Varia -Müzeye Giden Yol/Midilli
Midilli,  Yunan Adaları,  Yunanistan,  Yurt dışı

Midilli’de Nerede Kalınır?

 

Varia -Müzeye Giden Yol/Midilli
Varia -Müzeye Giden Yol/Midilli

Midilli yolculuğumla ilgili detayları sizinle paylaşmaya devam ediyorum. Bu yazımda da Midilli’de konakladığım apart oteli, otelin bulunduğu bölgeyi ve civarını aktaracağım. Midilli’de nerede kalınır sorusunun cevabını vereceğim.

Apart Otele Varış ve Konaklama

Kalacağım yeri internet aracılığıyla seçtim. Midilli Merkez’e 2-3 km uzaklıkta olan ve etrafı en sevdiğim çiçek olan Yasemin çiçekleriyle bezenmiş olan Varia’da bir apart oteldi. Merkezin denizi çok temiz olmayabilir düşüncesiyle merkeze biraz uzak olan bir yer tercih ettim. Gümrük kapısının önünde boş bir taksiye atladım. Yunanistan’da taksiler bizdeki gibi ilk tutan yolcuya ait değil. Yol üstündeki başka biri de bu taksiyi durdurabiliyor ve taksici için ters bir yön değilse, araca bu kişi de binebiliyor. Herkes ücretini ayrı ayrı ödüyor. Yol parasını paylaşma durumu yok yani… Bu kısa ancak önemli bilgiyi de yeri gelmişten aktarayım. Denk gelirseniz, tepki göstermeyin. 🙂 Gümrük’ten Filoxenia’ya kadar taksi, 7 € tuttu.

Varia (βαρειά) Bölgesi- Filoxenia Apart Otel

Saat 12.00 gibi pansiyonda oldum ve odama yerleştim. Biraz uyumayı denedim. Sonrasında acıktım ve biraz da etrafı keşfe çıktım.

Filoxenia (Filoksenya): Midilli merkeze ve Midilli Limanı’na 2 km uzaklıktaki otel, Midilli Havaalanı’na 4 km mesafede. Theofilos ve Teriade Sanat Müzeleri’ne 200 metre uzaklıktadır. Tesisin yakınında halka açık ücretsiz bir otopark bulunmaktadır.

Varia, Midilli merkeze göre daha sessiz bir yer. Bu bölge zeytin ağaçları içerisinde sessiz ve huzurlu bir yerdi. Kaldığım apart otelden denize yürüme mesafesi 5-6 dakikaydı.

Apart olduğu için oda içerisinde buzdolabı, ocak ve mutfak gereçleri de vardı. Burayı, anne ve üniversite öğrencisi oğlu işletiyor. Sahipleri gerçekten, apart otelin ismi gibi çok misafirperverlerdi. Ada’ya dair sorularımı cevapladılar ve bana nereye gideyim, nasıl gideyim konusunda da yardımcı oldular. Deniz tatillerimde merkeze yakın, daha doğal ve sessiz yerlerde kalıp, kolayca merkeze gitmeyi daha çok seviyorum. Bu benim için Yaz ve deniz tatili olacağı için deniz temizliğini daha ön planda tuttum ve merkezde konaklamadım.

Bu bölge yakınında pek restoran seçeneği yok. İlk gittiğim yer Balkonaki (Το Μπαλκονάκι) denilen bir yer oldu. Orada tavuk suvlaki yedim, bir kola ve su içtim. Toplam 9.25 € ödedim. Ardından, kahve içmek için Status Kafe’ye gittim.

Status Cafe- Midilli
Status Cafe- Midilli

Kahve içerek yorgunluğumu atmaya ve kendime gelmeye çalıştım. Türk Kahvesi: 2,5 €

Figen Karaaslan Seyyahça ©Eylül 2014

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.