Ayvalık-Midilli-Feribot
Midilli,  Yunan Adaları,  Yunanistan,  Yurt dışı

Midilli’ye Nasıl Gidilir?

Ayvalık-Midilli-Feribot
Ayvalık-Midilli-Feribot

Bu Ağustos ayının ortasında Ayvalık’tan Midilli’ye feribotla gittim ve adada 5 gece 6 gün kaldım. Midilli hakkında oldukça detaylı bir yazıyı Seyyahça’da bulacaksınız. Şimdi gelelim yolculuğuma ve Midilli’ye nasıl gidilir sorusunun cevabına… 😉

Yaz aylarında iki yaka arasında daha sık seferler yapılmaktadır. Ayvalık’tan Midilli’ye sefer düzenleyen iki firma var. Bu firmalar: Jale Tur ve Turyol.

İkisinin de fiyatları aynı… Gidiş dönüş 30€ Ancak biletleri, firmaların internet sitesinden alacak olursanız fiyat gidiş dönüş 25€ ‘ya düşüyor. Jale Tur ve Turyol, Midilli’ye giden firmalardan…

Ayvalık ve Midilli arası yolculuk hava durumuna göre 1 saat 15 dakika ile 1 saat 30 dakika arasında sürebiliyor. Yaz mevsiminde genelde sabah 9.00’da karşılıklı olarak iki yerden kalkıyor feribot. Akşam 19.00 gibi de geri dönüş var.

Ayvalık’tan Midilli’ye Feribotla Nasıl Gidilir?

Midilli’ye Araçla Gitmek

Feribotlara araç da biniyor ancak bunun için çok alan olmadığından bir iki gün öncesinde rezervasyon yaptırıp, teyit almanız sorun yaşamamanız açısından önemli.
Araç işlemleri vb ile uğraşamam derseniz Ada’da araç kiralayabileceğiniz birçok firma mevcut. 2014 yaz fiyatları günlük 35 €.

Her şeye rağmen ben aracımdan vazgeçmem derseniz, yurt dışına ve özellikle Yunanistan’a araçla gitmek yazımı okumanızda fayda var.

Midilli’ye Vize Gerekiyor mu?

Her ne kadar Midilli’ye vizesiz gidiliyor haberleri internette çıksa da henüz böyle bir imkân yok. Sadece Midilli Gümrük geçiş kapısında vize alma imkânı var. Bunun için de gideceğiniz Tur şirketiyle 4-5 gün önceden bağlantıya geçmeniz ya da Feribot şirketine 3-4 gün önceden haber vermeniz gerekmektedir.
Yunanistan vizesi için hangi evraklar gereklidir ve İstanbul’da nereye başvurmam gerekir derseniz bunu da düşündüm ve sizin için yazdım. Buyurun.

Yolculuğum, feribotta tanıştığım savcı olan bir karı koca sayesinde keyifli bir şekilde sohbet ederek geçti. Bayan çok sıcaktı ve yol boyu konuştuk. Bu yüzden giderken sıkılmadım hiç.

Yolculuk esnasında bagajlarınızı yanınıza alabiliyorsunuz. Ayrı bir yere koyulmuyor. O yüzden bagaj bekleme gibi bir durum yok.

Midilli Gümrük Kapısı

Midilli Foto: Figen Karaaslan
Midilli

Herkes bir anda kapıya yığılınca, bir telaş durumu oluyor ilk etapta ama yaklaşık 20-30 dakikada işlemlerimiz bitiyor. Yunanistan’dan alınmış bir yıllık Schengen vizem olmasına rağmen acaba soru sorarlar mı diye düşünmedim değil. Şimdiye kadar Yunanistan’a hep kara yoluyla girmiştim. Deniz yolunda bazı farklılıklar da olabilirdi. Yunan Polisi bana; “nerede kalacaksın, kaç gün kalacaksın ya da nereye gidiyorsun?” gibi hiçbir soru sormadı. Polis, sorgusuz sualsiz pasaportuma giriş mührünü vurdu ve bana geri verdi. Böylece benim için Lesvos Adası ve adanın merkezi olan Midilli tatili de başlamış oldu. 😉

Figen Karaaslan Seyyahça © Ağustos 2014

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.