Midilli Kalesi-Yunanistan
Midilli,  Yunan Adaları,  Yunanistan,  Yurt dışı

Midilli’de Gezilecek Yerler

Bizim Midilli olarak bildiğimiz Ada, Yunanlar tarafından Lesvos (Λέσβος) olarak isimlendirilir. Adanın başkenti Midilli’dir. (Μυτιλήνη) Yani Ada’nın genel ismi aslında Midilli değildir. Midilli, Lesvos Adasının merkezi yani başkentidir.

Lesvos’un Önemli Bazı Şehirleri

1) Midilli
2) Kalloni
3) Plomari
4) Molivos
5) Sighri
6) Thermi
7) Petra

Lesvos Adası Haritası
Lesvos Adası Haritası

Yunanistan’ın, Rodos ve Girit’ten sonraki en büyük üçüncü adası olma unvanını taşır. Ülkenin en eski şehirlerinden birisi Midilli’dir. Amali yarımadasının doğu kısmında ve Türkiye Ege sahillerinin karşısındadır.

Şimdi, Lesvos da ne demek diyebilirsiniz. Lesvos adı, Midilli doğumlu ünlü Yunan Sappho’dan gelmektedir.

Osmanlı-Türk tarihinin önemli denizcisi Barbaros Hayrettin Paşa da Midilli’de doğmuştur. Üstelik Ada’da doğan tek ünlü, Barbaros Hayrettin Paşa değildir. Pittakos, Alkeos, Sapho, halk ressamı Theofilos’un ve Nobel ödüllü Odisseas Elitis’in de vatanıdır.

Ada, ayrıca Yunanistan’ın geleneksel içkisi uzo’nun da anavatanıdır.

Ada’nın Tarihi

* Ada’da MÖ. 3300’den itibaren Pelasgialılar, Lelegler ve Trinniler yaşamıştır. Daha sonra Ada’ya, Eoloslular ile Akalar gelmiştir.

* MÖ. 2. yüzyıl ve MS. 4. yüzyılda Ada’ya Romalılar hakim olmuştur.

* 1355-1462 yıllarında Ada, Cenovalı 1. Francis’e gelinin çeyizi olarak verilir.

* 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet Lesvos’u ele geçirir.

* 1912 yılında Amiral Kountouriotis Ada’yı, Osmanlılar’dan geri alır.

*1922 ve 1923 yıllarında Nüfus mübadelesi gerçekleşir.

* 1941 yılında Ada, Alman ordusuna teslim edilir. 1944 yılında Alman ordusu Ada’dan ayrılır.

Midilli’de  Görülecek Yerler

1) İki liman arasındaki bölgeden ve agoranın içinden geçen, Epano Skala kuzey limanına geçen yol, antik tiyatronun bulunduğu Agia Kiriaki Tepesi’ne çıkar. Buraları görmeden Ada’dan ayrılmayın.

2) Maloentas Limenas (Büyük Liman)

3) Küçük avluları bulunan, iki katlı ve güzel evlere sahip Agios Evdokimos Mahallesi

4) Agora merkezdeki Yeni Cami ve yakınındaki restore edilmiş Çarşı Hamamı. Burada ayrıca Midilli’nin en eski dükkanlarını, antikacıları, seramik atölyelerini ve türlü türlü dükkanları görebilirsiniz.

5) Camiden yaklaşık 200 metre sonra, Ermou Caddesi’nin sol tarafındaki bir ara sokakta şehrin en eski kilisesi olan antik çağlardaki dorik kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilen görkemli kilise Aghi Theodori Kilisesi bulunmaktadır. Bugünkü kilise, yangında tahrip olan eski Bizans kilisesinin bulunduğu yerde 1795 yılında yapılmıştır.

6) Aghi Theodori Kilisesi’nin biraz ilerisinde, 30 m yüksekliğinde özel bir gotik çan kulesi olan Agios Athanasios Metropolit Kilisesi bulunmaktadır.

Midilli Agios Athanasios Metropolit Kilisesi
Midilli Agios Athanasios Metropolit Kilisesi

Bu kilisenin önünden geçen yol Mitropoleos Caddesi, Ladadika ve oradan da birçok kafenin bulunduğu rıhtıma çıkar. Çapraz olarak ise Ermou Caddesi ve çarşının nispeten daha yeni olan bölümüne doğru devam eder.

7) Arkeoloji Müzesi

8) Midilli Kalesi

Midilli Kalesi-Yunanistan
Midilli Kalesi-Yunanistan

9) Belediye Resim Galerisi (Halim Bey Konağı olarak da bilinir)

10) Kioski semtindeki Doğu ve Neoklasik tarzın karışımı olan eski konaklar

11) Sapfo Meydanı

12) Midilli Folklor Müzesi

13) Bizans Müzesi

Figen Karaaslan Seyyahça © Ağustos 2014

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.