Genel

Yurt Dışına Çıkarken Evcil Hayvanınızı Arkanızda Bırakmamak İçin Yapmanız Gerekenler!

Kitapkoala.com’dan Hayvan Tedavi Sorumlusu Neslihan Çolak evcil hayvanıyla birlikte yurt dışına çıkmak isteyenler için bir rehber hazırladı. Hayatını kolaylaştırmak isteyen hayvan severler kolaylıkla ne yapabileceklerini öğrenebilir.

Pet Mikroçip

Kayıp ya da çalınan hayvanların bulunması için geliştirilmiş elektronik bir sistemdir. Köpek ve Kedilerde enjeksiyon bölgesi aynıdır ve iki omuz kemiğinin arasına derin deri katmanına uygulanır. Deri altına yerleştirilir ve okuyucu cihaz taradıktan sonra sizin iletişim bilgilerinize ulaşılır. Üzerinde herhangi bir güç kaynağı (pil vs) yoktur, evcil hayvanların ortalama ömründen daha fazla dayanacak kadar tasarlanmıştır. Mikroçip takılırken anesteziye ihtiyaç yoktur ve sancılı bir işlem değildir. Fiyatları uygundur. Yurtdışına çıkabilmek için ilk yapmanız gereken şeylerden biri evcil hayvanınıza bir veteriner hekim yardımıyla mikroçip taktırmanızdır.

Aşılama / Kan Testi / Aşı Karnesi

Yurt dışına çıkmadan en az 3 ay önce dostunuzdan alınan kan örneğinin, Avrupa Birliği Ülkeleri tarafından onaylı bir laboratuvarın kuduz titre testinden geçmiş olması gerekmektedir. Kuduz titre testini yaptırmadan en az 30 gün önce dostunuzun kuduz aşısını yaptırmış olmanız gerekir. Tapeworm tedavisi ( Bağırsak Parazitleri) de unutulmaması gereken önemli tedavilerden biridir.

Hayvan Seyahat Belgeleri / Sağlık Sigortası

İl Tarım Müdürlükleri veteriner hekimi tarafından imzalanmış sağlık sertifikası, giriş yapacağınız ülkenin dilinde ve İngilizce olarak bulunmalıdır. Yolculuktan 48 saat önce aşı karnesinin aslı ve fotokopisi, kuduz titrasyon test sonucu ve dostunuzu alıp Tarım İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’ne gidip veteriner sağlık sertifikası almanız gereklidir.

Uçak Bileti

Biletinizi almadan önce yolculuk yapacağınız uçak firmasını aramalı ve dostunuz için rezervasyon yaptırmalısınız. Dostunuzun kafesinde sizin ve onun ad- soyad, adres, telefon numarası bilgilerini yazmayı unutmayın. Dostunuza ait sağlık belgesi ve aşı kâğıdı gibi evrakların kabul işlemleri sırasında yanınızda olduğundan emin olun. Seyahatinize eşlik edecek tüylü dostunuzun bagaj hakkına dâhil olmadığını ve ekstra ücrete tabi olduğunu da unutmayın. Kafesinizin standart boyutlarda olmaması, ağırlığının 8 kg’ dan fazla olması durumunda dostlarınız özel kafeslerinde uçakların kargo bölümünde yolculuk edebiliyor.

Neslihan Çolak “İşlemler biraz uzun görünebilir ama adım adım halledebilirsiniz. Yapılacak her şey dostunuz için bunu unutmayın. Onunla birlikte seyahat edebilir, kamp kurabilir ve yeni yerler, insanlar tanıyabilirsiniz.” diyor.

Bizce mükemmel görünüyor! Sevdiklerinize seyahatinizden fotoğraf ya da kartpostal atmayı da unutmayın! 🙂

Sevgi, şefkat ve bol seyahat ile kalın !

Kitapkoala.com sadece sokak hayvanlarının tedavilerini finanse etmek için kurulmuş bir kitap satış sitesidir. Online olarak 270.000’den daha fazla kitabı veri tabanında bulundurmaktadır.

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.