Genel

Korona Günlerinde Seyahat

Yaşanan tüm olaylarla birlikte, insanlar gibi dünya da değişiyor ve dönüşüyor. Dünya ve dünya üzerindeki tüm canlılar aslında birbirimize bağlıyız ve doğal olarak da birbirimizden etkileniyoruz.

2020 yılı Şubat ayı ile birlikte tüm dünya, koronavirüsü etkisi altına girdi. İstisnasız tüm ülkeler yani tüm dünya, korona virüsünden nasibini aldı. Bu süreçte, birbrimizle etkileşimde olduğumuz için sadece kendimizden değil diğer insanlardan da bir yere kadar sorumlu olduğumuzu anladık. 65 yaş üstü sağlık açısından risk altında olduğu için onlara sokağa çıkma yasağı geldi ve daha gençler, kendileriyle birlikte onlara da virüs bulaştırmamak için dikkat ediyor.

Virüs Nedeniyle Ülkelerarası Dolaşım Durdu

Virüs salgınından daha fazla etkilenmemek için tüm ülkeler, bir noktadan sonra sınırlarını kapamak durumunda kaldı. Virüs insandan insana, ülkeden ülkeye taşındı. Ulaşmadığı bir nokta kalmadı.

Efsane 500 T otobüsünde korona sebebiyle 3 kişi gittik, tarihi bir andı 🙂

Koronavirüsü salgınından korunmak için mecburen evlerde kalıyoruz. Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmıyoruz. Ülkelerarası seyahatleri geçtim, şehirlerarası seyahat bile yapamıyoruz. Hatta hafta sonları evlerimizden çıkamıyoruz bile… Bu dönemde en büyük seyahatler genelde, markete yapılan ziyaretlerden oluşuyor. 🙂

Bundan Sonra Seyahatte Bazı Şeylerin Değişeceğini Düşünüyorum

Bundan sonra elbette bazı şeyler değişecek diye düşünüyorum. Havalimanlarında ve sınır kapılarında sağlık ile ilgili daha çok denetim olacağını tahmin ediyorum. Sınır kapılarına ateş ölçer ve bazı termal kameraların yerleştirileceğini düşünüyorum. Sağlık sigortası daha önemli hale geleceği için girişlerde sorma ve kontrol etme ihtimalinin artacağını tahmin ediyorum. Ayrıca sosyal mesafe kurallarına bundan böyle daha çok dikkat edeceğimizi sanıyorum.

Virüs Etkisi Ne Zaman Azalır ve Biz Türkiye’de Seyahat Edebiliriz?

Virüs ne zaman etkisini kaybetmeye başlar ve ülke sınırları daha ne kadar kapalı kalır belli değil ancak dünya çapındaki tüm konaklama, havayolları ve turizm sektörü virüsten en çok etkilenenler arasında.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, bugün sosyal medyada okuduğum haberine göre; normalleşmenin Mayıs sonunda olacağını düşündüğünü, iç turizminin de toplum disiplini devam ederse, Mayıs sonunda başlayacağına inandığını söylemiş.

Elbette önce sağlık, sağlık olmadan bunların hiçbirini yapmak mümkün değil. Elimizden geldiğince kendimizi ve çevremizi korumaya dikkat edeceğiz öncelikle. Sonra Koşullara uyum sağlayacağız ve kurallara uyacağız.

Bahar geldi, önümüz de yaz… Hepimiz evlerde kalmaktan bunaldık içten içe… Virüs yayılması ve tehlikesi bittikten sonra herkes kendini sokaklara, yazlıklara atacak ve seyahate çıkacak büyük ihtimalle… Hepimiz normal ve sağlıklı günlere dönmek için sabırsızlanıyoruz.

Süreci, hep birlikte yaşayacağız ve göreceğiz. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Figen Karaaslan- Nisan 2020

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.