Genel

Mavi Bayrak Nedir?

Mavi Bayrak

Mavi Bayrak, plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Bu ödül;

– Deniz suyunun temizliğini,
– Çevre yönetimine önem verildiğini,
– Çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını,
– Plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğini garanti etmektedir.

Bu nedenle bir marka veya “Eko-Label” özelliğini taşımaktadır. Bu kriterler kapsamında deniz suyunun kontrolü amacı ile plajlardan 15 gün arayla, sezon süresince deniz suyu numunesi alınmakta, mikrobiyolojik düzeyde ve üç parametrede analizler yapılmaktadır. Bu analizler “Avrupa Birliği Yüzme Suyu Direktifleri” kapsamında değerlendirilmektedir.

Marinalar için deniz suyu analizi istenmemekte, sadece deniz suyunun fiziksel görüntüsü değerlendirilmektedir. Söz konusu numune alma ve analiz işlemleri Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmakta ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca da bir kısmı finanse edilmektedir.

Mavi Bayrak

Mavi Bayrak çevrenin ve plajı kullananların korunmasını öngördüğü kadar, uluslararası turizm pazarında da büyük öneme sahiptir. Çünkü tatil yöreleri için tıpkı tesislerdeki yıldız sayısı gibi güvenli ve uluslararası bir standart içermektedir.

Türçev, on beş günde bir yapılan deniz suyu analiz sonuçlarını takip ederek; oranların, istenen limitlerin üzerinde olması halinde belediye, Çevre ve Orman, Kültür ve Turizm, Sağlık İl Müdürlükleri ve valilik nezdinde verileri değerlendirerek, kirliliğin giderilmesi yönünde faaliyet göstermektedir. Ülkemizde, çevrenin korunmasına ve kıyılarımızda Mavi Bayrak sayısının artmasına çalışılmaktadır.


2012 yılının temiz denizleri ve Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajları

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Türkiye’de 2012 yılının Mavi Bayrak kazanan plaj, marina ve yatlarını açıkladı. Mavi Bayrak’ta Türkiye; İspanya, Fransa ve Yunanistan’dan sonra Mavi Bayrak sayısında dünya 4. oldu

2012 yılında dünyanın kuzey yarım küresindeki 37 ülkede 3089 plaj ve 641 marinada toplam 3730 Mavi Bayrak dalgalanacak. Ülkemizdeyse, önceki yıla göre %9,5 arttı. Türkiye’de, 2012 yılında 355 plaj, 19 marina ve 13 yat Mavi Bayrak Ödülü’ne hak kazandı.

Figen Karaaslan Seyyahça © Temmuz 2012

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.