalya,  Yurt dışı

Roma Gezilecek Yerler

İtalya-Roma
İtalya-Roma

2015 yılında yaz tatilimi bu sefer deniz tatilinden yana kullanmayarak, nicedir aklımda olan İtalya’ya gitmeye karar veriyorum.

Roma 2800 yıllık bir geçmişe sahip. Haliyle de bu yılların kültürel birikimi sayesinde Roma’da öyle çok görülecek yer var ki… Haftalar öncesinden görülecek yerlerin listesini çıkarıyorum. Ve oralarla ilgili bilgi toplamaya çalışıyorum. Bir şehre ya da ülkeye alışabilmem ve onu sindirebilmem için 2-3 güne ihtiyaç duyuyorum. O yüzden iki şehir seçeceğim görmek için. Birisi kesin Roma olacak ya diğeri? Venedik mi yoksa Floransa mı? Yüzen şehir Venedik, her ne kadar çok çekici olsa da tercihimi, Floransa’dan yana kullanıyorum.

Roma
Roma

Roma’ya Ne Zaman Gidilir?

İtalya’ya Temmuz ayında gittim. Tahmin ettiğimden çok daha sıcaktı. İstanbul’da hava sıcaklığı 30 derecelerdeyken orada 40 derecelerdeydi… Size tavsiyem kültür turizmi yapacaksanız buralara İlkbahar, Sonbahar veya Yaz başında yani en geç Haziran gibi gelmeniz. Çünkü gerçekten sıcakta dolaşmak ve yürümek çok zor.

İlk yurt dışı gezimden beri kendime eğlence amaçlı, o şehre ya da ülkeye uygun bir görev veriyorum. Kendimce, gezilerimi daha keyifli kılmak için… 🙂

Yunanistan: İlk Avrupa ülkesi keşfi…
Barselona-İspanya: Viva Flamenko! (Yaşasın Flamenko)
İtalya: Latince bir deyiş olan Carpe Diem yani anı yaşa!

Planlar programlar bitiyor ve yolculuk için hazırlıklar tamamlanıyor. İtalya’da geçireceğim 5 gece 6 günüm var. 😉

Roma Fiumicino (FCO) Havalimanı’na Doğru Yola Çıkış

Roma’ya seyahat edeceğim uçak 16.30’da Sabiha Gökçen (SAW)’den havalanıyor. Havataş ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na gidiyorum. Uçuş saatini beklerken, internet bildirimlerimi yapıyorum ve beklerken de bir kahve içiyorum.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (Saw) Uçuşu bekleyiş...
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (Saw) Uçuşu bekleyiş…

Roma’ya Yolculuğum ve Havalimanından Merkeze Geliş

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Roma’ya olan uçuşum 2 saat 5 dakika sürüyor.

Havalimanına vardığınızda, öyle hemen valinizi alamıyorsunuz. Havalimanının içinde çıkışta çift taraflı trenler var. Çıkışta, sağdaki trene biniyorsunuz. Trenden çıkınca merdivenlerden aşağı iniyorsunuz. Polis kontrolünü geçtikten sonra valizlerimi alıyorum ve kendimi merakla beklediğim Roma sokaklarına atmak için havalimanından çıkıyorum. Havalimanından trenle merkeze gelmek 14 €. Tren bileti almak için sıraya girdiğimde, görevli kişinin shutle hizmetini öğreniyorum. Trenle gitmektense, minibüsle hemen hemen aynı paraya gitmeye karar veriyorum. 14 € yerine 15 € veriyorum. Yaklaşık 40- 45 dakikalık bir yolculuktan sonra Roma Termini tren istasyonunun orada iniyorum.

Tren istasyonunun civarında, İtalyan’dan çok siyahileri görüyorum. Bunu bir blog sayfasında da okumuştum aslında ama bu kadar olabileceğini tahmin etmiyordum. Bu kadar çok siyahı, akşam vakti grup halinde görünce, tek başına bir bayan olarak gezen beni, bu durum biraz ürkütüyor.

Otele Ya Da Misafir Evine Varış: İtalya’da İlk Günüm…

Minibüsten iniyorum ve kalacağım yeri aramaya koyuluyorum. Yaklaşık 10 dakika bakındıktan sonra, buluyorum. Kalacağım yerin sabit bir resepsiyonu olmadığından dolayı, akşam 18.00’den sonra giriş yaptığım için o güne özel 10 € ekstra ücret alıyorlar benden. Nasıl bir resepsiyon hizmetiydi onu da anlamadım ya… İngilizce bilmeyen bir adam ve oğluyla, benim kullanmaya kullanmaya unutmuş olduğum İspanyolca ortak kelimeler aracılığıyla anlaşmaya çalışıyorum. Parayı benden peşin istiyorlar. Apartman girişinde karşılaştığım adam ve çocuğuna Euroları teslim ediyorum. Acaba doğru mu yaptım diye sonradan da düşünüyorum. Daha önceden mailleştiğim Aleksandra Hanım’a bir mail atıyorum. Parayı peşin ödediğime ve makbuz istediğime dair…

Roma’da ilk yemek…

Lasagna (lazanya)-İtalya
Lasagna (lazanya)-İtalya

Yolculuk beni acıktırmış olacak ki, biraz yerleştikten sonra yemek için dışarı çıkıyorum. Bir şeyler yiyebileceğim uygun bir yer arıyorum ama çevre pek de tekin gibi gelmiyor bana. İndirimli menüsü olan bir yerde yemeye karar veriyorum. Güzel haber, Wifi yokmuş! Lasagna ve içeceğin 10 Euro olduğu bir yere oturuyorum dışarıya. Hava, Temmuz ayında çok sıcak… Yemek yediğim yerin adı: Al Fagianetto…

İçeri girdiğimde benimle Rusça konuşmak istiyor servisteki çocuk. Rus değilim, Türküm diyorum. İngilizce anlaşıyoruz. 🙂 Neyse ki İngilizce bilen birileri var 😉

Yemeği yerken birçok siyahi satıcı geliyor ve bana sürekli bir şeyler satmaya çabalıyor. Bu durum biraz canımı sıkıyor. Yemekten sonra saatin geç olduğunu düşünerek odama gidiyorum ve Roma’da gezilmesi görülmesi gereken yerleri kendi notlarımdan gözden geçiriyorum. Nerelermiş bunlar birlikte bakalım.

Roma’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerlerin Listesi

1) Colesseum

2) Roma Forumu

3) Trevi (Aşk) Çeşmesi

4) İspanyol Merdivenleri

5) Pantheon

6) Vatikan ve Vatikan Müzeleri

7) Aziz Petrus Bazilikası

8) Sistina Şapeli

 

Figen Karaaslan Seyyahça © Ocak 2016

 

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.