Genel

Burçlara Göre Tatil Rehberi

Burçlar ve Tatil

Astrolojiye göre; doğduğumuz andaki gökyüzünün konumu ve gezegenlerin, insanlar üzerinde bir etkisi vardır. Burçlar; insanların kişiliğini, karakterini ve tarzını etkiliyor. Burçlar, diğer bazı şeyleri etkilediği gibi seyahat ve tatil zevkini de etkiliyor elbette… Bu yazıda, burçlara göre tatil rehberini sizin için hazırladım. 😉

Bunun sizin için doğru olup olmadığına karar vermeden önce, kendi burcunuza bir bakmanızı tavsiye ederim. Burcunuz ile birlikte, biliyorsanız yükselen burcunuzun tatil tercihini okumanızda fayda var. Örneğin; benim yükselen burcum Yay ve uzun zamandan beri benim seyahat tercihlerimde Yay özellikleri, asıl burcum olan Akrep’e göre çok daha baskın gelmektedir. Sizin tatil seçiminiz de asıl burcunuzdan çok, yükselen burcunuza uyuyor olabilir.

On İki Burca Göre Tatil Rehberi

1) Koç

Koç insanı için tatil heyecan, yeni olaylarla gücünü ve dayanıklılığını ölçmek ya da daha önce hiç yapmadığı şeyleri yapmak, yeni deneyimler demektir.

Koç, diğer burçların aksine tatilinde günlük hayatından çok farklı şeyler yapmak ve yaşamak ister. Koç burcu macera ve keşifleri temsil ettiğinden; tatilinde dağcılık, rafting, yamaç paraşütü gibi sporlar yapmayı tercih eder. Doğaya karşı kendi gücünü test edebileceği bir kamp tatili ona çok iyi gelecektir.

Koç burcu, ilk kez gittiği yerlerde çok eğlenir. Bu yüzden tatil için hiç gitmediği yerleri seçmelidir. Onun her zaman yeni şeyler deneyimlemeye ihtiyacı vardır. Daha önce gezip gördüğü yerler, ona fazla heyecan vermeyecektir. Tatil yapacağı yerde biraz sıra dışılık ve heyecan ona iyi gelir. Birçok insanla tanışabilmesi için festivaller ona iyi gelecektir. Belgrad, Amerika, Brezilya, Meksika, Fransa, İtalya Koç burcunun aradığı hareketi ve macerayı ona verecektir.

2) Boğa

Boğa burcu, lükse ve güzelliklere düşkündür. Yeşillikler içinde dağ veya göl manzaralı şık bir tatil köyü ve otel tam ona göredir. Abant gölü, Yedigöller, yazın Kartalkaya, Uludağ, İsveç, İsviçre, Aspen gibi yerlerde çok mutlu olacaktır.

Boğa insanı, tatilde çok hareket etmek yerine dinlenmeyi ve gevşemeyi tercih edecektir. Kolay kolay otelden çıkmazlar, çıksalar da çok uzağa gitmekten hoşlanmazlar. Kitapçıları, müzeleri, sanat galerilerini ve mağazaları dolaşarak rahatlayabilirler. Ya da güzel bir restoran veya kafede anın ve şehrin tadını çıkarmayı tercih edebilirler.

Kadın Boğalar, güzellik ürünleri ve bakımlarla kendilerini şımartmak ister. Güzel yemekleri olan açık büfe ve masaj hizmeti veren bir otel ya da tatil köyü tam Boğa burcu insanına göredir.

Boğa için tatil demek; günlük hayatın dışında, farklı zevkleri tatmak demektir. Bu yüzden sanatın olduğu ve alışveriş yapabileceği yerlere gitmeyi tercih eder. Yurt dışında; Paris, Milano, Viyana gibi yerler ona göredir.

3) İkizler

İkizler için seyahat; yeni şeyler öğreneceği, heyecanlı deneyimler yaşayacağı, ufkunu genişleteceği ve hayatına yeni bir bakış açısı kazanacağı harika bir fırsat demektir. İkizler insanı, tatile dinlenmek için değil değişiklik için gider. Tatil programı yaparken dikkat etmesi gereken en önemli nokta, gittiği yerde kafaca ve fiziksel olarak meşgul olabileceği aktivitelerin olmasıdır.

