Yurt dışı

Viyana Yeme İçme ve Eğlence Mekanları Rehberi

Viyana’da gezilecek yerler, Viyana gezi rehberi ve Viyana’da görülecek yerler yazılarından sonra sıra geldi Viyana yeme içme ve eğlence mekanları rehberi yazıma…Viyana yeme içme ve eğlence mekanları açısından oldukça zengin bir şehir…

Viyana’da Kafeler

Viyana Osmanlı ilişkisi ve etkileşimi sadece kuşatmalarla sınırlı kalmamış elbette… Viyana, Osmanlı’dan lezzetli ve keyifli bir şey alarak onu kendisine uyarlamayı bilmiş. Bu nedir diyenlere cevabım kahvedir.

Osmanlı’dan Viyana’ya Kahvenin Öyküsü

İkinci Viyana Kuşatması sonrasında (1683) Viyanalılar, Osmanlı’dan geriye kalanları incelerken bu kahve çuvallarını bulur. İlk başlarda çuvalın içindekinin ne olduğunu anlayamazlar. Bu kahve çekirdeklerinin, deve yemi olduğunu düşünürler. Daha sonradan Osmanlı ile daha önceden etkileşimi olmuş subaylardan birisi bu çekirdekleri alır, işler ve Osmanlılardan gördüğü kadarıyla pişirir. Böylece Viyana’daki ilk kahve dükkanını açar. Halk, yabancı olduğu bu tada çabuk alışır ve sever.

Viyana’yı fethedemeyen Osmanlı, gönülleri kahve ile fethetmiş olur. 🙂

Viyana’da kahveler, 19. Yüzyılda dönemin ünlü şair, yazar, ressam ve diğer sanatçıları buralarda vakit geçirdiği için iyice popüler olmuş.

Viyana’nın Önemli Kafeleri

1) Demel: 1786 yılından beri önce hanedanlara şimdi Viyana halkına ve turistlere hizmet veren köklü bir işletme olarak ön plana çıkıyor. Zamanında imparatorluk pastanesi olarak hizmet verdiği için yeri de Hofburg Sarayı’na oldukça yakın… Kafenin ilk katında çikolatalar bulunuyor. Üst katta ise oturma kısmı var.

Duyduğuma göre buranın ApfelStrudel isimli tatlısı var. O ne o derseniz; kat kat açılmış hamurun içine kremalı elma turtası ile üzerinde pudra şekeri dökülerek hazırlanan bir tatlıdır. Buna ilave olarak, benzer olarak yapılan Topfenstrudel de var. Topfenstrudel de peynir ile yapılan bir tatlı…

2) Sacher Pastanesi

Sacher Torte tatlısı da Viyana’nın milli tatlısı denilebilir. Demel ile uzun süren; senin tatlın, benim tatlım savaşından sonra galip Sacher Pastanesi olmuş. Bu pastaneye yolunuz düşerse meşhur tatlısı Sacher Torte’yi tadabilirsiniz. İçeriği: Kek üstüne kayısı marmelatı konularak, tatlının en üst kısmı da çikolata kaplanıyor. Mekan, opera binasının karşısında bulunuyor. Yer bulmak biraz zor fiyatlar da biraz yüksek olabilir.

3) Cafe Gerstner

KartnerStrasse caddesi üzerinde yer alır. kafenin vitrini oldukça iyi dizayn edilmiş. Klimttorte isimli bir tatlı, burada öne çıkıyor. Tatlının içeriği: Çikolatalı kekin üzerine, marzipan isimli bir badem ezmesinin kaplanıyor ve üstüne de Klimt’in meşhur tablolarından birinin küçük resmi yerleştiriliyor.

Birçok şehirde pastane vardır ancak Viyana’da tatlılar ve kahveler, sanat ile servis ediliyor. Nasıl mı? Kafelerinde çalan klasik müzik eşliğinde, aynı bunun gibi bir pastanın üzerinde gelen küçük bir tablo tasviri ile…Viyana’da sanata da, tatlıya da doymak garanti gibi gözüküyor.

Viyana’nın tatlılarını afiyetle yedik. Peki Viyana’nın içeceği nedir? Melange, Viyana’ya özgü bir kahve çeşidi… Tadı, cappucinoya yakın da denilebilir.

4) Cafe Central: Benim en çok görmek istediğim kafe buydu çünkü çok eski bir kafe en önemlisi… Diğer neden de eskiden beri 100 yıldan fazla zamandır ünlüleri ağırlamış. 1876’da açılan Cafe Central Sigmund Freud’dan Leon Trotsky’ye kadar birçok ünlüyü ağırlamış.

Cafe Central’in içinde;  kahvenin eski müdavimlerinden olan, 19. Yüzyıl şairlerinden olan Peter Altenberg’in bir de heykeli bulunuyor. Kafede bulunan piyanodan çıkan melodiler ruha hitap ederken yedikleriniz de mideye ziyafet çekiyor. Tatlı dışında yemek çeşitleri de mevcut…

Bunların dışında; Cafe Mozart ve Cafe Balleri da, ünlü sanatçıları ağırlamış olan kafelerden…

5) Cafe Hawelka

Leopold Hawelka’nın 1939 yılında eşi ile birlikte açtıkları kafe, Viyana’nın önemli kafelerinden birisidir.Graben Caddesi üzerinde bulunuyor. Burada oturup, Viyana’nın yerel içeceği olan Melange molası verilebilir.

