Dünya Mutfağı

Ordu Mutfağı

Sık Sık Yemek Masamıza Gelen Mısır Unu Yağlaşı
Mısır Unu Yağlaşı

Ordu Mutfağı: Mısır Unu Yağlaşı

Gezdiğim yerlerde elimden geldiğince yerel yemekleri tatmayı seviyorum ve bunun için yerel bir lezzet bulana kadar, gerekirse bilmediğim şehirlerde ve ülkelerde saatlerce yürüyorum.

Bir ülkenin gerçek keşfinin yeme, içme, dans, kültür, tarih ile bir bütün şekilde olduğuna inanıyorum. Başka bir ülkeye gidip de ben her şeyi yiyemem deyip de Mcdonalds’tan ayrılmayanları hiç anlayamayacağım sanırım. 🙂 Önce Ordu mutfağını biraz tanıtıp, ardından yerel bir yemeğin tarifini sizlerle paylaşacağım. Ordu mutfağı, zengin ve lezzetli yiyeceklere sahip bir mutfak…

Ordu Mutfağına Genel Bakış

Ordu mutfağına; balık, sebze yemekleri, turşu kavurmaları, doğada kendiliğinden yetişen yöreye özgü bitkilerden yapılan yemekler, hamur işleri ve evde fındıkla yapılan tatlılar hakimdir. Karadeniz’in diğer kentleri gibi Ordu’da da mutfağa Karadeniz’in topraklarında yetişen ürünler ve denizinden çıkan hamsi damgasını vurmuştur. Karalahana, mısır ve mısırdan yapılan mısır unu ve hamsi Ordu mutfağının olmazsa olmazlarıdır. Doğanın kendilerine sunduğu ürünleri en iyi şekilde değerlendirmiş olan Ordulular bu ürünlerden zengin, özgün ve köklü bir Ordu mutfağı yaratmayı başarmışlardır.

Ordu’nun balık, sebze, meyve yönünden zengin Karadeniz kıyısında, dağ-yayla ve deniz kültürünün iç içe olduğu bir coğrafyada bulunması, mutfağını zenginleştirmiştir. Balıkçılık, fındık, mısır tarımı, arıcılık ve yaylacılık, Ordu mutfağının oluşmasında önemli rol oynamıştır.

Perşembe, Gülyalı, Fatsa ve Ünye ilçeleri; balık, bal, et, köfte ve ekmeği ile ünlüdür. Özellikle Perşembe kıyılarında avlanan mezgit balığı çok beğenilmektedir. Beyaz etli mezgit balığının tavası ve buğulaması oldukça lezzetlidir. Hamsi, levrek ve somon balığı da oldukça fazla bir şekilde sofralarda yerini almaktadır.

Ordu’da yükseklere çıkıldıkça, iklimin sertleştiği yayla kültürüne geçilmektedir. Mesudiye, Kabadüz, Kumru, Gölköy, Korgan, Gürgentepe, Aybastı, Kabataş, Akkuş yörelerinde yaylalarda yapılan hayvancılık, temel geçim kaynaklarından biridir. Bu nedenle et, hamur, mısır, patates ve buğday ürünleri bu yörelerde oldukça sık bir şekilde sofralarda görülür. Kıyı kesimlerde sığır eti, yükseklerde ve özellikle yaylalarda ise koyun eti çokça tüketilir.

Yakın olmasından dolayı Gürcü yemekleri de, Ordu mutfağını zenginleşmiştir.

Mısır Unu Yağlaşı

Bu yemeği sabah kahvaltılarında ya da ana öğünlerde yardımcı yemek olarak hazırlayıp, yiyebilirsiniz.

Malzemeler

-3 tahta kaşık dolusu

-Fırınlanmış mısır unu

-2 kase su

-2 yemek kaşığı tereyağı

-2 çay kaşığı tuz

-Beyaz peynir veya çökelek.

Yapılışı

Bir tencerede su kaynatılır, tuz ilave edilir. Kaynayan suya mısır unu yavaş yavaş katılır, topaklanmaması için düzenli bir şekilde kıvamına gelene kadar karıştırılır. İçine peynir ilave edilip tekrar karıştırılır. Servis yapılacak kaba alınır. Ayrı bir kapta tereyağı eritilir. Mısır unu yağlaşının üzerine gezdirilir. Sıcak olarak servis yapılır.

Figen Karaaslan Seyyahça © Eylül 2016

 

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.