Plajları, tarihi yerleri, müzeleri, alışveriş merkezleri, güzel manzarası olan ve kısa geziler yapabileceği diğer tatil yörelerine yakın bir yer seçmelidir. İkizler burcu, Yay ve Balık gibi çift bedenli bir burçtur bu yüzden tatilinde, iki ülkeye veya iki şehre birden gitmek isteyebilir.

İkizler burcu, bulunduğu yörenin kültürünü, yaşam tarzını yansıtmayan lüks otelleri tercih etmez. Onun yerine karakteristik özelliklere sahip minik otelleri, pansiyonları, aile işletmelerini tercih eder. Haberci ruhlu İkizler burcunun odasında bir TV, internet, yakınlarda ise gazete bayisi ya da kitapçı olmalıdır. Tatilde, telefonundan ve bilgisayarından vazgeçemeyenlerdendir. Tatil tercihini genelde Uzak Doğu, Amerika, Fransa ve Yunanistan olarak kullanır.

4) Yengeç

Duyarlı Yengeç insanları, en çok su kenarında tatil yapmayı sever. Yengeç burçlarının çoğu, evlerinden fazla uzaklaşmak istemezler. Evlerine yakın deniz, göl kenarları, onlar için ideal tatil yerleridir. Büyük lüks oteller yerine küçük otelleri hatta aile işletmelerini tercih ederler. Ayrıca içinde mutfağı olan bungalovlar, sakinliği seven Yengeç insanı için idealdir.

Tatilde, o yörenin pazarından aldığı sebze ve baharatlarla yemekler yapabilirse çok mutlu olacaktır. Kendini ne kadar çok evinde hissederse, gittiği yerde o kadar iyi vakit geçirecektir.

Tutumlu Yengeç, fazla para harcamayı sevmediğinden hesaplı turlarla tatile çıkmak ister. Ailesine bağlı Yengeç burcu, büyük dedelerinin doğduğu yerlere gidip köklerini araştırmaktan heyecan duyacaktır.

Aynı şekilde Mekke, Kudüs, Tibet gibi dinlerin doğduğu ya da Kapadokya, Roma gibi dini yerlerin bulunduğu bölgeleri ziyaret etmekten zevk alacaktır.

Bir Yengeç için tatilde ne yaptığı ya da ne aldığından çok, ne hissettiği ve yaşadığı duygular önemlidir.

5) Aslan

Lüksü ve gösterişi seven Aslan burcu, tatil söz konusu olduğu zaman en değişik, en harika tatil için tüm parasını birden harcayabilir. Hatta bu parayı bir araya getirebilmek için uzun bir süre beklemeyi bile göze alır.

Aslan burcu insanı rahat edemeyeceği, zor şartları olan bir tatilin anlamsız ve sıkıcı olduğuna inanır. Aslan toplum insanıdır, kalabalıktan hoşlanır. Issız bir tatil yöresi ona göre değildir.

Zengin kültürleri olan kalabalık şehirler onu çeker. Özellikle eski sarayları, kaleleri olan yerlerde asaletin izlerini bularak çok mutlu olur.

Aslan insanı nereye giderse gitsin parasının yettiği en lüks otelde ve en iyi servisi almak ister. Gece hayatını sevdiğinden onu dans etmeye, caz konserine ya da tiyatroya götürebilirsiniz. Kendisini gösterebileceği ve herkesi görebileceği barlara, kafelere bayılacaktır.

Aslan insanı nasıl yaşanması gerektiğini ve yaşamdan keyif almasını iyi bilir. Tenha bir yerde iki arkadaş kamp yapma fikri, Aslan burcuna göre değildir. Antalya veya Ege bölgesindeki lüks tatil köyleri ve 5 yıldızlı oteller Aslan burcu için idealdir. Miami, Loire bölgesi, Milano, Paris, Prag, Moskova, Saint Petersburg ve Londra Aslan burcu için uygun tatil destinasyonlarıdır.

