Seyyah
Genel

Gezgin misin Turist mi?

Seyyah
Seyyah

Gezmeyi sevenler, zaman zaman düşünüyor musunuz, ben neden geziyorum diye?
Çoğu zaman seyahat sitelerinde ve bloglarında, ülkelere ve seyahate dair okuyup, düşünüyor musun: “Ben gezgin miyim yoksa gittiğim yerleri, bir turist gibi mi geziyorum?” Bir de sırt çantalı gezgin ve sırt çantasız gezgin diye bir ayrım var ona bu yazıda hiç girmiyorum. Yazılanlara göre gittiğin yerleri bir turist gibi mi geziyorsun yoksa bir gezgin gibi mi? Cevabı, işte bu yazıda!

* Turist, ülkeleri gezer. Gezgin, ülkeleri insanları ve kültürüyle birlikte deneyimler. Gittiği yerlerin kültürünü, sosyal hayatını gözlemler ve insanlarıyla ilgilenir.

* Turist, az çok kendine konforlu bir yer bulmaya önem verir. Gezgin için gezerken gece nerede uyuyacağının çoğu zaman pek bir önemi yoktur. Gerekirse bir yere kıvrılıp uyur. 🙂

* Turist, yapacağı seyahat için önceden biraz para biriktirir. Gezgin ise cebindeki üç kuruşla bile yollara düşebilir. gezginin içindeki gezme aşkını hiç bir şey söndüremez.

* Turist, genel olarak biri ya da birileriyle seyahat eder. Gezgin ise tek başına seyahat eder genelde. Yola çıkmak için birini ya da birilerini beklemez. Kendini tek başına yollara vurur. Yollar, zaten gezginin yoldaşıdır.

* Turist, yolculuklarını önceden planlar. Gezginin ise neredeyse, her daim sırt çantası hazırdır yolculuk için. Uygun bir fırsat kollar, fırsatını bulunca hiç affetmez ve yine yollara düşer.

* Turist genellikle valiz ile yolculuk eder. Gezgin ise her türlü çantayla yolculuk eder.

* Turist, valizine birçok şeyi lazım olur diye koyar. Gezgin, sırt çantasına biraz rahat kıyafet, biraz yiyecek, broşürler, haritalar ve not defterini koyar.

* Turist daha çok Turizm Information’dan ve eşten dosttan bilgi alır. Gezgin ise seyahat sitelerini ve blog sayfalarını tarar ve kendi gibi gezgin arkadaşlarından oraya dair bilgilerinden ve deneyimlerinden faydalanır.

* Turist daha çok tur şirketleri aracılığıyla bir yere gider. Gezgin ise kafasına göre gezer. 🙂
* Turist için seyahat bir ihtiyaçtır. Gezgin içinse seyahat ve yolculuk bir yaşam biçimidir!

Figen Karaaslan Seyyahça © Mayıs 2014

 

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.