Viyana’da Yemek

Viyana denilince ilk akla gelen yemek tabii ki Schnitzel oluyor. Türkiye’de bu yemek ağırlıklı olarak tavuktan yapılsa da burada dana ve domuz etinden yapılıyor. Etin yanında gelen haşlama patatesler çok güzel oluyor. Ben ilk Slovenya, Ljubljana’da yemiştim, gerçekten de çok lezzetliydi…

Figlmüller: Schnitzel yemek için öne çıkan mekan ismi de Figlmüller oluyor. Bu kadar popüler olunca, sıra ve kalabalık da kaçınılmaz oluyor. İmkanınız varsa ve illaki orada yiyeceğim yemeğimi derseniz, rezerve yaptırın. Ben bu çabaya hiç girmedim. Porsiyonları doyurucuymuş.

Pürstner: Hem otantik hem geleneksel olsun derseniz Pürstner, (Riemergasse 10) de iyi bir seçenek olabilir. Uygun fiyatlar da tercih edilesi kılan, diğer bir özelliği…

Trzesniewski: Güzel yemekler ve leziz aperatifler için denenebilir. Mekan, Café Hawelka’nın sokağında bulunuyor.

Schnitzelwirt: Burası ise size, diğer uygun fiyatlı schnitzel seçeneği sunuyor. Adres Tarifi: Metro ile Neubaug ‘a gidilir inince caddede ki ilk sağa sapılır ve yaklaşık 300-400 metre sonra varılıyor.

Naschmarkt: Yemek yemek için başka bir alternatif de Naschmarkt oluyor. Açık hava pazarı görünümündeki bu pazar, hem bir şeyler satın alabileceğiniz hem de oturup bir şeyler yiyebileceğiniz mekanların olduğu bir yer.

Viyana’da Türk kebap ve döner restoranları kadar Yunan restoranları da var. Yunan mutfağını özlediğim için Yunan restoranı aradım ve buldum.

La Greche: Burada caciki soslu souvlaki yedim ve yanına da, tadı ve kokusu aynı bizim rakımız gibi olan Selanik uzosu Alexandros içtim. Hepsi çok başarılıydı!

Viyana’da Eğlence

Viyana’da gece hayatı denilince ilk akla gelen;  opera, tiyatro, klasik müzik, balolar ve vals gelse de, Viyana’da bundan daha fazlası mevcut…

Viyana’ya geldiğinizde, yeterli zamanınız ve paranız varsa bir opera deneyimi yaşamanız güzel olacaktır. Ancak belirtmeden edemeyeceğim; şehir halkı opera dinlemek için gece kıyafeti gibi şık kıyafetler giyiyor. Sarayı bu kadar bol olan bir şehirde, tarihteki saray balolarından sonra saraylı gibi giyinmek geçmişten gelen bir alışkanlık olsa gerek… Sırt çantalı ve salaş gezgin olmayan ben için çok takdir edilesi bir durum…

Viyana’da diğer Avrupa şehirlerine göre eğlence mekanı sayısı fazla denilebilir.

Yaz aylarında kapalı olan eğlence mekanların yerini yazın gelişiyle açık hava eğlence mekanları alıyor. Viyana’da geceleri en çok içilen içki şarap, şaraptan sonra 2. sırayı ise bira alıyor. Birayı hiç sevmeyen benim için gayet iyi bir haber…

Gece Klüpleri

Volkagarten Club

Burası hayli ünlü bir mekan… Burada üç farklı kulüp bir arada bulunuyor. 180 yılı önce inşa edilen bahçe bölümü bulunuyor. Bu bölüm, lezzetleri yemekleri tadabileceğiniz kuş sesleri içerisinde bir yer…

Kulüpte Perşembe, Cuma ve Cumartesi geceleri özel etkinlikler gerçekleştiriliyor. Modern tasarımı, kaliteli ışıklandırma ve ses sistemi ile size hoş bir gece yaşatabilecek olan Volkagarten, şehrin önemli eğlence adreslerinin başında geliyor.

Prater Dome

Viyana’nın en büyük gece kulübüdür denilebilir. Lazer şovları ve dansçılarıyla ön plana çıkar. Eğlenceye doymak için burayı tercih edebilirsiniz. Fiyat olarak nispeten pahalı olabilir.

Rockhaus

Mekan, Adlbert St.bölgesindedir. Viyana şehrinin en büyük gece kulüplerindendir. Burada canlı rock müzik yapılıyor. Rockseverler için tavsiye edilir.

