Midilli Agios Athanasios Metropolit Kilisesi
Midilli,  Yunan Adaları,  Yunanistan,  Yurt dışı

Midilli’de Deniz

Midilli deniz
Midilli’de deniz

Yedik içtik derken Midilli’de günü bitirmeye az kaldı. Gelin birlikte, Ege’nin karşı kıyılarının sahillerine uzanalım ve Midilli’de denize gidelim.
Varia (βαρειά) ‘da sular içiliyor. Öğrendiğime göre bu sular dağdan geliyormuş. Bana göre suları gibi Midilli merkeze göre denizi de daha temizdi. Denizdeki tek sıkıntı, denizin içindeki taşlardı. Midilli’ye gelirken yanınızda deniz patiği getirmenizi tavsiye ederim.

Varia Deniz ve Plaj

Otele yakın olan sahilde şezlong ve şemsiye yok. Deniz kenarında küçük çakıl taşları var. Denizin girişinde de taşlar var. Biraz ilerleyince taşlar seyrekleşiyor. Bu yüzden yanınızda deniz terliği getirmenizi tavsiye ederim. Eğer şemsiye yoksa güneşin altında yanarız diye düşünmeyin, kenardaki ağaçların gölgeleri sizi misafir ediyor ve güneşten koruyor. Sahilden, denizin açıklarında birçok yelkenli görmek mümkün…

Varia (βαρειά)-Midilli Sahil
Varia (βαρειά)-Midilli Sahil

Ayvalık dağlarının silueti de Midilli’den kolaylıkla seçiliyor.

Midilli'den Ayvalık Dağlarının Silueti görülebiliyor.
Midilli’den Ayvalık Dağlarının Silueti görülebiliyor.

Sıkıldığımda ya da bir şeyler içmek istediğimde yolun karşısına geçip Status Cafe’ye gittim.

Midilli Merkezde Deniz ve Plaj

İnternetten yaptığım araştırmalar sonucunda Midilli merkezin temiz ve gözde plajı eski adı Pluz olan bir plaj. Yeni ismi Camaika gibi bir şeydi sanırım.

Pluz Beach Bar- Midilli
Pluz Beach Bar- Midilli

Pluz derseniz de taksiciler, neresi olduğunu anlıyor. Gümrüğü geçince, kaleye yakın bir yerlerde… Gündüzleri plaj ve bar hizmeti veren bu yer, akşamları bir cluba dönüşüyor. Burada kabin, tuvalet ve kafe-bar bulunmakta. Girişte 2 € ödüyorsunuz. Bir şeyler içerseniz, onların da parasını elbette ödüyorsunuz.

Dediğim gibi bana Varia’nın denizi, buraya göre biraz daha berrak geldi ama Midilli’ye kadar gelmişken buraya da uğrayıp görmekte fayda var. Ada gençliği ve turistler buraya geliyor genelde… Limandan geçip buraya gelirken kısa bir ağaçlık yolu da geçiyorsunuz. Gerçi Ağustos sıcağında akşam sekizde bile güneş bir hayli yakıcıydı. Bu deniz ve yeşillik keyfi, yaz güneşi altında bazen biraz eziyete de dönüşebiliyor. 🙂

Petra- Hristos Restoran ve Beach

Petra-Lesbos
Petra-Lesbos

Bu restoranda yemek yerseniz, plaja giriş ve şezlong için ücret ödemiyorsunuz. Petra’nın denizi daha az taşlıktı. Denizi fena değildi. Burada yediğim biftek 11 € idi. Kola ve suyla birlikte 14.30 € ödedim.

Figen Karaaslan© Seyyahça Kasım 2014

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.