Dünya Mutfağı

Ege Mutfağı: Deniz Börülcesi

Bu sayfada, Dünya mutfağından seçme tarifler yer alacak. Bazı yiyecek ve içecekler, yerine gidip yeme ya da içme mesafesinde değil. Evinizden dışarı çıkmadan da, dünya lezzetlerini tatmanız mümkün… ;) İlk tarifimiz Ege mutfağı, deniz börülcesi…

Deniz Börülcesi

Deniz Börülcesi Mezesi- Foto: Figen Karaaslan

Hem salata hem de meze olarak yenilen deniz börülcesi, benim en favori mezemdir. Deniz börülcesi mezesi, rakı ya da uzoyla çok iyi gidiyor. Pişirmesi ve hazırlaması kolay, ayıklaması zor bir mezedir kendileri 🙂

Deniz börülcesi (Salicornia Europaea) ıspanakgiller familyasından bir bitki türü olup, deniz kıyısında ve kumluk yerlerde yetişir.

İstanbul’da büyük marketlerde ve semt pazarlarında deniz börülcesini bulmanız mümkün…

Deniz börülcesi tüketildiğinde; metabolizmanın işleyişini hızlandırmada ve troid hormonundaki dengesizliği gidermede etkili olduğu görülmektedir. İçerdiği B vitamini, kalsiyum ve çinko sayesinde tırnak ve saç gelişimine de yardımcı olur.

Deniz Börülcesi Mezesi

Malzemeler

– 1 demet deniz börülcesi
– Yarım limon suyu
– 1-2 diş sarımsak
– 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

Demet halinde satılan deniz börülcelerinin, çamurlu kök kısımlarını keserek ayırın. Kalan kısımları iyice yıkayın. Tencereye kaynamış su koyup, börülceleri içine ekleyin. 10-15 dakika kadar, börülceler yumuşayıncaya kadar haşlayın. Börülcelerin haşlanıp haşlanmadığını anlamak için 1 dal börülceyi sap kısmından tutarak çekin, rahat bir şekilde çıkıyorsa olmuş demektir.

Börülceleri çok fazla haşlamamaya dikkat edin. Fazla haşlanırsa, kılçıklarını ayırırken ezilir ayrıca çok yumuşak olması, tadını da olumsuz etkileyecektir.

Deniz börülcelerini haşladıktan sonra soğumaları ve daha kolay ayıklayabilmeniz için soğuk sudan geçirin.

Haşlanan deniz börülcelerin kılçıklarını ayıklayın (dallarını saplarından tutarak, dalları tek tek kendinize doğru çekin ve çıkan yeşil kısımları bir kaba alın. Zeytinyağını, küçük küçük kesilmiş sarımsaklar ve limon suyu ile karıştırın. Sarımsak ve limon karışımını, salata kabına aldığınız börülceler ile karıştırıp servis yapın.

Arzu ederseniz deniz börülcesini yoğurtlu olarak da yapabilirsiniz, tercih sizin…

Zeytinyağlı Yoğurtlu Deniz Börülcesi Tarifi Yapılışı

Börülceler iyice haşlanır ve kılçıkları temizlenir. Sarımsak rendelenir ve  yoğurt ile karıştırılır. Servis tabağına alınan deniz börülcelerinin üstüne sarımsaklı yoğurt dökülür ve karıştırılır. Biraz zeytinyağı, en üste gezdirilir ve bu şekilde servis yapılır.

Afiyet olsun.

Figen Karaaslan Seyyahça © Eylül 2013

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.