Genel

Seyahat Planlamak ve Uçak Bileti Satın Almak

Seyahat Planları

Yaz geldi. Seyahat planları, havaların iyileşmesi ile birlikte haliyle biraz daha arttı. Havaların ısınması sebebiyle seyahat rotaları biraz daha Ege ve Akdeniz’e doğru kaydı. En azından benim seyahat planlarım bu şekilde… Tabii seyahat planlarının en önemli kısmı, uygun uçak bileti bulmak ve uçak bileti satın almak.

Çok gezenler bilirler; seyahatlerinizi ne kadar önceden planlarsanız ve mümkün olduğunca erken gidiş ve dönüş biletlerinizi alıp, konaklamayı yapacağınız yere de olabildiğince çabuk rezervasyon yaptırırsanız seyahat masraflarınız oldukça düşer. Uçak bileti satan siteleri sık sık ziyaret etmek ve ara ara bilet fiyatlarına bakmak da uygun bütçeli uçuş fırsatı yakalamak için çok faydalı olan yöntemlerden…

Şu sıralar Ege taraflarına bir yolculuk düşünüyorum. Biraz Ege havası almanın bana iyi geleceğini düşünüyorum. Çünkü yaz mevsiminin hakkı en iyi şekilde, deniz kenarında veriliyor bana göre… Denizin, kumun ve güneşin tadını yeterince çıkaramadığım zaman yaz mevsimini biraz eksik yaşıyormuşum gibi geliyor bana… Bu yüzden de yaz aylarında fırsat buldukça, Ege’nin ve Akdeniz’in güzel sahillerine atıyorum kendimi…

Seyahat etmediğim zamanlar, diğer gezgin arkadaşlarım ile fırsat buldukça ve elimden geldiğince bir araya gelmeye çalışıyorum. Arkadaşlarım ile yan yana gelemesek ve yüz yüze görüşemesek de mümkün olduğunca, sosyal medya ve telefon yoluyla iletişimde kalmaya gayret ediyorum. Gezginler birbirini bulunca ya da bir araya gelince; haliyle konuşmalarının büyük bir kısmı ilerideki gezi planları, nerelere şu sıra uygun fiyatlı uçak biletleri var, hava yollarında kampanyalar var mı? Uçak bileti fiyatlarına bakmak için hangi siteyi kullanıyorsun ve biletlerini hangi siteden alıyorsun gibi konular oluyor.

Seyahatin En Önemli Adımı: Uçak Bileti Satın Almak

Geçtiğimiz günlerde, yine bir gezgin arkadaşım ile seyahat planlarımız hakkında konuşurken sohbet; uçak bileti satın almak için hangi siteyi kullanıyorsun konusuna geldi. Arkadaşım, uçak bileti satın almak için kendisinin kullandığı ve memnun kaldığı: “Güzel, kullanımı kolay ve aradığın her uçuşu bulabileceğin bir site…” diyerek, birucak.com sitesini bana tavsiye etti.

Eve gidince bu siteye baktım çünkü önümüzdeki günler için Balıkesir’e bir yolculuk yapmayı planlıyordum. Siteye göz gezdirdim. Yurt içinde veya yurt dışında nereden, nereye gitmek istiyorsanız yazıyorsunuz ve sizin için en uygun uçuşu arıyorsunuz. Seçtiğiniz destinasyon için birkaç adımda kolayca biletinizi satın alıyorsunuz. Satın aldığınız ya da rezervasyon yaptığınız bileti, PNR numarası ile görüntüleyebiliyorsunuz. Aklınıza takılan bir şey olursa çağrı merkezine ulaşıp, müşteri temsilcileri ile iletişime geçebiliyorsunuz.

Bu site aracılığıyla Balıkesir için uçak biletini uygun fiyatlı bir şekilde ve kolayca aldım. İşim bitti deyip tam çıkacakken, sitenin altında Türkiye’nin her şehrine ait bir Seyahat Rehberi sayfası olduğunu fark ettim. Seyahat Rehberi sayfasında hemen, Balıkesir’de Gezilecek Yerler yazısını okudum. Hatta okumakla da kalmadım, videosunu izledim. Burada yer alan ve oldukça faydalı olan bilgileri kendi not defterime, Balıkesir gezimde kullanmak için not ettim.

Yolculuğumu gerçekleştirmek için en önemli olan adım olan uçak bileti satın alma kısmını, yeni keşfettiğim bu site sayesinde kolayca halletmiş oldum. Geriye sadece otel rezervasyonu yapmak ve valizimi hazırlamak kalıyor.

Figen Karaaslan Seyyahça © Haziran 2017

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.