Auslage Club

İki kat olarak hizmet veren bu club, rahat bir şekilde eğlenebileceğiniz bir yer. Loş atmosferi ve dans etmeye elverişli geniş alanları ile hoş bir eğlence vaat ediyor. Üstelik giriş ücreti ve içeceklerin fiyatları da gayet uygun…

Auslage, zaman zaman canlı performanslara yer verdiği gibi, DJ partileriyle de oldukça meşhur bir yer.

Flex

Alternatif müzik sevenler için iyi bir seçenek. Flex’te alternatif müzik dışında, underground müzik de çalınıyor.

B72

Viyana’nın en bilinen gece kulüplerinden birisidir. Turistler de ilk olarak, genellikle burayı ziyaret eder. Fiyatlar uygundur. Giriş ücreti 5-10 Euro arasında değişiyor. Burada genellikle yabancı popüler müzikler çalıyor.

Mosaique

Öğrencilerin rağbet ettiği bir gece kulübü. Gençler özellikle uygun fiyatlı ve güzel performansından ötürü burayı tercih ediyor. Haftanın hemen hemen her günü doluyor. Özellikle Cuma günleri eğlenceli etkinlikler düzenleniyor.

Queen Club

Nakit para suyunu çekti biraz da kredi kartına yükleneyim derseniz, ödemelerinizi kredi kartıyla yapabileceğiniz bir gece kulübüdür.

Barlar

Dans bana fazla gelir derseniz, sakin ve keyifli bir bar ortamı ararsanız: Stephansdom bölgesinin kuzeyinde bulunan, Ruprecht Platz Seitensteetengasse ve Rabensteig gidilmesi gereken bölgeler… Buralar: Viyanalıların, “Bermuda Üçgeni” olarak isimlendirdikleri yer… Burada birçok bar bulabilirsiniz.

Hard Rock Cafe Viyana

Çoğu şehirde bulunan Hard Rock Cafe, Viyana’da da mevcut. Bildiğiniz kalite ve bildiğiniz lezzet…

Hafta içi çoğu bar kapalı olduğu için ben en iyi müzik olarak küçük ama şirin Kaktüs Bar’ı buldum. Mekanda müzikleri dinlemek kadar dans ile eşlik etmek de mümkün…

Heuriger Mekanları

Viyana’da hoş bir ortamda, klasik müzik dinlemek isterseniz: vals müziği dinleyebileceğiniz, şarap evleri var. Heuriger olarak isimlendirilen bu mekanlarda: Keman, gitar ve akordeon melodileri eşliğinde, şarabınızı yudumlayarak, gözünüzü kapatarak Viyana’nın eski günlerine dönebilirsiniz.

Viyana Yaşamına Dair Gözlemlerim

Viyana’da her şey, oturmuş bir düzende işliyor. Konulmuş olan kurallar ise insanlara yaşamı daha kolay hale getirme amaçlı düşünülmüş. Şehir boşuna, uzun yıllar üst üste en yaşanılacak şehir olarak seçilmemiş. Sokaklar temiz… Her yerden adeta tarihi yapılar fışkırıyor. Bu durum da insanın ruhunu okşuyor.

Viyana Halkına Dair Gözlemlerim

Halk kibar ama mesafeli… Viyana’da yaşayan gerçek Viyanalı nüfusun sayısından şüpheliyim. Bana, halkın büyük çoğunluğu başka yerlerden gelmiş ve burada yaşamaya başlamış insanlar gibi geldi. Herkes Almanca konuşuyor. Orada yaşayan Türkler de ya eğitim için gitmiş ya da bizim gurbetçi vatandaşlarımız…

Viyana’da yaşayanlar Almanca öğrenmiş olduğu için kafelere gittiğimde benimle de Almanca konuştular. Yani Alman’a ya da Avusturyalıya benzediğimi hiç sanmıyorum. Sanırım ben geze geze bukalemun gibi oldum nereye gitsem oranın halkının görüntüsüne uyum sağlıyorum. 🙂

Viyana’da çekinmeden, halktan adres yardımı isteyebilirsiniz. Cevap veriyorlar, ben aksi bir durum ile karşılaşmadım. İngilizceniz yoksa etrafta bir sürü dönerci, kebapçı var ve çalışanlar da Türk! Viyana’da her türlü yolunuzu bulursunuz, problem yaşamazsınız 😉

Figen Karaaslan Seyyahça © Temmuz 2017

Kendim için modern bir Seyyah Kadın gezgin diyebilirim. Yaşamın, bir yol ve yolculuk olduğuna inanıyorum. Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğüm için seviyorum. Bu sebeple de, fırsat buldukça, bir seyyah gibi geziyorum ve yolculuk yapıyorum. Yaşamın, paylaştıkça zenginleştiğine ve anlamlandığına inandığım için de; gördüklerimi ve yaşadıklarımı Seyyahça’da yazarak, paylaşıyorum. Yaşam yolunda yolculuk ederken; 2014 yılında, Yaşamı Kullanma Kılavuzu isimli bir kitap yazdım ve yayınlattım. Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. 10 yıldan fazla reklam-metin yazarlığı, editörlük ve içerik editörlüğü yaptığım profesyonel meslek hayatıma; editörlük, kurumsal iletişim ve dijital pazarlama ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.