Dünya Mutfağı

Damla Sakızlı Kurabiye

Yunan Mutfağı/ Sakız Adası: Damla Sakızlı Kurabiye

Bu yazıda sizinle, damla sakızlı kurabiye tarifi paylaşacağım. En güzel sakız aroması İzmir Çeşme ve Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan çıkıyor. İki yer de birbirine çok yakın zaten…

İster Çeşme damla sakızı aroması kullanın isterseniz Sakız Adası damla sakızı ile yapın kurabiyelerinizi, nasıl isterseniz.

Sakız Adası’nda yetiştirilen sakız türünün dünyada benzeri olmadığı ve sakızın özellikle adanın Güney bölümünde yetiştiği söyleniyor.

Damla Sakızının Faydaları

Damla sakızının, antik çağlardan günümüze kadar sayısız faydası olduğu keşfedilmiş ve bu sebeple de birçok alanda damla sakızı kullanılmış. Damla sakızının, mide ve kolesterol hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Damla sakızı tedavi edici ilaçlarda, ameliyatlarda cerrahi dikişlerde, diş tedavilerinde, diş macununda ve diş dolgusunda kullanılıyor. Damla sakızı tıp alanı dışında; içkilerde, pastacılıkta, kişisel bakım ürünlerinde ve kozmetik alanında da kullanılıyor.

Sakız ağacı ve nasıl sakız elde edildiği ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, bu yazıma göz atabilirsiniz.

Damla sakızının faydalarından bahsettikten sonra gelelim, damla sakızlı kurabiye malzemelerine…

Damla Sakızlı Kurabiye Malzemeleri

Yaptığım damla sakızlı kurabiyemi, damla sakızlı kahve eşliğinde yedim. 

1) 250 gr. Oda sıcaklığında tereyağı

2) 4 yemek kaşığı pudra şekeri

3) 2 yemek kaşığı buğday nişastası

4) 1 çay kaşığı vanilya

5) 2 tane dövülmüş /ezilmiş damla sakızı (Her biri leblebi büyüklüğünden biraz küçük olmalı. Daha fazla koyarsanız, acılaşır.)

6) 2 su bardağı un

7) 2 çay kaşığı kabartma tozu

Not: Arzu ederseniz damak tadınıza göre hamura, ince ezilmiş şekilde 1-2 avuç fındık koyabilirsiniz.

Damla Sakızlı Kurabiye Yapılışı

Öncelikle leblebiden biraz daha küçük olan iki adet damla sakızını havanda, toz şeker de ekleyerek iyice dövün. (Damla sakızları neredeyse tuz kıvamında olsun)

Benim sakız aromam zaten macun kıvamında olduğu için dövmeme pek gerek kalmadı. Bu, özellikle sert kıvamlı sakızlar için yapılan bir açıklama…

Oda sıcaklığındaki tereyağını, yoğurma kabına alın ve diğer tüm malzemeleri de ekleyip yoğurun. Kurabiye hamurunuz, ele yapışmayan kıvamda ve kulak memesi yumuşaklığında olmalıdır. Gerekirse kulak memesi kıvamına gelmesi için un ekleyerek, yoğurmaya devam edin.

Hamurunuz kulak memesi yumuşaklığına ulaştığında buzdolabına koyup, 15 dakika bekletin. Hamurunuzu buzdolabından çıkardıktan sonra hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yağlı kağıda ya da tepsiye hafif aralıklarla dizin.

Fırınınızı, önceden 180 dereceye ayarlayarak ısıtın. Kurabiyeleri 15 dakika, hafif çatlak bir görünüm alana kadar pişirin. (Damla sakızlı kurabiyelerin rengi değişmeyecektir.)

Fırından çıkan kurabiyelerin üzerine, pudra şekeri serpin ve servis edin.

Afiyet olsun.

Figen Karaaslan Seyyahça © Ağustos 2017

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.