Genel

Araç İle Uzun Seyahatlerde Kısa Aralıklarla Mola Şart!

Araç ile uzun sürecek olan seyahatlerde, kısa aralıklar ile mola vermek önemli. Araç ise seyahatlerde çok uzun süre araçta hareketsiz bir şekilde oturmak vücutta bazı ağrılara yol açabiliyor. Araç ile uzun seyahatlerde sorun yaşamamak için uzmanların önerilerine kulak vermek gerekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aydın Ender Süzer Kurban bayramı tatili öncesinde şehirler arası yolculuğa çıkacak sürücüleri uyarıyor. Uzun süre araçta trafikte kalmanın bel ve boyun ağrılarına neden olabileceğini belirten Süzer, her türlü yolculuk sırasında kas ve eklemlerdeki hareketsizliğin tüm vücudu olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Araçta yolculuk süresinin artmasının, ağrıların artmasına ve bel ile boyun sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Dr. Aydın Ender Süzer, bu durumdan sakınmak için doğru duruş pozisyonunda (postürde) kalınması gerektiğini vurguladı.

Hareket Yetersizliğine Dikkat!

Hareket yetersizliğinin, eklemlerde ağrı ve tutukluk; bel ve karın kaslarında zayıflığa sebep olabileceğini ifade eden Dr. Aydın Ender Süzer, uzun yolculuğa çıkacaklara şu tavsiyelerde bulundu:

“Uzun süre koltukta oturduğumuzda vücudun aldığı kötü pozisyon nedeniyle omurga üzerinde baskı oluşabilir. Bel ve boyun sağlığımızı korumak için doğru duruş pozisyonunu korumanızı ve hafif egzersizler yapmanız uygundur. Otururken baş ve omuzlarımızın belimize göre daha önde olması, bel ağrısına neden olabilir.

Uzun Yolculuklar Ağrıları Artırıyor

Uzun seyahatlerde sabit duruş da omurga üzerinde baskı oluşturur. Saatlerce seyahat etmek, dar ya da rahatsız bir pozisyonda oturmak; omurga üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskılar sırt, bel ve boyun ağrılarını arttırır. Seyahat esnasında her 30 dakikada bir hareket ederek, sabit pozisyonu değiştirip vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak, bel ve boyun ağrısı engellenebilir.

2 Saatte Bir 15 Dakika Mola!

Sürüş sırasında sırt ağrısını azaltmak için her saat başı bir miktar durmak ve yürümek ya da dinlenmek gerekir. Araç kullanırken, bel üzerindeki yükü hafifletmek için ise, hızı sabitlemek de rahat bir yolculuk yapmaya yardımcı olur. Arabada bel yastığı uzun süreli yolculuklarda destek olarak yardımcıdır. Özellikle boyun ağrısı, bel ve sırt ağrısı çekenler uzun süreli araç kullanırken rahatsız olabilirler. Uzun yolculuklarda sürücülerin 2 saatte bir 15 dakika mola vermesini tavsiye edilir. Verilen molalarda aracınızdan indikten sonra birkaç basit egzersiz ile boyun, sırt ve bacak kaslarınızı esnetebilirsiniz:

Boyun Egzersizleri: Dik pozisyonda sağ elinizi kalçanızın altına yerleştirin, sol elinizle ise başınızı arka kısımdan destekleyin. Başınızı öne ve sola eğerken çenenizi sağa doğru çevirin. Boynunuzun arka ve yan kas gruplarındaki gerilmeyi hissettiğiniz noktada 15 saniye kadar bekleyin. Bu hareketi 10 kez her iki yön için tekrar edin.

Omuz Egzersizleri: Dik olarak oturun, her iki omzunuzu da aynı anda geriye doğru dairesel olarak hareket ettirin, aynı hareketi daha sonra öne doğru yapın (omuz yuvarlama ). Bu hareketi 10 kez tekrar edin. Kolunuz 90 derece öndeyken, bir elinizi dirseğinizden kavrayın ve diğer omzunuza çekin. 10 saniye gergin bir şekilde tuttuktan sonra gevşetin. Aynı hareketi diğer kolunuz için de yapın. Her taraf için 5’er kere yapmanız yeterli olacaktır.

Ayak ve Bacak Esnetmek İçin Egzersizler: Dik olarak oturun. Topuklarınızda yükselin, 10 saniye bekleyin ve gevşeyin. Şimdi de parmak uçlarınızda yükselin, 10 saniye bekleyin ve gevşeyin. Bu hareketi 10 kez tekrarlamanız yeterli. Bir eliniz belinizdeyken, aynı bacağınızı düz olarak uzatın, tüm ağırlığınızı topuğunuza verin ve 10 saniye tutun. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın ve hareketi diğer bacağınız için uygulamayı unutmayın.

 

Omurga Sağlığı İçin Bu Önerilere Kulak Verin

Omurga hastalıklarını önlemek için günlük hayatta yapabilecek öneriler:

– Düzenli egzersiz yapın. Boyun, sırt, bel ve karın kaslarınızın gücü arttıkça omurganıza binen yük azaltır.

– Çalışma ortamınızı gözden geçirin ve ergonomik, bel destekli bir koltukta oturun.

– Masa başında çalışırken mutlaka dik oturun, uygun olmayan postürde tablet, laptop ve cep telefonu kullanımının omurganıza zarar verir. Bilgisayara/tablete eğilmekten kaçının.

– Hareketsiz kalmayın, az hareket omurga çevresi kaslarınızı güçsüzleştirir. Aynı pozisyonda uzun süre hareketsiz kalmayın.

– Fazla kilolarınızdan kurtulun, hatta ideal kilonuzda olmaya çalışın.

– Sigara disklerin yapısını bozar, sigara içenler omurga hasatlığına meyillidir, sigaradan uzak durun.

– Omurganızı her zaman sıcak tutmaya dikkat edin, terledikten sonra soğuğa çıkmayın. Klima önünde durmayın, otomobil camından sürekli rüzgar almayın.

 

 

 

 

 

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.