6) Başak

Başak burcu zeki, entelektüel, iletişimci ve aynı zamanda üretici bir burçtur. Onun en son isteyeceği şey, sırt üstü uzanarak hiçbir şey yapmadan geçireceği bir tatil olacaktır. Başak insanı hareket ister. Keşif ve araştırma duygusunu tatmin edeceği yeni yerler, ona heyecan verecektir.

Gideceği yer ile ilgili önceden, ne kadar çok bilgi toplayıp hazırlık yaparsa, gittiği zaman o kadar mutlu olur. En uygun fiyatlı tur ve otelleri araştıracak, eğer yabancı bir ülkeye gidecekse o ülkenin dilini biraz öğrenecek, kültürü hakkında bilgi toplayacak ve ön hazırlıkların hepsini eksiksiz yapacaktır.

Sağlığına düşkün olan Başak burcu uzak ülkelere gidemiyorsa, yakınlardaki kaplıca, sağlık merkezleri gibi yerlere giderek kendini yenileyebilir. Buralarda egzersiz yapacak, doğa içinde yürüyecek, masaj, sauna, çamur, parafin maskeleri ile baştan aşağı temizlenecek, arınacak, dinlenecek ve kendini harika hissedecektir. Her türlü kaplıca ve SPA oteli Başak burcuna göredir.

Türkiye’deki Spa otelleri, araştırma dürtüsüne uygun ve farklı kültürlere sahip olan Uzak Doğu, Hindistan, İran ve Mısır tam ona göredir.

7) Terazi

Oldukça sosyal bir burç olan Terazi, tatil için büyük bir şehri ya da hareketli bir tatil yöresini tercih eder. Konforlu ve rahat bir ortamda olmayı sevdiğinden, çadırda bir tatil ona göre pek değildir.

Terazi burcu insanı tatilinde biraz heyecan arar. Onu heyecanlandıracak herhangi bir şeyin peşine takılıp gidebilir. Terazi burcunun birçok moduna uyabilecek, hem sakinliği hem hareketi hem de doğal güzellikleri bünyesinde barındıran çok yönlü bir tatil seçeneği tam ona göredir.

Gittiği yerde, kendisine en uygun macera ve doğa turlarına katılmayı da ihmal etmeyecektir. Terazi burcu, müzeleri, sanat galerilerini dolaşmayı, alışveriş yapmayı sever ve tatilde, gece hayatından da zevk alır.

Yengeç insanları gibi tek başına ya da yalnızca bir kişiyle tatile çıkma fikrine pek sıcak bakmaz. Onun için tatil demek; kalabalık bir şekilde, evden uzakta ve neşeli insanlarla bir arada eğlenmek demektir. Arkadaşlarıyla birlikte gideceği büyük şehirler ve büyük şehirlere yakın, doğal güzellikleri olan yerler tam ona göredir. Tatil için ideal yerleri: Paris, Roma, İstanbul, Milano, Madrid, Londra, Atina ve İbiza’dır.

8) Akrep

Akrep burcunun özel hayatı çok önemlidir. Issız ve sakin bir ada, tatil yöresi ya da özel bir tekne tam ona göredir. Yengeç ve Balık gibi duygusal bir su grubu burcu olan Akrep, su ve deniz kenarında kendini hiçbir yerde olmadığı kadar iyi hisseder.

Akrep burcu, yoğun duygulara ve tutkulara sahiptir ancak zaman zaman yalnız kalmaya da ihtiyaç duyar. Sevgilisiyle, baş başa çıkacağı bir tatil ya da çok yakın arkadaşlarıyla geçireceği bir tatil tam ona göredir. Akrep burcu, çok tanımadığı ve samimi olmadığı bir grupla tatil yapmayı pek tercih etmeyecektir. Tatil yapmak için hiç kimseyi bulamazsa, cesur bir kararla tek başına tatile çıkacaktır. Hayli gözü pek olan bu burcun kadınları, tek başına Avrupa gezisi yapmaktan da çekinmeyecektir.

Kaldığı yerde televizyon ve telefon olmasa da olur ama oda servisine ihtiyacı vardır. Tatilde genel olarak konforu da tercih eden burçlardandır. Şarap içebilmeli, rahatlatıcı klasik müzik, new age, etnik ve mistik müzik gibi sevdiği müzikleri dinleyebilmelidir.

