Vize,  Yunanistan,  Yurt dışı

Yunanistan Kapı Vizesi

Yunanistan'a Kapıda Vize Almak
Yunanistan’a Kapı Vizesi Almak

Yaz geldi ve haliyle bize yakın olan Yunan Adaları sezonu da açıldı.

Daha önceki yazımda, özel araçlar için Yunanistan sınırında istenen güncel evraklar ve kendi aracınızla Yunanistan’a gitmek isimli yazı yazmıştım.

Özel araçla gidemeyenler veya gitmeyi tercih etmeyenler için otobüsle Yunanistan’a gitmek konulu yazıyı da daha önceden Seyyahça’da paylaştım.

İpsala Gümrük Kapısı’ndan geçiş ile ilgili bilgileri bulabileceğiniz yazı ise burada… Şimdi sıra geldi, kafaların en karışık olduğu konulardan birisi olan Yunanistan’a kapı vizesi almak mevzusuna…

Yunanistan’a Kapıda Vize Almak, Doğu Ege’de yer alan Yunan Adaları’na gitmek isteyen ve Avrupa Birliği’ne üye olmayan Türk vatandaşlarına kolaylık sağlamak için yapılan bir uygulamadır.

Bu, “vizesiz” Yunan Adaları demek olmayıp, bu uygulama, “Kolaylaştırılmış Vize Uygulaması” anlamına geliyor. Yunanistan, 2012 yılında başlattığı kapıda vize uygulamasını; 1 Haziran 2016 tarihinden, 31 Ekim 2016 tarihine kadar uygulayacaktır.

Kapıda Vize (Kolaylaştırılmış Vize Uygulaması)

Doğu Ege’de bulunan Yunan Adalarına seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Kaş’ta faaliyet gösteren seyahat acentalarına, seyahatten en az 3- 4 gün öncesinden başvurmaları gerekmektedir. Biletlerini satın almalarının yanı sıra, vizenin alınabilmesi için seyahat acentasına aşağıdaki belgeleri sunmaları ve vize harçlarını ödemeleri gerekmektedir.

Kapıda Vize Uygulaması Yapan Yunan Adaları

Yunanistan’ın yedi adasına, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları “Kapı Vizesi Programı” ile seyahat edebilmektedir. Bu adalar şunlardır:

Yunan Adaları

1)Kastellorizo (Meis)
2) Rodos
3)Kos (İstanköy)
4)Samos (Sisam)
5)Lesvos (Midilli)
6)Hios (Sakız Adası)
7)Simi (Sömbeki)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dışında, Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya (Belarus) ve Ukrayna vatandaşları da bu uygulamadan yararlanabilmektedir.

Kapıda Yunan Vizesi Alacakların Dikkatine!

Kapıda Yunan Vizesi Alacakların Dikkatine!

Pasaportunda KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) damgası olan kişilere Yunanistan Konsolosluğu, ülkesine giriş izni ve Yunan vizesi vermemektedir. Daha önceden KKTC’ye giriş yapan ve Yunanistan’a seyahat etmek isteyen vatandaşların, Yunanistan’a vize alabilmeleri ve seyahat edebilmeleri için pasaportlarını değiştirmeleri gerekmektedir.

Aynı şekilde pasaportunda Makedonya (Fyrom) giriş mührü bulunan kişilere Yunanistan Konsolosluğu 2016 yılından beri Schengen Vizesi vermeyip, sadece Yunanistan’a girişi sağlayacak yani sadece Yunanistan içinde serbest dolaşım hakkı sağlayacak olan Hellas Vizesi vermektedir. Yunanistan Konsolosluğu, bu Hellas Vizesi’ni pasaporta işlemek yerine ayrı bir kağıt olarak vermektedir. Bu Hellas vizesi ile Yunanistan dışında, Schengen’e bağlı olan bir Avrupa ülkesine giriş imkanı bulunmuyor.

Kapıda Vize Almak İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan Vizesi
– Pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının fotokopisi (pasaport geçerlilik süresi 6 aydan az olmamalıdır)
– Vesikalık fotoğraf ( arka fon beyaz, 2 adet )
– Gidiş / dönüş gemi bileti
– Otel rezervasyon konfirmesi
– Yunan vizesi başvuru formu
– Güncel banka hesap cüzdan fotokopisi
– Vize harcı/ acenta hizmet bedelinin ödenmesi.

Evraklarınızı da acenteya verdikten sonra prodesür şu şekilde işliyor.
Seyahat acentaları, feribot biletlerinin yolcu tarafından satın alınmasından sonra, yolcunun ibraz ettiği doküman ve belgeleri, yolcunun varış tarihinden en az 24 saat önce elektronik ortam üzerinden Yunan makamlarına göndererek, onay almaktadır.

Belgelerini teslim eden yolcuların, bahsi geçen bu Yunan Adalarına (Rodos, İstanköy, Meis, Sakız, Sisam, Midilli) yolculuklarından en az 24 saat önce, seyahatlerine ilişkin onayın verilip verilmediğini kontrol etmelidir.
Belgelerinizin eksiksiz olması halinde, Yunan gümrük makamları tek girişli olarak,  sadece Yunanistan için ve en fazla 15 gün süreli vize vermektedir. Vize bedeli 2016 yılı için 35 Euro olarak belirlenmiştir. (12 yaşından küçük çocuklar ve Avrupa Parlamentosu Kararnamesinin 16. maddesi, Avrupa Konseyinin 810/09 maddesi gereğince bu bedel tahsil edilmez.)

Vize yeni elektronik sistem «VIS» üzerinden, başvuranların biometrik verilerinin teslim alınması ve başvuruların elektronik kontrolü neticesinde verilecektir.

Figen Karaaslan Seyyahça © Haziran 2016

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.