Genel

En İyi Yolculuk ve Seyahat Filmleri

Hem sanatsever hem gezgin blog sayfası olan Seyyahça’da, daha önceden hazırladığım En İyi Yolculuk ve Seyahat Kitapları listesinden sonra, En İyi Yolculuk ve Seyahat Filmleri listesi de hazırlamaya karar verdim. Euro 4 lira civarlarında gezerken, biz de gezi kitapları okuyarak ve yolculukla ilgili filmler seyrederek gezmiş kadar olacağız. Dövizin ateşi düşene kadar az gezip, çok okuyup, çok film seyredeceğiz gibi gözüküyor. 🙂

Öyle filmler var ki, insan bunları izlediğinde filmde geçen yerlere gitmek istiyor. Bazı seyahat filmleri, insanda yola çıkma ve yolda olma isteği uyandırıyor. Ben de sizin için, sizi yola çıkaracak filmler listesi hazırladım.

Sizin de beğendiğiniz ve eklemek istediğiniz yol filmleri varsa, lütfen yazının altına yorum olarak ekleyiniz.

İçinden Ülkeler Geçen Filmler

1) Gün Doğmadan (Before Sunrise)- Viyana

Filmdeki esas oğlan ve esas kızımız Budapeş’teden kalkmış olan bir trende karşılaşırlar. Tren Viyana’dan geçerken, trenden birlikte inmeye karar verirler. Beraber vakit geçirmek ve birbirlerini tanımak için Viyana’nın harika sokaklarında bir gece geçirirler.

2) Paris’te Gece Yarısı (Midnight İn Paris)- Paris

Amerikalı ve nişanlı bir çiftin yolu Paris’e düşer. Başta her şey eğlenceli bir Avrupa kentini gezmekten ibaretken, Gil’in Paris caddelerinde gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralarla, sadece Gil’ın değil tüm ailenin hayatı değişmeye başlar. Zira bu genç adam, Paris’e büyük bir aşk beslemeye başlar. Gil’in Paris’te, edebiyatçı kimliği ve tutkusu pekişir…

3) Aşk Mektupları (Letters to Juliet)- İtalya

İtalya’da tatilde olan Amerikalı bir kız, üzerinde “Juliet’e Mektup” yazan gizemli bir mektup bulur ve ardından mektupta adı geçen âşıkları bulmak için yola koyulur.

4) Gece Yarısından Önce (Before Midnight)- Yunanistan

Paris’teki ikinci buluşmadan sonra Jesse ve Celine’nin yolu, Yunanistan Kalamata’ya düşer. Yunan Adası ve ezgileri eşliğinde romantik replikler bulabileceğiniz bir film…

5) Kızgın Güneş (Under The Tuscan Sun)- İtalya Toskana

San Francisco’lu bir yazar olan Frances Mayes’in, (Diane Lane) mükemmel gibi görünen hayatı, ani bir krizle sarsılır. Verdiği bir partide, kitabını eleştirdiği için ondan hoşlanmayan bir başka yazar, kocasının onu aldattığını söyler. Boşanma süreci, Frances’i derinden etkiler ve artık yazı yazamaz hale gelir. Hatta, en yakın arkadaşı olan Patti bile, Frances’in bir daha kendini toparlayamayacağını düşünmektedir. Frances, ani bir kararla İtalya’da ev alır ve orada yaşamaya başlar. 

6) Ye Sev Dua Et (Eat Pray Love) –İtalya, Hindistan ve Bali

Julia Roberts’ın başrolünü oynadığı filmde, Richard Jenkins ona eşlik ediyor. Film, hayatta her şeye sahip olan ama bir türlü tam bir mutluluğa erişemeyen Elizabeth’in, sancılı bir boşanma ve depresyonun ardından farklı ülkelerde ve kültürlerde, kendini keşfetme sürecini anlatıyor.

7) Turist (The Tourist)- İtalya

Yazarlar ve senaristler, İtalya’yı yaza yaza ve İtalya’da film çeke çeke bitirememişler anlaşılan. 🙂

Frank, aşk acısından mustarip bir serüvenci olarak, soluğu İtalya’da alır. Bu seyahat sayesinde, kırık kalbinin acısının hafifleyeceğini düşünmektedir. Elise (Angelina Jolie) ile Frank’in yolları bir şekilde kesişir. Ancak Elise’nin, onunla karşılaşması aslında bir tesadüf değildir.

Venedik’in harika manzaraları eşliğinde Frank bir ilişkinin peşinden koşarken, aslında etrafında tehlikeli entrikaların döndüğünü fark eder.

8) Melekler ve Şeytanlar (Angels and Demons)- İtalya Vatikan

Başta basit bir terörist grup tarafından işlenmiş gibi görünen Cern cinayetinin, bir anda eskiden kalma bir hesaplaşması olan İlluminati örgütünün Vatikan’ı yok etmek için tezgahladığından şüphelenilir.

