Yurt dışı

Dünyanın En Romantik Şehirleri

Bugün 14 Şubat olduğu için öncelikle sevginin ve sevdiğinin değerini bilen herkesin Sevgililer gününü kutlarım. Her ülkenin ve şehrin, elbette kendine göre bir güzelliği ve özelliği vardır. Bazı şehirlerin doğal, bazılarının tarihi, kimisinin kültürel güzelliği ön plana çıkarken, bazı şehirler de romantik dokusuyla dikkati çekiyor. Bu yazıda, bana göre dünyanın en romantik şehirleri listesini aşıklar için yazdım. Size göre en romantik şehirler neresi, yorumlarınızı bekliyorum. 😉

Dünyanın En Romantik 12 Şehri

1- Paris/Fransa

Paris şehri neredeyse, aşkın başkenti durumundadır. Görkemli Eyfel Kulesi’nin görüntüsü aşıkların el ele, manzarasını izlemeye doyamadığı bir görüntü oluşturur. Paris’in hoş kafelerinde ve güzel kahveleri eşliğinde, kalbinizi ısıtacak romantik sohbetler etmek için en doğru adreslerden birisi tabii ki Paris!

2- Venedik/İtalya

Romantizm ve Aşk denilince akla ilk olarak gelen şehirlerden birisi de Venedik’tir. Sevgililer, uzun burunlu gondollarla baş başa ve romantik Venedik kanal turu yapar. Venedik’in tüm nehir, gondol ve gondolcu görüntüleri adeta romantik bir film sahnesini oluşturan dekorlar gibi şehirde çok güzel ve yerli yerinde duruyor.

3- Prag/ Çek Cumhuriyeti

Dünyanın en romantik şehirlerinden biri olan Prag…

Prag, masalsı görünümü ve ortaçağ havası ile insanları büyüleyen bir görünüme sahip… Tarihi dokusu ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile bu güzel şehir, çiftleri tatlı bir aşk masalının içine çekiyor.

4- Viyana/Avusturya

Viyana, gotik mimarili yapıları, sanat harikası binaları ile adeta açık hava müzesini andırıyor. Viyana, aşıkların el ele ve göz göze tarihi sokaklarında müzeden müzeye gidebileceği, insanı aşka ve sanata doyuran şehirlerden birisidir.

5- Ljublajana/ Slovenya

Pembe Kilisesi ve içinden geçen nehri üzerindeki köprüye aşkınızın adını yazıp; bu aşkı adeta köprünün demir parmaklıklara kilitleyebileceğiniz güzellikte bir şehir Ljubljana… Ljubljana isminin anlamının sevilen olması, durumu özetliyor zaten… Huzurlu ve renkli yapıların arasında gezinirken, belki konuşmaya bile gerek duymadan sevilen kişiyle birlikte olmanın keyfini yaşayabileceğiniz romantik bir yer burası…

6- Verona/ İtalya

Romeo ve Jüliet’in aşk yaşadığı romantik şehir Verona…

İtalya coğrafyasının kan kaynatıcı, fıkır fıkır enerjisi, tarihi ve kültürüyle birleşince ortaya aşıklar için enfes rotalar çıkıyor. İtalya’nın birçok şehri romantik çiftler için farklı keyifler sunuyor.

İtalya’nın en romantik şehirlerinden birisi olan Verona, dünya tarihinde en çok bilinen aşk hikayesinin doğduğu ve bu aşkın kahramanlarının yaşadığı yer olarak da ayrı bir öneme sahip! Romeo ve Jüliet’in unutulmaz aşkı ve bu aşkın kahramanlarına ev sahipliği yapan şehir içinden geçen nehri, köprüleri, tepeleri, Arnavut kaldırımlı yolları, meydanları ve tarihi binaları ile romantik bir şehirde olması gereken tüm özellikleri taşıyor.

7- Brugge/ Bürüksel

Masal kitaplarından fırlamış şirin taş evleri, ev kenarında duran şehre güzellik ve renk katan çiçekleri ile evlerin önünden geçen nehri ile bu şehir, aşıklara huzurlu bir güzellik sunuyor.

8- Budapeşte/ Macaristan

Orta Avrupa’nın çekici güzelliğe sahip şehirlerinden birisi… Köklü bir tarihe sahip olan bu şehir, geçmişten günümüze gelen tüm tarihsel ve kültürel güzelliklerinin birleşimini ve bütününü, ziyaretçilerine sonuna kadar yaşatıyor.

Buda ve Peşte nehirlerinin iki aşık gibi birleşmesi, aşıkların kavuşması hissini uyandırıyor insanda. Büyülü bir aşkın incisi gibi parıldayan Budapeşte, aşıklara romantik anlar vaat eden şehirlerin başında geliyor.

9- Lizbon/ Portekiz

Nehirler gibi tepeler de, şehirlere romantizm katıyor. Nehir kenarında söylenen aşk sözcükleri suyun sesiyle karışıp aşıklar için unutulmaz bir aşk senfonisi oluştururken, yüksek tepeler de romantik çiftleri romantizmin doruklarına çıkartıyor. Yeditepeli şehirlerden olan Lizbon, sarı tramvayları ve Arnavut kaldırımlı yollarıyla romantik bir filmin dekoru gibi mağrur bir şekilde aşık çiftleri bekliyor.

10- İstanbul/ Türkiye

Kendisi başlı başına yüzyıllarca sevda konusu olmuş, adına ve güzelliğine sayısız kitap ve şiir yazılmış İstanbul, birçok şehir listesinin olmazsa olmazlarındandır. Güzel bir kadının boğazı gibi İstanbul Boğazı ve bu gerdanı süsleyen çok değerli bir mücevher gibi duran İstanbul Boğazı, insanın bir aşkı olmasa bile kendine aşık edecek ve hayran bırakacak kadar bağımlılık yaratan bir şehir.

Tarihi dokusu ve güzellikleri arasında, her bir sokağı ayrı bir imparatorluğa ve kültüre çıkan İstanbul, aşkın 4 mevsimi gibi size her duyguyu ve güzelliği bir arada yaşatabilecek ender şehirlerdendir.

Figen Karaaslan Seyyahça © Şubat 2017

 

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.