Onun için tatil demek, dış dünyaya hazırlanmak ve yenilenmek demektir. Günlük hayatta enerjisini çok yoğun şekilde kullanan Akrep insanı, enerjisini çok çabuk tüketir.

Issız bir adaya veya tekneye bütçesi yetmiyorsa; deniz ya da göl kenarında kitap okuyarak, balık tutarak ve hiçbir şey yapmadan dinlenebileceği sakin yerlerde tatil yapmalıdır. Akrep insanının sahilde uzun yürüyüşlere ve arabayla küçük gezilere çıkmaya ihtiyacı vardır. Kaldığı otelin temiz ve konforlu olmasını arzu eder.

Gittiği yerlerde müzeleri, ören yerlerini, mistik yerleri ve az bilinen yerleri gezmeyi tercih edecektir. Derin duygulara sahip olan Akrep; tüm duygularını, gördüklerini, hissettiklerini özetle tatil anılarını yazmayı tercih edecektir. Balkan ülkeleri, Latin ülkeleri, ezoterik konulara duyduğu ilgi sebebiyle Mısır, Hindistan, Meksika, Uzak Doğu ve bütün egzotik adalar. Avrupa’da ise Barselona, Madrid, Endülüs İspanyası, Roma, Paris, İskoçya ve Yunan Adaları onun ruhuna hitap eden yerlerdir.

9) Yay

Yay burcunun, seyahat etmeye karşı müthiş bir tutkusu vardır. Hatta bu burç için burçlar kuşağının en Seyyah burcudur diyebilirim.

Ne kadar uzak ve egzotik yerlere giderse o kadar çok heyecan duyar. Alaska’dan, Kenya’ya tüm uzak ülkelere gitmek ister. Zıt burcu İkizler gibi kafaca zorlanmaya ve yeniliğe ihtiyacı vardır. Yolculuğa çıkmadan çok önce, gideceği yerin kültürü ve tarihi hakkında olabildiğince bilgi toplar. Lisan konusunda oldukça yeteneklidir ve gideceği ülkenin insanları ile hiç olmazsa biraz sohbet edebilecek kadar, o ülkenin dilini öğrenmek ister.

Atletik Yay burcu, tatil programını bol fiziksel aktivitelerle doldurmalıdır. Bol aktiviteli, spor faaliyetleri olan yerler Yay insanı için idealdir. Doğada yürüyüşler yapmak, bisiklete binmek, tenis oynamak, yüzmek, koşmak, ata binmek ve açık havada egzersiz yapmak ona çok iyi gelecektir. Doğayı ve macerayı sevdiği için arkadaşlarıyla kamp yapma fikri, onu cezp edecektir.

Yay insanı için yolculuk yapmak çok keyiflidir ve o, seyahat etmek için hiçbir fırsatı kaçırmayacaktır. Bu yüzden tek başına uzak yerlerde tatil yapma fikri ona çok cazip gelecektir. Nasıl olsa orada, o ülkenin insanlarıyla tanışma fırsatı bulacaktır.

Yay burcu insanı gittiği ülkelerin kültürünü, yaşayışını yakından görmek, bilmek ve deneyimlemek ister. Bu yüzden gittiği yerlerin yerel tatlarına, danslarına karşı büyük merak ve ilgi duyacaktır.

Yay burcunun ideal tatil arkadaşları; kendisi gibi hareketli, özgür ruhlu, maceracı olan Koç Yay, İkizler ve gözü kara Akrep burçları olacaktır. Farklı kültürleri olan ülkeler ve din merkezleri onu cezp eder. Kudüs, İsrail, Uzak Doğu, Tibet, Latin ülkeleri, Hindistan, Moğolistan, Portekiz ve Okyanus kıyıları tam ona göredir.

10) Oğlak

Oğlak burcu için en ideal tatil, dağlık bir bölgede olacaktır. Bu burç, geleneklere ve tarihe önem verdiği için antik ve tarihi yerleri gezmekten büyük zevk alır. Hatta arkeolojik kazılar yapılan bölgelere gitmek ya da bu kazılardan birinde gönüllü çalışmak, hayatının unutulmaz tecrübesi olacaktır.