Bunun üzerine simge bilim uzmanı Robert Langdon, olayı araştırması için Roma’ya davet edilir. Robert’a burada, İtalyan bilim insanı Vittoria Vetra da eşlik eder. Çalınan karşıt maddeyi beraber aramaya koyulurlar. Macera dolu bir aksiyonla, Robert ve Vittoria, 400 yılık antik sembollerin izini sürerler.

9) Barselona Barselona (Vicky Cristina Barcelona)-İspanya Barselona

Filmin isminden de anlaşılacağı üzere, filmin konusu İspanya Barselona’da geçiyor. Amerikalı Vicky ve Cristina, İspanya’ya yaz tatili için gitmişlerdir. Tatillerini geçirdikleri süre içinde ünlü bir sanatçı ile onun güzel ve dengesiz karısı ile tanışırlar.

Vicky, muhafazakar ve evlenme hazırlığı içindedir. Cristina ise oldukça açık ve özgür biridir. Bu 3 kişi arasında Barselona’da, değişik ve tutkulu bir aşk başlamıştır.

10) Brüj’da (In Bruges)- Belçika Brüj

Belçika’nın Ortaçağ’dan kalma, en tarihi şehirlerinden biri olan Brüj, dünyanın her yerinden insan için bir terminal gibidir. Herkes, günün birinde oradan geçer. Ancak tetikçi Ken ve Ray için Brüj belki de son durak olacaktır. Londra’daki patronları Ken ve Ray’i, Brüj’a bir işi halletmeleri için yollar. Harry arayana kadar, ikili şehirde bir turist gibi davranacak ve beladan uzak duracaktır. Ancak bela, her zamanki gibi yerinde bulmaz ve onları Brüj’da bulur.

11) Havana’da Yedi Gün (7 Days in Havana)- Küba Havana

Aktör olmak isteyen genç bir Amerikalı, Havana’daki film festivaline gider ve şehirdeki ilk gecesinde gezdiği bir dizi partide,  yabancıların arasına karışır…

Öte yandan ünlü bir yönetmen de bu film festivaline, oldukça sarhoş ve kendini kaybetmiş bir halde katılıp, birçok trajikomik olaya sebep olur…

Bunlardan farklı olarak genç bir kız, katıldığı bir ayin sırasında cinsel kimliğini keşfeder…

Birbirlerinden tamamen farklı yedi hikâyeyi ortak noktada buluşturan şey ise egzotik Havana şehri olur!

12) Motosiklet Günlüğü (The Motorcycle Diaries)-Latin Amerika

Küba’nın devrimcisi Che Guevara, henüz 23 yaşındadır ve yıllardan da 1950’dir. Che, motorsiklet ile Amerika’yı gezmeye başlar ve bunu da Alberto Granado ile yapar. Bu iki arkadaş: Arjantin, Brezilya, Peru ve Şili’yi kapsayacak güzel bir yolculuğa başlar. Bu yolculuk, onları tahminlerinden başka yerlere de götürecektir.

13) Kumsal (The Beach)-Bangkok

Richard, Amerikalı bir serüvencidir. Tek istediği, teknolojinin kendi düzenini dayattığı modern ama yozlaşmış toplumdan uzak bir yerde, bir barınak edinebilmektir. Bangkok’ta ucuz bir otelde konaklarken, bir Fransız çiftle ve Daffy adında biriyle tanışır.

Daffy, Richard ile benzer ilgi alanları olan bir adamdır. Daffy, dünyada daha önce kimsenin girmediği bir sahilin varlığından söz eder. Üstelik bu sahilin yerini sadece kendisinin bildiğini ekler.

14) Bir Zamanlar (Once)-İrlanda

En İyi Müzik Oscar’ına sahip bir film… Albüm yapma hevesinde olan Dublinli bir adamla, göçmen bir kızın olaylı bir haftasını anlatan filmde, bu ikilinin bu zaman dilimi içinde şarkılarını yazmalarını, provalarını yapmalarını ve şarkılarını kaydetmelerini mütevazı ve içten bir şekilde aktarılıyor.

15) Aşka Yolculuk (Leap Year)-İrlanda

Listemizde yine İrlanda yollarında geçen bir film var.

Erkek arkadaşının dört yıldan beri ona evlilik teklif etmemesi üzerine Anna, kadınların erkeklere Şubat’ın 29’unda evlenme teklif edebildiği bir İrlanda geleneğinden esinlenir. Ona evlilik teklif etmek için erkek arkadaşı Jeremy’nin arkasından, Dublin’e gidecektir fakat kötü hava koşulları yüzünden yolda kalır. Dublin’e gidebilmesi için taşra ahalisinden Declan, Anna’ya yardım eder. Evdeki hesap yola uymaz ve Anna, yolda Declan’a aşık olur.

