İzmir,  Yurt içi

İzmir’de Gidilecek Yerler

İzmir hakkında yazılara devam ediyorum. İzmir’de Gezilecek 15 Yer isimli ilk yazımdan sonra ardından,  İzmir Yemekleri başlıklı yazımı paylaşmıştım. Bu yazıda ise İzmir’de Gidilecek Yerler hakkında yazacağım. Ağırlıklı olarak İzmir’de, nerede ne yenir ve ne içilir bunlara değineceğim.

İzmir’de Gidilecek Yerler

Gelelim konumuza… Siz de yorumlarınız ile bu yazıya katkıda bulunursanız sevinirim. Çünkü benim; İzmir’deki tüm mekanlara gidip, her lezzeti tadabilmem pek mümkün değil! Kendi tattığım, deneyen ve damak tadına güvendiğim arkadaşların önerdiği kadarıyla İzmir’de Gidilecek Yerler listemi oluşturdum. Liste bana göredir, sizin listeniz farklı olabilir. 🙂

İzmir’in En İyi Yeme İçme Mekanları

İzmir’de en iyi Türk kahvesi içilecek yer

Kemeraltı’na yakın olan Kızlarağası Hanı’nda kumda kahve pişiriliyor. Yolunuz Kemeraltı’na düştüyse, bir yorgunluk kahvesi içmeden buradan ayrılmayın derim.

İzmir’de en iyi gevrek ve boyoz yenecek yer

Alsancak Dostlar Fırını

İzmir’de en iyi çorba içilecek yerler

Çorbacı İsmet Usta (Bornova ve Alsancak’ta şubeleri var.)

Babadan Yadigar (Karşıyaka)

İzmir’de en iyi kumru yenilecek yerler

Kumrucu Hikmet, Kumrucu Apo (Kemeraltı) ve Kumrucu Ömür (Bostanlı)

İzmir’de lezzetli burger yenecek yer

Food For Love

Burası, Bostanlı’da ara sokakta bulunuyor. Mekanın yeri pek merkezi değil ancak deneyenler, el yapımı burgerlerini oldukça beğeniyor. Yeri biraz zor olduğu için adresini de paylaşıyorum. Adres: Yalı Mah. 6323. Sok. No:13/C Bostanlı

İzmir’de en iyi pizza yenecek yer

Venedik Pizza (Alsancak)

İzmir’de en iyi kelle söğüş yenecek yerler

Kemeraltı Hisarönü Söğüşçüsü ve Aco Söğüş (Güzelyalı)

İzmir’de en iyi kokoreç yenecek yer

Kokoreçci Asım Usta (Bornova)

İzmir’de en iyi ciğer yenecek yer

Ciğerci Zarif (Pasaport)

İzmir’de en iyi Manisa Kebabı yenecek yer

Doyuran (Kemeraltı)

İzmir’de en iyi Boşnak böreği ve ev yemekleri yenecek yerler

Boşnak Börekçisi Ev Yemekleri

İşte geldik İzmir’de en beğendiğim yere! Hem yemekler, çok leziz, hem de kapıdan içeri girdiğiniz anda sıcak bir şekilde karşılanıyorsunuz. Bosna Hersek göçmeni olan Ayşe Hanım, lezzetli yemekleri yapıyor, restorana değil de evine misafir gitmişsiniz gibi size sunuyor. Sıcak ve mütevazi bir işletmede, leziz ev yemeklerini afiyet ile yiyorsunuz. Yediğim Boşnak böreğinin yağı azdı ve çok hafifti. Yayla çorbasının da içinde biraz pul biber olduğu halde -pul biber yiyemeyen ben- lezzetinden dolayı dişimi sıktım ve çorbayı içtim. Müdavimleri, buraya daha çok öğle yemeği saatlerinde geliyor. Bu yüzden de yemekler, merkezde erken saatte bitiyor.