Çok bilinmese de, seyahat etmeyi ve keşfetmeyi Yay burcu kadar seven insanlar bu burçtan çıkar.

Oğlak insanı eski, büyük ve geleneklerini koruyan otellerde kalmaktan büyük zevk duyar. İstanbul’da Pera Palas, New York’da Plaza, Londra’da Ritz oteli gibi…

Bunun yanı sıra Oğlak burcu, doğada dere tepe yürümeye bayılır. Oğlak, tatilinde biraz iş yapabilirse çok mutlu olur. Bu yanındaki insanı çıldırtabilir ama onun için iş, hayatının bir parçasıdır, ona büyük zevk verir ve bu yüzden de çok başarılıdır. Seyahatinde işle ilgili bir fırsat yakalayabilirse, tatili daha da zevkli olacaktır.

Kendini zorlayabileceği çöl gezileri, Moğolistan, Sibirya turu, Uzak Doğu, Küba, Belarus, Amerika kıtasındaki ülkeler tam Oğlak burcu insanına göredir.  Gittiği ülkelerde deniz keyfi varsa, bunları da kaçırmayacaktır. 🙂

11) Kova

Sıradan turistik bir tatil; maceracı ve özgür ruhlu Kova burcunu sıkacaktır. Dünya kültürlerine, toplumların sosyal yapılarına ilgi duyan entelektüel Kova, büyük sosyal değişimlerin olduğu Rusya, Çin, Hong Kong ya da Berlin gibi yerlere gitmeyi tercih eder.

Kova burcu bilgisayarı olmadan yaşayamaz, tatilde iken aklı bilgisayarındadır. Dizüstü bilgisayarını her yere taşır, bilgisayarı yanında yoksa da mutlaka birisi onun için e-mail’ini kontrol ediyordur.

Bağımsız ruhlu Kova insanının, açık alanlara ihtiyacı vardır. Doğa harikası ıssız yerlerde özgürlük ve keşif duygusunu yaşayacaktır. Her dakikası planlanmış turlar ona göre değildir. Kendi programını kendi yapacağı bir tatili tercih eder. Esintili bir karakteri olduğu için hiçbir gezinin, katı kuralları ya da günlük programı olmamalıdır. Kova burcunu, sürprizlere ve değişikliklere açık bir tatil fikri cezp eder.

12) Balık

Balık insanı, iflah olmaz bir romantiktir. Tatilinden zevk alabilmesi için içinde biraz fantezi olmalıdır. Gerçek, günlük hayata benzeyen sıradan bir tatil ona göre değildir.

Su grubundan olan Balık için en iyi tatil, bir adada ve deniz kenarında olandır. Dalga seslerinin duyulduğu, deniz manzaralı küçük bir otel, hassas Balık insanını rahatlatacak ve sakinleştirecektir.

Balık fazla atletik olmayan, yaratıcı bir burçtur. Bu yüzden ağır sporlar yerine yüzmeyi, kürek çekmeyi, yelkenle açılmayı, şnorkelle dalmayı ve sahilde uzun yürüyüşlere çıkmayı tercih edecektir.

Tekne kiralamak onun için harika bir fikir olacaktır. Fotoğraf makinesiyle artistik ve yaratıcı fotoğraflar çekecektir.

Balık burcu ayakları temsil eder. Balık insanı özellikle romantik aşk şarkılarıyla dans etmeyi çok sever.

Sezgileri gelişmiştir ve seyahat sırasında, keşfetme duygusu ona zevk verir. Onu, yapılması gereken tatil aktiviteleri ile programlamaya kalkmayın. İlginç şeyler bulursa kalmak isteyecek, özgür olamama hissi ise, onu çok rahatsız edecektir. Tatilde keyif alacağı yerler; Kıbrıs, Rodos, Mayorka, Küba, İtalya, Yunan Adaları ve egzotik adalardır.

Dipnot: Turist rehberleri genellikle özgür ruhlu Koç, Yay ve Kova burcundan çıkmaktadır. Elbette istisnalar da vardır. Ama bilinir ki, “istisnalar kaideyi bozmaz.” 🙂

Figen Karaaslan Seyyahça © Mayıs 2014

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.