16) Tibet’te Yedi Yıl (Seven Years in Tibet)-Tibet

Avusturyalı bir dağcı olan Heinrich Harrer’ın, Himalayalar’a tırmanma hedefi vardır. Dönemin faşist Alman yönetimi de dağcıyı bunun için desteklemektedir. Harrer, 1939’da Almanlarla savaş halindeki İngilizler tarafından rehin alınır. Bir şekilde kaçmayı başarır ve Lhassa kentine ulaşır. Burada karşılaştığı Dalai Lama ve ondan öğrendikleri, dağcının tüm hayatını değiştirmek üzeredir. Harrer, Budizm ile tanışmıştır.

17) Son Yolculuk (One Week)- Amerika

Ben, bir ilkokul öğretmenidir. Doktor kontrolünden çıktığında en fazla iki yıl ömrü kaldığını öğrenir. Bunu öğrendiğinde ilk başta ne yapacağını bilemez. Az bir ömrü kaldığını öğrenen genç adam, yolculuğa çıkmaya karar verir. Kendisine bir motosiklet satın alır. Toronto’dan Vancouver’a doğru seyahat etmeye başlar. Bir hafta olarak planladığı yolculukta, hayata dair çok şey öğrenecektir. Geçmişindeki her şeyi geride bırakarak, sürekli yolculuk eder.

18) Çöldeki İzler (Tracks)-Avustralya

Genç bir kadın, Batı Avusturalya’da Brisbane’den çölün ortasındaki Alice Springs’e gitmek ister. 24 yaşında olan Robyn Davidson bu yolu yürüyerek kat etmeyi, ailesine ve arkadaşlarına rağmen gerçekleştirmeye kararlıdır. Öncelikle yolculuğu için gerekli ekipmanı ve yiyeceği ayarlaması gerekmektedir. Bir köpek ve dört deveyle çıkacağı 2700 km’lik yolculuk için her şeyini tamamlaması 2 yılı bulur.

Bu uzun yürüyüşünde kadına, National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan da eşlik etmeye karar verir. Büyük yolculuktan hemen önce tanışan ikilinin uzun bir yolu, doğayla ve birbirleriyle ilgili de keşfedecek pek çok şeyi vardır.

19) Yaban (Wild)-Amerika

Cheryl Strayed çok sevdiği annesinin ölümüyle sarsılmış, uyuşturucu batağına saplanmış ve evliliğinin de sona ermesiyle, dibe vurmuş bir kadındır. Cheryl, annesi ve eski evliliğinin hatıralarında, geçmişin kabusları ile boğuşurken bir anda radikal bir karar alır. Çantasını alıp yollara düşmeye, Amerika’nın en uzun ve tehlikeli bölgelerinden biri olan Pasifik Crest Yolu’nda tek başına yürümeye karar verir. Bu tehlikeli ancak tazeleyici macera süresince yorgunluk, umutsuzluk ve karamsarlığın yanı sıra, ona yaşadığını hissettirecek güzel duygularla yeniden hayata dönmeye başlayacaktır.

20) Yol (The Way)-İspanya

Doktor olan Tom, Saint James’in Yolu ismiyle de bilinen Camino de Santiago’da yürürken çıkan fırtına yüzünden ölen oğlunun cenazesini almak için Fransa’daki St. Jean Pied de Port’a gelir. Tom eve geri dönmek yerine, oğlunun geziyi bitirme arzusunu gerçekleştirmek için tarihi yolculuğa çıkmaya karar verir.

Tom’un planlamadığı şey ise, bu yolculuğun üzerinde bırakacağı etkidir. Çok fazla yürüyüş deneyimi olmayan Tom, kısa bir süre sonra yolculuğunda yalnız olmadığını fark eder. Yol boyunca, dünyanın dört bir yanından gelmiş birçok insanla tanışır. Bu insanların her birinin, kendi problemleri vardır ve hayatlarında, bir anlam arayışına çıkmışlardır. Bir Alman, bir Kanadalı ve yazmaya başlayamayan İrlandalı bir yazarın yolları Camino’da birleşir.

21) Şimdi Ya Da Asla (The Bucket List)

Bir hastalığın pençesindeki iki farklı insanın yolu, hastane odasında kanser ile mücadelede kesişir. Aynı odada kalan ikili, bir süre sonra arkadaş olur. Hastane odasında, şimdiye kadar hayatta yapmadıkları ve yapmayı istedikleri şeyleri konuşurlar.

Bu iki kafadar, hastanede yapmak isteyip de yapamadıkları şeylerin listesini çıkartırlar ve ardından birlikte yola koyulurlar. Böylelikle hayatlarının bu son evresinde, kendileri ile barışarak hayatlarında mutlu bir son yazmak isterler.

22) Özgürlük Yolu (Into The Wild)- Alaska

İyi bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher, aynı zaman başarılı bir atlettir. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, hayatında bir şeylerin eksik olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp, sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar.

Alaska’nın ıssız ormanlarında son bulan bu yolculuk esnasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir.

Figen Karaaslan Seyyahça © Nisan 2017

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.