Merkezi 1437 Sokak Alsancak’ta, şubesi ise Abacıoğlu Hanı, Kemeraltı’nda bulunuyor. Hanın tarihi dokusu da çok güzel… Bir dahaki sefere de, orayı deneyeceğim.

Işık Lokantası (Şirinyer), okuyucu isteği üzerine listeye ekliyorum. Ben denemedim. Deneyen olursa, yorumlarını bekliyorum. Mekan, akşamüstüne kadar hizmet veriyormuş.

İzmir’de en iyi  Ege ot yemekleri yenecek yerler

Bizim Lokanta (Kemeraltı)

Balmumu Lokanta (Alsancak)

İzmir’de dünya mutfağı ve vejetaryen yemekleri yenecek yer

Magro (Alsancak-Kordon)

Restoranda, vejetaryen yemeklerinin yanı sıra benim sevdiğim risotto da var.

İzmir’de başka nerede risotto bulabilirim derseniz, Mavibahçe Yüzdeyüz Kafe’de de var.

İzmir’de en iyi meyhaneler

Babayani (Alsancak)

Kışın Alsancak’ta hizmet veren Yunan mutfağı ağırlıklı bu meyhane, yazın Cunda’ya taşınıyor ve Alsancak’taki yeri kapanıyor.

Karina Balık (Bostanlı)

Burada, deniz ürünleri ve mezeler ağırlıklı olarak bulunuyor.

Sisim Meyhane ve Mumlu Meyhane (Alsancak)

İzmir’de en iyi midye yenecek yer

İzmir’in sokak midyecileri…

İzmir’de en iyi rakı balık yapılacak yerler

İzmir’de en iyi rakı balık nerede yapılır derseniz akla ilk gelecek yer Güzelbahçe balıkçı barınakları olacaktır.

İzmir’de en iyi pasta yenecek yer

Bence İzmir’de en iyi tatlı ve pasta yenecek yer Reyhan Pastanesi- Bostanlı.

Reyhan Pastanesi-İzmir

Bir önceki İzmir ziyaretimde keşfettiğim bir yer burası… Mekan da, pastalar da güzel ve keyifli… Servis hizmeti ve kalitesi de iyi… Kendi pastalarını üretiyorlar. Balka ve Acıbadem pastası bunlardan bazıları…

Burada güzel olan diğer bir şey de masanın üzerinde duran; içinde şiir, günün sözü vb içerikler bulunan mini gazete… Leziz pastalarınızı yerken ve keyif kahvesi içerken, bir yandan kahve keyfinize güzel bir şiir eşlik ediyor.

İzmir’de en iyi dondurma yenecek yer

Herkes Bravo Pastanesi’ni önerse de, adı çok bilindiği için pastanenin bir doygunluk noktasına ulaştığını düşünüyorum. Hafta içinde bir gün ve öğlen saatlerinde dondurma yemek için pastaneye oturdum. 10 dakika boyunca kimse benim ile ilgilenmedi ve siparişimi almadı. Dondurması kötü değildi ama tadı da beni uçurmadı 🙂

Her zaman derim, sadece lezzet yetmez diye… Hizmet sektörüne giriyorsanız, yiyecek lezzeti kadar ilgi ve iyi hizmet de şart!

Ağam Pastanesi’nin dondurması iyiydi. Özellikle de fıstıklı dondurmasını beğendim.

İzmir’de en iyi şambali tatlısı yenecek yer

Kemeraltı Tarihi Hisarönü Şambalicisi

Ege Denizi’ne karşı en iyi bir şeyler içilecek yerler

Denizin kıyısındaki bu yerlerde; alkolllü bir şeyler içmek isterseniz, Karşıyaka Nikah Dairesi yanında bulunan Dante Cafe’nin manzarası gayet güzel…

Çay veya kahve içmek isterseniz, Bostanlı Balıkçı Barınağı iyi bir seçenek olacaktır.

İzmir’de Gidilecek Yerler listesi, zaman içinde güncellemeye devam edecek. 😉

Figen Karaaslan Seyyahça © Ağustos 2017

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.